A gazdasgi felzrkzs modelljei s Magyarorszg
2015.04.15. 21:55

A kapitalizmus klnfle vlfajait elemz kzgazdasgi irodalom alapjn vilgosan ltszik, hogy a neoklasszikus tanknyvi pldra hajaz liberlis piacgazdasggal soha egyetlen orszg nem zrkzott mg fel a vilggazdasg centrumhoz.
Klnsen azzal nem, hogy a transznacionlis cgek alacsony hozzadott rtk s brezs termelsi fzisait hzza magra, ahogy Kelet-Eurpban tettk a rendszervlts utn. Alapveten kt modellnek sikerlt az ttrs: a skandinvnak, illetleg az eurpai s tvol-keleti konzervatv fejleszt llamoknak.
A vilggazdasgban a felzrkzs eleve ritka. A vilg ktszzhsz orszgbl legfeljebb egytucatnyirl mondhat el, hogy tnylegesen a leggazdagabbak kz kerltek. Ezek tbbsge is meglehetsen kis orszg. Az szaki modell az erforrsok szles szttertsvel azt clozza meg, hogy minl nagyobb kzposztlyt hoz ltre, melynek tagjai megfelelen tanultak s anyagilag fggetlenek ahhoz, hogy a politikusokat ellenrizni kpes demokrcit mkdtessenek. A jl teljest s terletileg, trsadalmi csoportok szempontjbl kiegyenltett minsg oktatsi rendszer, a kiterjedt szocilpolitika, kzssgi kzlekeds eszkzeivel teremti meg a modell a trsadalmi mobilits lehetsgt az alul lvknek, akikbl aztn megersdhet az elejn gyenge kzposztly. Amartya Sen Nobel-djas kzgazdsz szavaival lve a kpess tev llam lehetsget teremt a szegnyeknek arra, hogy kiteljestsk kpessgeiket. Az szaki modell a szinte mindenkit tagjai kzt tud szakszervezetek s a magas legitimits kamark egyttmkdsre alapozva llapt meg gazati brminimumokat a termelkenysg nvelsvel arnyosan, s ezek folyamatos s tudatos emelsvel nyomja ki az alacsony hozzadott rtk, rosszul fizet termelst. Az llsukat elveszt munkavllalkat tkpzi, hogy jvedelmez, a ltminimum felett fizet llst legyenek kpesek elvllalni. Mindezek kvetkeztben a skandinv jlti llamokban a legmagasabb a foglalkoztats arnya Eurpban, a legmagasabbak a brek s humn fejlettsgi index, a legalacsonyabb a korrupci, a leginkbb fenntarthat az adssgplya, s az uni versenykpessgi listjt is vezetik.
Magyarorszg az utbbi vekben inkbb a konzervatv fejleszt llami modellt kveti. A kzepesen fejlett orszgokban ritkn jn ltre az erforrsokat a trsadalom egszben szlesen elterjeszt szaki modell. A gazdasgi felzrkzs programjt ltalban elszr egy olyan konzervatv gazdasgi elit tzi ki clul, amely rzkeli nemzete elmaradottsgt a vilggazdasg fejlettebb rgiihoz kpest, de nem ll szndkban odahaza privilegizlt trsadalmi sttusban osztozni a szlesebb nprtegekkel. Ilyenkor krvonalazdik a konzervatv fejleszt llam alakzata. A gazdasgi s politikai elit egyttmkdsben az ers llamot hasznljk fel arra, hogy a hazai megtakartsokat intenzv fejlesztpolitika irnyba tereljk. A hazai tulajdon nagyvllalati szektor mell llami vllalatokat hoznak ltre, amelyeket de jure vmokkal vagy de facto nem vm jelleg korltozsokkal, szablyozssal segtenek felnni kls versenytrsaikhoz. llami tulajdon bankok, befektetsi alapok letre hvsval segtik a hazai nagyvllalati szektor nvekedst, adott esetben akr kimentve ket az idnknt add vlsghelyzetekbl. Mindezekben teht a konzervatv jlti llam tudatosan elutastja az angolszsz tpus laissez-faire modellt, amelyrl persze szintn kimutathat, hogy a valsgban ott is az llam s a magngazdasg kzti szoros ktdsek dominlnak a tanknyvi piaci logika retorikai homlokzata mgtt. A konzervatv fejleszt llamokat mkdtet jobboldali politikai erk a nacionalizmus folyamatos letben tartsval legitimljk magukat, illetve a lakossg letsznvonalnak fokozatos emelsvel. Mivel a fejleszt llamot szk elit mkdteti, az szaki modellel szemben itt nagy a ksrtse annak, hogy ez az elit egy id utn szem ell tvessze az ssznemzeti rdeket, s az erforrsokat elkezdje sajt maga fel terelgetni.
A konzervatv fejleszt llam archetpusa a bismarcki Poroszorszg, majd Nmet Birodalom, amely a tizenkilencedik szzad vgn a brit gazdasg utolrsre szvetkezett a porosz junkerekkel, s llami bankok segtsgvel risi ipari konglomertumokat fejlesztett. A brit szabad kereskedelmi trekvsekkel szemben, amelyeket Friedrich List, Gustav Schmoller s ms nmet kzgazdszok javallatra a porosz llam elutastott s pejoratvan „manchesterizmusnak” titullt, a nmetek tudatos llami gazdasgfejlesztsbe kezdtek. Ennek a filozfinak elemei mdosult formban a msodik vilghbor utni nmet modellben is fellelhetk.
Hasonl jegyeket mutatott a francia felzrkzs, amely a vilghbor utni De Gaulle-i jobboldali etatizmusban cscsosodott ki. Jellemzje az llam markns szerepvllalsa a gazdasg fejlesztsben. A katolikus trsadalomkpet s francia nacionalizmust vall De Gaulle-i Franciaorszg mr kzvetlenl a msodik vilghbor utn llamostotta a gazdasg nagy rszt, kztk pldul az elektromos hlzatokat, az AGF biztostt, a Crdit Lyonnais s a Socit Generale bankokat, a Renault autgyrat. A gazdasgi stratgit ezeken az llamostott vllalatokon keresztl kvntk rvnyesteni a francia ’grandeur’ nagyobb dicssgre. Az egyes szektoroknak differencilt, llamilag megllaptott kamatokkal adtak hiteleket, gy folytatva iparpolitikt. A francia atomermvekben, kiktkben, autplya-hlzatban, a Concorde replgp s a La Manche-csatorna francia oldaln mind-mind az llam volt megtallhat. s nem is sikertelenl. A vilghbor utni hrom vtizedet hvjk a gazdasgi fejlds, a magas foglalkoztatsi arny s a javul letsznvonal miatt a francik „les trente glorieuses”-nek, dicssges harminc vnek.
A francia jegybank kedvezmnyes hitelekkel segtette a gazdasgi szereplket, s a folyamatosan nvekv brsznvonalat is az egyes szektorokon bell meghatroz llami szereplk determinltk. Ezeken keresztl az llam tudatos jlti politikt folytatott legitimitsnak fenntartsra. Mindennek tetejbe rgtn a msodik vilghbor lezrsa utn bevezettk az gynevezett indikatv tervezst, amikor az llam a kvetkez vekre termelsi s infrastrukturlis clkitzseket fogalmazott meg. Ezeket termszetesen nem krtk olyan szigoran szmon, mint a tervutastsos, szovjet tpus rendszerekben, de egszen a hetvenes vekig tbb egymst kvet terv keretben igyekeztek a gazdasgi fejldst, felzrkzst clszmokhoz ktni. A tervtancs vezetje a sokak ltal az eurpai integrci elindtsban jtszott szerepe miatt ismert Jean Monnet volt, aki elzleg a vilghbor amerikai hadigazdasgban tapasztalta meg a gazdasgi tervezs sikert.
A sajtos francia etatista modellt kvette a msodik vilghbor utni vtizedekben tbb elnyom llamot mkdtet dl-eurpai orszg, tbbek kztt Spanyolorszg, Portuglia s Grgorszg is, impresszv gazdasgi nvekedst felmutatva. A francia llamkzpont gazdasgfilozfia mg a trk kemlizmusba is tszivrgott.
Az Eurpn kvli konzervatv modernizcis modell a tvol-keleti fejleszt llam volt, amely kzismert mdon az zsiai kis tigriseket (Japn, Szingapr, Hongkong, Tajvan) zrkztatta fel a harmadik vilgbl az elsbe, s azta a tigrisklykk is msoljk (Malajzia, Indonzia, az utbbi idben Kna). Itt az ersen centralizlt llam hazai iparbajnokokat igyekszik exportkpess tenni, azok erteljes segtsvel. Mikzben kihasznlja a nemzetkzi szabad kereskedelem exportelnyeit, valjban vllalatcsoportokon (a japn keirecuk, a koreai csebolok) belli kereskedelem segtsgvel de facto minimlisra tudja szortani az importot. Az llam szintn aktvan kzremkdik a technika s az ssztrsadalmi tuds szintjnek emelsben, intenzven befektetve ezekbe. A munkapiac taln a kapitalizmus sszes vlfaja kztt a legbksebb, mivel a tvol-keleti vllalat a munkavllalit kvzi csaldtagokknt kezeli, s hossz tv elremeneteli plyt rajzol fel nekik. Cserbe a munkavllalk lojalitsa a vllalat irnt szinte megkrdjelezhetetlen. A tvol-keleti fejleszt llamot mkdtet jobboldali politikai prtok eurpai trsaikhoz hasonlan az ers nemzeti rzs folyamatos letben tartsval legitimljk magukat, illetleg a lakossg letsznvonalnak fokozatos emelsvel. A msodik vilghbor utn a tvol-keleti llamoknl erre mg rrakdott a Kna s a Szovjetuni jelentette kls fenyegetettsg sszetart ereje is.
A tvol-keleti fejleszt llam alapmodellje Japn volt. Chalmers Johnsonnak a japn gazdasgi csodrl szl nagy siker knyve bevezette a gazdasgszociolgiba a fejleszt llam fogalmt. A nagy japn gazdasgi holdingokat, a keirecukat (Toyota, National Panasonic, Hitachi stb.) az vtizedeken t konzervatv sznezet kormnyzat a Technikai s Ipari Minisztriumon keresztl segtette pnzgyi forrsokkal, know-how transzferrel, piaci korltozsokkal. Ezt a modellt aztn szmos ms tvol-keleti kormnyzat is kvette, s szinte mindegyik ezek kzl tartsan kt szmjegy ves gazdasgi nvekedst rt el. Pldjuk nyomn a kzgazdasgi sajt hajlamos tigrisnek cmkzni minden olyan orszgot, amely tartsan magas nvekedst r el.
Ltvnyos fejldsi plyt jrt be Dl-Korea. Kevesen tudjk, de az egysges Korea gazdagabb rsze hagyomnyosan az szaki volt. Oda koncentrldott az 1910 s 1945 kztti japn megszlls, amely erteljes iparostssal prosult. A testvrhbor utn megosztott Korea sikertrtnete mgis a dli rsz lett. 1961-ben, nyolc vvel a polgrhbor utn Dl-Korea tlagjvedelme 82 dollr volt, kevesebb mint a fele Ghna 179 dollros mutatjnak. Ma Korea a vilg egyik leggazdagabb orszga. A koreai nvekedsi modell, ahogy a tbbi zsiai tigris is, a fejleszt llam modellje. A Park tbornok vezette dl-koreai nacionalista katonai diktatra szinte semmit nem tallt ki magtl, majdnem mindent az egykori megszlltl, Japntl tanult el. Viszont ezt tklyre fejlesztettk, s krlbell annyi id alatt zrkztak fel a totlis nyomorbl az els vilgba, amennyit mi a rendszervlts ta elvesztegettnk. A koreai llam sajt multinacionlis cgeket nevelt ki, nem pedig a klfldi mkd tkre alapozta a nvekedst. A trsadalom sajt bels megtakartsaibl finanszrozta a beruhzsokat, nem hivatkozott a hazai tke hinyra, mint a kelet-eurpai kzgazdszok a rendszervlts idejn a kifel trtn privatizci indoklsakor. A koreai rezsim kifejezetten tvol tartotta a kzvetlen klfldi befektetket, ehelyett inkbb nagy volumenben vett fel modernizcis hiteleket a Vilgbanktl s klfldi partnereitl, amelyeket a magyar Kdr-rezsimtl eltren jl hasznostott. Olyan ipargakat jellt meg, amelyek alkalmasak lehetnek sajt ipari konglomertumok ltrehozsra. Koreai nyelven ezek a csebolok, s a magyar olvas is jl ismeri ket: Hankook, Hyundai, Daewoo, Lucky Goldstar, s a leghresebb, a Samsung, amely 1938-ban alakult, s kezdetben halat s zldsget rult. Ezeket llami eszkzkkel tmogatta, technolgit adott t nekik, lenyelte vesztesgeiket. A konglomertum gyrtzeme a cgcsoport alapanyag-gyrtjtl vsrolt, a cgcsoport bankjtl vett fel hitelt, nem pedig a tanknyvi plda szerint a legolcsbb piaci forrsbl, s legkevsb klfldrl. A koreai csebolok annyiban klnbztek csak a japn keirecuktl, hogy nem volt pnzgyi nllsguk. A koreaiak hisznek a megrendelsek multipliktor-hatsban, azaz hogy a hazai tke itthon maradva s krbeforogva sokaknak adhat megrendelst s ezen keresztl meglhetst.
A tke Koreban egyltaln nem volt liberalizlva, azt az llam kontrolllta. Az llam a kitn oktatsi s kutatsi rendszer ltrehozsval s tmogatsval egyre magasabbra emelte az exporttermkek technikai sznvonalt. Az egykori agrrorszg kezdetben emberi hajbl kszlt parkt s tengeri hnrt exportlt, majd gyatra manyag termkeket, ksbb „koppintott” elektronikai egysgeket, vgl elektronikai cscstechnikt, flvezetket, autkat, s ma mr k adjk a vilg hajgyrtsnak hromnegyedt is.
Egszen extrm llamkzpont fejldsen ment keresztl Szingapr, amely a msodik vilghbor utn nem is ltezett mint nll llam, csupn egy brit gyarmati hajjavt lloms volt. Lee Kwan Yew (Li Kuang-jao) elnk vezetse alatt egy represszv llami struktra kovcsolt nemzetet a soknemzetisg vrosllambl. A kormnyzat elszr a klfldi mkd tkre tmaszkodva stabilizlta a gazdasgot, m gy a hetvenes vekben is csak a GDP 10-20 szzalkt rtk el. Ehhez llami infrastruktra s ltvnyosan javul oktatsi rendszer trsult, illetleg a lakossg 87 szzalknak rendelkezsre bocstott, llamilag ptett laksllomny. A klfldi tulajdont hamar kivltottk egy llami tulajdon befektetsi alap segtsgvel, amely ktelezen megsarcolta a lakossg megtakartsait. A folyamatosan javul oktatsi rendszer egyre emelte a szingapri lakossg termelkenysgt. Lee elnk idrl idre jelentsen nvelte a brek sznvonalt, ezzel tudatosan szortva ki az orszgbl az alacsony hozzadott rtk termelst. A kilencvenes vekre a jvedelmek szintje meghaladta az egykori gyarmattart britekt, ami jelentsen hozzjrult az elnyom llam elfogadottsghoz az Oroszln Vrosban. Szingapr nemcsak regionlis technikai s pnzgyi ttrv ntte ki magt, hanem idvel ismert mdon offshore-kzpontt is vlt.
A kilencvenes vektl kezdve pedig egyre inkbb Kna vlt a vilggazdasg motorjv, tllva az llamszocialista tervgazdasgi modellrl a tvol-keleti fejleszt llamira, mikzben hivatalosan megtartotta hagyomnyos kommunista politikai profiljt. Tanult Oroszorszgnak a Szovjetuni sszeomlst kvet helyzetbl, itt a neoliberlis paradigmra alapozva sokkterpit, gyors privatizcit hajtottak vgre, a piaci mechanizmusok bellsban remnykedve, ehelyett azonban extrm oligarchakapitalizmust s trsadalmi dezintegrcit ltek t.
A konzervatv fejleszt llamok alapveten a trsadalmi jlt folyamatos emelsvel legitimljk mkdsket, amelyhez olajozott, hatkony, korrupcimentes, a hossz tv nemzeti clokat szeme eltt tart llamigazgats szksgeltetik. Ez ma mg Magyarorszgon nincs meg, megfelelen vonz kzalkalmazotti brek, kiszmthatsg s elszmoltathatsg hinyban. A konzervatv fejleszt llam hamar meggyengl, ha szles nprtegek nem rzik letsznvonaluk tarts javulst. A szles foglalkoztatshoz s a folyamatosan nvekv brekhez az llam tudatos humn tkt emel politikja szksgeltetik, ami teljessggel az ellentte Magyarorszg elmlt vekben folytatott gyakorlatnak, amikor is az llam kivonult az oktatsi rendszer finanszrozsbl. A konzervatv fejleszt llamok – szintn szemben Magyarorszg jelenlegi gyakorlatval – nem ruljk vilgszerte a klfldi befektetknek az alacsony hozzadott rtken termel, rosszul kpzett munkaerejket, hanem magas hozzadott rtk, exportkpes, vgtermket is ellltani tud hazai vllalatokat hoznak ltre s tmogatnak konzekvensen. Magyarorszgon ilyen cg j ha 30-40 ltezik, s kifejezetten nem voltak az llami tmogatspolitika clkeresztjben az utbbi vekben.
A magyar konzervatv fejleszt llam a tkeoldalon a tmogatott vllalati hitelezs kitn intzmnyn keresztl megteremti az egyik termelsi tnyez lehetsgeit, de a munkaer oldaln s a termelkenysg tekintetben ezzel szembemen folyamatokat indtott el. Ez kzptvon megfojtja a magyar konzervatv fejleszt llam eslyeit. Amennyiben fenntarthat mdon meg akarja ismtelni a konzervatv fejleszt llamok sikert, szznyolcvan fokos fordulatra van szksge a humn tke s technolgiapolitika tekintetben.
Pogtsa Zoltn, Magyar Nemzet
|