Az amerikai demokrcia alkonya?
2015.04.14. 21:48

Amerikban egyre nagyobb az ideolgiai megosztottsg. A prezidencilis demokrcia ketts hatalmat teremt: az elnk s a trvnyhozs egyarnt legitim kpviselje a npakaratnak. Az amerikai publicista szerint elbb-utbb politikai vlsg ksznt be, hacsak nem vezetnek be parlamentris demokrcit.
„Az amerikai alkotmnyos demokrcia ssze fog dlni” – olvassuk Matthew Yglesias liberlis publicista jslatt a Vox magazinban.
A baljs elrejelzs alapja Juan Linz politolgus 1990-es tanulmnya, amely a prezidencilis demokrcit ingatag intzmnyrendszerknt azonostotta. Linz szerint a prezidencilis rendszer ketts hatalmat hoz ltre, amelyben a npakaratot egyszerre kpviseli az elnk s a trvnyhozs. Mivel mindkett legitim, a vgrehajt s a trvnyhoz hatalom konfliktusa a rendszer strukturlis sajtossga. Linz ezzel magyarzza, hogy az Egyeslt llamokat s Chilt leszmtva sehol sem maradt fent szztven vnl hosszabb ideig prezidencilis kormnyzs. Lvn, hogy a kt hatalmi kzpont antagonizmusa elkerlhetetlen, a prezidencilis kztrsasg tbbnyire forradalom vagy polgrhbor sorn bukik meg. Linz a parlamentris demokrcit sokkal stabilabbnak tartja, mondvn, ott mindig vilgos, hogy ki kormnyoz, s amennyiben patthelyzet alakul ki, a miniszterelnk levltsval vagy j vlaszts kirsval gyorsan feloldhat a vlsg.
Yglesias szerint Amerikban srsdnek a jelek, amelyek Linz tzist igazoljk. Bush elnk idejn a demokrata prt hvei mr fasizldsrl beszltek, most Obamt hasonltjk republiknus ellenfelei a latin-amerikai dikttorokhoz. A politikai megosztottsg egyre ersebb, mindkt prt egyre radiklisabb s ideolgiai rtelemben homognebb. Amg a prtok rdekeket s nem vilgnzetet kpviseltek, knnyebb volt kompromisszumot ktni. A vlasztk is egyre radiklisabbak, aminek kvetkeztben prtjuktl is elvrjk, hogy ne keressen konszenzust a msik fllel. A mrskeltek inkbb elhallgatnak s kivonulnak a kzletbl. Ha az elnk prtja kisebbsgbe kerl a trvnyhozsban, kilezdik a konfliktus. A trvnyhozs radiklis eszkzkhz nyl – utal Yglesias az adssgplafon krli 2011-es huzavonra. s az elnk is hasonlan cselekszik: rendeleti ton kerli meg a trvnyhozst, mint pldul Obama a bevndorlsi trvny esetben. Vagyis mindkt fl elmegy az alkotmnyos keretek hatrig, felrgva ezzel a politikai konszenzus ratlan normit.
Mint arra jabban mr Francis Fukuyama is felhvta a figyelmet, a hatalmi gak versengse, a fkek s ellenslyok tl gyakori bevetse (s az ellenkben alkalmazott rendeleti turbkormnyzs) tovbb gyengti a politikai intzmnyrendszerbe vetett, mr most is alacsony bizalmat. Yglesias kzvlemny-kutatsokat idz, amelyek szerint a Kongresszus megtlse minden egyb intzmnyt alulmlja, st, a trvnyhozs mg a cstnyoknl, a kzlekedsi dugknl s Dzsingisz Knnl is npszertlenebb.
Yglesias mindazonltal nem pesszimista. gy vli, a polgrhbor mg elkerlhet, ha a prezidencilis kztrsasgot parlamentris demokrcira cserlik. Vagy – mint ahogyan azt Yglesias cikkre reaglvaDylan Matthews megjegyzi – elbb-utbb az elnki hatalom a trvnyhozs flbe kerekedik, s kiiktatja a fkeket: „Ha tippelnem kellene, azt mondanm, hogy 2050-re a Kongresszus feladata az elnki dntsek ratifiklsra korltozdik.”
Daniel Drezner kzgazdsz szerint Yglesias okfejtse teljesen megalapozatlan. A megosztottsg mindig jelen volt az amerikai politikban, a XX. szzad elejn mg a mainl is ersebben, m a kormnyzsban nem voltak nagy ideolgiai kilengsek. Vlsghelyzetben (az 1930-as vek gazdasgi sszeomlsakor csakgy, mint a 2001 szeptemberi terrortmadsok utn) az elnk a trvnyhozsban is tbbsggel br, gy knnyen kormnyozhat. Drezner szerint illzi azt hinni, hogy a parlamentris demokrcia hatkonyabb. Elg csak az eurpai vlsgkezels kudarct emlteni.
metazin.hu
|