Tmogassuk Grgorszgot!
2015.04.07. 21:20

A legtbb eurpai orszg Nmetorszgot tmogatja, amikor az nem fogadja el, hogy Athnban egy sajt programjt megvalstani akar kormny kerlt hatalomra. Egsz gazdasgi s pnzgyi erejt beveti annak rdekben, hogy a Grgorszgot tnkretev megszortsok folytatsra knyszertse az j kormnyt.
Tnyleg nem neknk kell elmagyarznunk a grgknek, hogy mit is jelent a demokrcia. Pedig amita olyan erket vlasztottak meg, amelyek kszek htat fordtani a hat ve zajl megszortsi politiknak, mindenki a demokrcirl papol nekik. Az oktst csupa olyan tanr tartja, aki jl tudja, mirl is beszl, hiszen a vlasztk tbbsgnek egyrtelmen kifejezett ellenzse dacra knyszertettk ki az Eurpai Uni alkotmny trvnyt s azt is elfogadjk, hogy a vlasztsi kampnyok utn, a megvlasztott politikusok az greteiket nem tartjk be, st azokkal homlok egyenest szemben ll politikt folytatnak. Most pedig az erviszonyokat megmutat sszecsaps zajlik a grg kormnnyal, amelyet pp azrt vlasztottak meg, mert meggrtek egy sor vltozst. Az sszecsaps annl is lesebb, mivel a grg helyzet tlmutat nmagn, a sikeres kimenet mostanig tehetetlensgkbe beletrd harmadik orszgoknak is lendletet adhat. Igazbl az eurpai demokrcia a ttje a Grgorszggal zajl tkzetnek.
Alighogy ismert lett a Sziriza vlasztsi sikere, az reg Kontinensen a politikusok egyms szjbl kapkodjk ki a szt, Berlin, de Madrid, Hga, Lisszabon, s Helsinki is azt magyarzzk, hogy a grgorszgi vlasztsok semmilyen vltozst sem okozhatnak, a grgk tbbsge ltal elvetett politikt minden lnyeges vltozs nlkl folytatni kell. Egy kicsit desksebb hangnemben ugyanezt susorogjk Rmbl, Brsszelbl s Prizsbl is. Laurent Fabius francia klgyminiszter szerint pldul „ssze kell egyeztetni a vlasztk szavazson kifejezett llspontjnak tisztelett az orszg ltal mr elfogadott reformok tiszteletben tartsval”. De gy tnik, hogy az eurpai kormnyok csak a msodik felt ismerik az egyenlsgnek s fel vannak hborodva, amikor Alekszisz Ciprasz az els kvetelmnyt felemlegeti.
Az Eurpai Unin bell magra maradt az orszg, a hitelezk minden oldalrl szorongatjk, mikzben vszesen fogynak a tartalkai. A Sziriza kzben megprbl jra rtelmet adni olyan kifejezseknek mint a szuverenits, mltsg, bszkesg, remny, amelyek mr nagyon furcsn hangzanak a mai demokratikus kzletben. De sikeres lehet-e a pnzgyi csd rnykban, amikor trgyalsrl trgyalsra knytelen feladni az greteit. Ez annl is nehezebb s fjdalmasabb, mert nyltan mutogatjk azokat az eszkzket, amellyel igba hajtanak egy hajthatatlan npet, s a szenveds okozi lvezettel hirdetik minden „sikerket”.
Alekszisz Ciprasz megrtette: azt vrjk tle, hogy minden krdsben engedjen. Mert amikor megkti magt, amikor mozgstja az t tmogat lakossgot, akkor megkrdjelezi a gazdasgi rendet s az ehhez tartoz knyszereket. A jl bejratott politikai szoksokat akarja felbortani. Vgl is Francois Hollande-nak nem kellett mg egy nap sem ahhoz, hogy megadja magt Berlinnek, megtagadja a vlasztsi kampnyban meghirdetett elveit – az eurpai stabilitsi paktum jratrgyalsra tett grett, s a harcot az „igazi ellenfl”, vagyis a pnzgyests ellen – s mintha mi sem trtnt volna folytassa eldje politikjt.
Alig tz nappal a Sziriza vlasztsi gyzelme utn, az eurzna kzponti bankjainak kormnyzi kilttk az els bntet sortzet, megfosztva hirtelen a grg bankokat a legfontosabb finanszrozsi csatornjuktl. Ezzel a mdszerrel knyszertettk Athnt, hogy srgssgi krlmnyek kztt kelljen trgyalsokba bocstkoznia hitelezivel – elssorban az Uni tagllamaival s a Valutaalappal (IMF) – s ott folytassa a megszortsi programokat, ahol az elz kormny abbahagyta. Francois Hollande, ahogy az olasz miniszterelnk Matteo Renzi is, persze azonnal gy tlte meg, hogy az Eurpai Kzponti Bank (EKB) jogosan kti az ebet a karhoz. Ha nem is tudjuk, mikor s hol tallhat a francia elnk, azt legalbb tudjuk, hogy hol nem tallhat: biztosan nem ll a grg np mellett!
Mikzben az eurpai satut fokozatosan szorosabbra hzzk s a pnzpiacok is egyre komolyabb nyomst gyakorolnak a grg kormnyra, a tt egyrtelmv vlik. Grgorszgot alvetettk egy dikttumnak. Ahhoz hogy megkapja azt a finanszrozst, amelyre geten szksge van, azt kvetelik tle, hogy elfogadjon egy sor olyan dogmatikus, ugyanakkor hatstalan intzkedst, amely mind szembe megy a meggrt kormnyprogrammal: cskkentenie kell jra a nyugdjakat s a breket, megint emelni kell az ltalnos forgalmi ad (FA) kulcsot, tizenngy repltr privatizcijt kell megkezdenie, tovbb kell gyengtenie a szakszervezetek alkupozcijt, a kltsgvetsi tbblet mg nagyobb rszt kell trlesztsre fordtania. Kzben pedig n a trsadalmi szorts, a np pedig szenved. „Az eur-csoport miniszterei, mint azt Pierre Moscovici, a gazdasgi gyekrt felels eurpai biztos megjegyezte, mind egyetrtettek abban, hogy nincs ms lehetsg, mint az idig folytatott programok fenntartsa, st kiterjesztse”. Nem ismtelte meg – taln mert hirtelen eszbe jutott, hogy mgiscsak egy Szocialista Prt tagja – Margaret Thatcher hrhedt mondst ("There is no alternative"), amikor kifejtette „mi segteni szeretnnk a grg npet”. Segteni? Mikzben nem engedik, hogy letrjen a katasztrft okoz megszortsok tjrl.
Grgorszg, mint azt Jnisz Varufakisz pnzgyminiszter kijelentette, „nem hajland elfogadni, hogy gy kezeljk, mint egy gyarmati orszgot, melyet az adssgn keresztl szenvedsre tltek. A tt messzebb mutat, mint hogy egy orszg npe megvlaszthatja-e a sajt sorst, mg akkor is, amikor a demokrcia krdsben bri szerepre tr nmet pnzgyminiszter, Wolfgang Schauble megtlse szerint „olyan kormnyt vlasztottak meg, amely egy kicsit feleltlenl viselkedik. Mert krdsess vlt az is, vajon egy llam kivonhatja-e magt a pusztt intzkedsek all, vagy a kudarcok sorozata ellenre, folytatnia kell a npellenes megszortsokat.
A remny huszonht gyilkosa
Amita az eurpai intzmnyek rvetettk magukat Grgorszgra, s az egybknt is a leggyengbb konjunktrt felmutat orszgot alvetettk a legszigorbb megszortsi politikknak, milyen eredmnyeket kpesek felmutatni? Csak azt, amire szmtani lehetett s amit egybknt nyltan bejelentettek: az adssg meglls nlkl dagad, a lakossg vsrlereje zuhan, a nvekeds ertlen, a munkanlklisg az egekbe szktt s az egszsggyi helyzet romlik. De teljesen mindegy, az eurpai lemezjtsz egyre csak ismtelgeti: Grgorszgnak teljestenie kell a vllalt ktelessgeit! A hitben megcsontosodott szent szvetsg mg az amerikai llamok elnkt sem kpes meghallani, amikor Barack Obama azt fejtegeti, gazdasgi s trtnsz elemzk sornak vlemnyre tmaszkodva: „Nem lehet egy vlsgban lv orszgot tovbb sanyargatni. Valamikor be kell indtani a nvekedst, hogy kpes legyen visszafizetni az adssgt.
A gazdasgi sszeomls, amit Grgorszg az utbbi hat vben elszenvedett, sszehasonlthat ngy v hbors s Franciaorszg els vilghbor idejn, a klfldi megszlls alatt elszenvedett vesztesgvel. gy mr rthet, hogy sajt orszgban a Ciprasz-kormnyt szles rtegek tmogatjk mg a jobboldalon is, amikor nem hajland folytatni ezt a rendkvl rombol politikt. s nem hajland gy tllni, „mint egy kbtszeres, aki a kvetkez adagjra vr. Sajnos a Sziriza tmogatottsga mshol kevsb ers. Egy kicsit mint Agatha Christie Gyilkossg az Orient Expressen cm regnyben: aki a grgk remnynek lehetsges gyilkosai utn nyomoz, annak elkerlhetetlenl ki kellene faggatnia minden eurpai kormnyt. Kezdve Nmetorszggal: a megbukott szigortsi s fegyelmezsi szablyokat k erltetik s kszek elnyomni mindazokat a npeket, fleg a mediterrn, dli npeket, amelyek nem hajlandk vgelthatatlanul elviselni azokat. Spanyolorszg, Portuglia s rorszg esetben a bncselekmny indtka mg aljasabb.
Ezeknek az orszgoknak a lakossga szintn jl jrna, ha a megszortsok markbl kikerlhetne. De a jelenlegi kormnyaik attl flnek – fleg ha a baloldal fenyegeti a hatalmon maradsukat –, hogy egy llam bebizonytja vgre, hogy meg lehet tagadni a piacok, s az sszes eurpai intzmny s hatalmi struktra ltal megrajzolt utat. pp azt, amit Michel Sapin francia pnzgyminiszter szerint „be kell jrni vagyis fel kell fedezni egszen a vgig”. Ha Athnnak sikerl megszknie, az bebizonytan, hogy tvedtek s teljesen feleslegesen okoztak szenvedst a npeiknek.
Mindenki tudja, hogy hacsak nem sikerl „vrt fakasztani a sziklbl”, a grgk sosem fogjk trleszteni az adssgukat. Hogyan nem lehet megrteni, hogy a Sziriza gazdasgi stratgija, amely a srgs szocilis kiadsok finanszrozst az adcsals elleni kvetkezetes fellpssel akarja megoldani, vgre kpes lenne egy olyan fiatal, elsznt politikai s npi erre tmaszkodni, amely a szocilis mozgalmakbl ntte ki magt s nincs besrozva az elkvetett kompromisszumokkal. Ezt az utat nem jelltk ki Brsszelben, de azrt jl lthat.
A grgk harca egyetemes. Nem elg, hogy csak dvzljk. A megrdemelt szolidaritsunkat a tettekkel is ki kell fejeznnk. Fogytn az idnk.
Serge Halimi, Le Monde Diplomatique
Fordtotta: Morva Judit
|