Szabadsgharc helyett behdols – Transzatlanti szabadkereskedelem
2015.03.31. 11:31

"A TTIP-vel kapcsolatos krdsek gyben kevs elrehalads trtnt az elmlt pr hnapban, ugyanakkor, amiben meg tudtak egyezni, az visszaigazolja azt az elfelttelezsnket, hogy ez az egyezmny pont annyira lesz ellenttes a nemzeti rdekkel, amennyire mindig is gondoltuk, vagyis teljesen."
Mrcius 25-n az EU kereskedelmi miniszterei Rigban tancskoztak, ahol a transzatlanti kereskedelmi egyezmnyekkel kapcsolatban kt dnts szletett: az egyik, hogy mindenki tudomsul vette, idn nem lesz vglegesen lezrva az EU-USA szabadkereskedelmi egyezmnnyel kapcsolatos trgyalssorozat (TTIP), a msik, hogy az EU-Kanadai egyezmnynek (CETA) a magnvdbrsgokra terel kormny-llamkzi vitarendezsi mechanizmusa (ISDS) nem lesz jratrgyalva.
Az elbbi, br az EU eljelentktelenedsnek jabb bizonytka, valjban nem igazn meglep, mg az utbbi, tbb EU tagllam kifejezett ellenkezse dacra alakult gy, ami valljuk be, igencsak aggaszt. Az utbbi radsul, amennyiben Orbn Viktor kijelentsei a nemzeti igazsgszolgltats srthetetlensgrl brmit is rnek, a CETA ratifiklsa elleni fideszes szavazatokat kell, hogy maga utn vonjon. Hogy ez gy lesz-e vagy sem, arrl a rigai tancskozst kveten, a klkereskedelemmel kapcsolatos krdsekben egybknt olyan aktv Klgyminisztrium valamirt nem tjkoztatta sem a Bizottsgot, sem a magyar kzvlemnyt.
A TTIP-vel kapcsolatos krdsek gyben kevs elrehalads trtnt az elmlt pr hnapban, ugyanakkor, amiben meg tudtak egyezni, az visszaigazolja azt az elfelttelezsnket, hogy ez az egyezmny pont annyira lesz ellenttes a nemzeti rdekkel, amennyire mindig is gondoltuk, vagyis teljesen.
Ugyanis az egyik fontos terlet, amiben a felek llspontja kzeledett egymshoz, az pont a mezgazdasgra vonatkoz fejezet. Itt az a megllapods ltszik krvonalazdni, hogy amennyiben az USA megnyitja az EU-nak a szarvasmarhapiact, cserbe az EU megnyitja az USA-nak a baromfipiact. Vagyis ezzel az EU engedlyezi a savval lemosott baromfi importjt az USA-bl, amihez eddig nem jrult hozz. gy semmi nem fogja megakadlyozni, hogy az olcs, fagyasztott s klrozott amerikai csirke dmpingron ellepje a magyar piacot, egyarnt veszlyeztetve az emberek llst s egszsgt. Ez a megllapods teht rendkvl kedveztlen Magyarorszg szmra, amit tetz, hogy 2014-ben a hstermels testtmegt nzve a szarvasmarha 23000 tonna volt, mg a baromfi 430000 tonna. Ebbl az adatsorbl egyrtelmen kivilglik, hogy a szmunka az EU irnyba megnyl baromfigazat sokkal fontosabb, mint az, amelyik lehetsghez jut az USA-ban.
Sovny vigasz, hogy Elena Bryan amerikai TTIP-ftrgyal itt jrva, a lehetsges pogcsaexportra hivatkozva prblta elfogadtatni velnk az egyezmnyt, ami br ktsgtelenl jl hangzott, mgis rtelmezhetetlen, hiszen ha lenne pogcsa irnti kereslet az USA-ban, akkor ezeket a gabonatermkeket az USA sajt, hatalmas mrtk llami tmogatssal segtett mezgazdasgi feldolgozipara is ki tudn elgteni. Nem is kell az ilyen s ehhez hasonl „rvekkel” klnsebben foglalkozni. Mg meglepdni sincs rtelme, hiszen a pogcsaexport, ahogy a kaliforniai boltok polcaira kerl magyar paprika is, ugyanannyira megalapozott PR-fogs, mint amilyen a bcsi cukrszda nyitsra vonatkoz utals volt az EU csatlakozsrl szl vitban.
A tbbi fejezet egyeztetse teht nem halad ilyen gyorsan, fleg az ISDS-sel kapcsolatban voltak jelents vitk a Eurpai Parlamentben, aminek a rigai tallkozval vge szakadt. Az USA mr tbbszr kifejtette azt az llspontjt, hogy vagy az offshore brsgokkal egytt kerl elfogadsra az egyezmny, vagy sehogy. Ezt Biden alelnk gy fogalmazta meg, hogy „nincs rtelme annak, hogy ha kis kereszten fesztenek meg”, arra utalva, hogy az egyezmny gy is gy is Amerika-ellenes retorikt gerjeszt, ha teht ezt gy is gy is, be kell krolniuk, akkor legyen olyan az egyezmny, ami a legtbb hasznot hozza az Egyeslt llamoknak. Radsul, miutn a CETA tartalmazza a magnvdbrsg intzmnyt, az USA–nak vgkpp nem rdeke belemenni egy magnvdbrsg nlkli egyezmnybe. Ebbl kvetkezik, hogy a lnyegt tekintve a CETA-ban rgztett mdon, hrom fizetett cgjogsz titkosan, mindenfle jogorvoslati lehetsg nlkl fogja majd eldnteni, megfelelek-e egy nemzetllam szablyai, nem mennek-e tlsgosan szembe a nagyvllalati profitszerzs rdekeivel.
Az Eurpai Parlamentben a prtcsaldok nagyon megosztottak az ISDS s sszessgben a TTIP gyben. A zld frakci egyrtelmen elutastja az egyezmnyt, ISDS-estl vagy anlkl. A szocialista frakci nem ennyire btor, csupn az ISDS jelenlegi formjval van problmjuk s vltoztatsokkal elfogadhatnak tartjk. A npprt, melynek a Fidesz is tagja, tmogatja mind a TTIP-t mind az ISDS-t. Az EP kereskedelmi bizottsgban havi rendszeressggel, legtbbszr a npprti kpviselk jelenlte nlkl szokta a zld Ska Keller kollgival sztcinclni a TTIP trgyalsok ppen aktulis fejlemnyeit, ezrt is volt meglep, hogy mrcius 18-n szinte a teljes npprti delegci jelenltvel megtisztelte a kereskedelmi biztosnak a TTIP-rl tartott beszmoljt. Ugyanakkor a bizottsgi jegyzknyv szerint a Fidesztl senki sem volt jelen. Helyette frakcitrsuk, a nlunk elhreslt Viviane Reding ismertette a npprti frakci llspontjt, aki a TTIP helyett tbbek kztt egy multilaterlis magnvd-brsgi eljrsi rendet javasolt.
Igen, jl olvastk, az a Vivane Reding kpviselte a Fidesz llspontjt, aki a Fidesz szerint vekig Magyarorszg f ellensge volt az EU-ban s most az nevkben s az tvolltkben ismertetett egy olyan javaslatot, amely szerint a nagyvllalatoknak szksgk van egy kln eljrsi rend szerinti, sajt, jogorvoslati lehetsg nlkli vlasztott brsgra.
Lthatjuk ennyi maradt az EU s a nagyvllalatok elleni szabadsgharcbl: sunnyogs, ssze-vissza beszls s behdols.
Ungr Pter, mandiner.hu
|