A multik s a baloldal
2015.03.31. 10:25

A hatvanas vekben, mg gyerekknt, a magyar televziban lttam egy, a Nmet Demokratikus Kztrsasgban kszlt, folytatsos filmet, mely mly nyomot hagyott bennem. Az volt a cme, hogy „A zld szrnyeteg”, s egy tbb orszgban mkd, kizskmnyol, profitra hes tks nagyvllalatrl, a Kzp- s Dl-Amerikban bannltetmnyeket fenntart United Fruit Company nev multirl szlt. Cselekmnye Guatemalban jtszdott, ahol 1954-ben a btor s tisztessges, demokratikusan megvlasztott s a szocializmus eszmje irnt vonzd rbenz elnk felvette a harcot a „zld szrnyeteggel”, de a CIA gynkei megbuktattk t.
A hatvanas, de mg a hetvenes vekben is, amikor Chilben Allende elnk llamostotta az Anaconda Copper Company s a Kennecott Copper Corporation rzbnyit, a baloldal gyllte, az imperializmus ktfejnek tartotta a multinacionlis nagyvllalatokat. Ekkor mg vilgos volt a msodik vilghbor utn kialakult, llandan sulykolt ideolgiai kplet: a Szovjetuni ltal megtestestett „proletr nemzetkzisggel” lesen szemben ll a „tke internacionlja”, a multik vilga, a mr akkor is teljes gzzel foly globalizci.
A Szovjetuni sszeomlsval, amikor Fukuyama szerint bekvetkezett „a trtnelem vge”, a baloldal vilgszerte, szinte egyik percrl a msikra zavarba kerlt. Valjban mr ezt megelzen, a nyolcvanas vekben mutatkoztak jelei, hogy a nyugat-eurpai szocialista prtok, pldul a francia immr nem harcol, hanem harmonikus egyttmkdsre trekszik a multinacionlis nagyvllalatokkal, klnsen a globlis befolyst szerz bankokkal s pnzintzetekkel, st, a spekulatv tkekzpontokkal is. A „kavirbaloldal” s a „kaszinkapitalizmus” sszefondsa mr 1989-90 eltt, Mitterrand elnksge alatt ismert volt, br nlunk ekkor mg nem figyeltek fel a jelensgre. Ezrt nem rdektelen idzni, mint r a legujabb Larousse a „kavirbaloldal” fogalmrl: „becsmrl kifejezs azon szocialista politikusokra, akik a ’halads’ hivei, de meggyzdsket sszeegyeztetik a nagyvilgi lethez s elnyert gazdasgi pozicijukhoz val ragaszkodssal”. A „kavirbaloldal” szemlyisgei soroljk Franciaorszgban Dominique Strauss-Kahn-t, Bernard Kouchnert, Laurent Fabiust, Jack Langot s msokat.
Magyarorszgon a baloldal valamivel ksbb dobta sutba a „proletr nemzetkzisget”, mint Franciaorszgban. De nlunk is felfedeztk, hogy a gazdasgi s trsadalmi fejlds kulcsa az llamszocializmus teljes felszmolsa, eszkze pedig a „liberalizci, privatizci s deregulci”, amit 1994 s 1998 kztt, Horn Gyula miniszterelnksge, s az MSZP kormnyzsa alatt „jrattak cscsra”. Ezek rvn a multinacionlis vllalatok a hazai gazdasgban olyan pozcikat ptettek ki – mg az Eurpai Uniba val belpsnk eltt –, mely szmukra a legelnysebb volt. Ebben lelkesen mkdtek kzre a hazai „kavirbaloldal” kpviseli, mindenekeltt Bokros Lajos, Gyurcsny Ferenc, Bajnai Gordon, Kka Jnos s mg j egynhnyan. A „multik prtjn” ll baloldallal szemben, ahogy Nyugat-Eurpban is, nlunk is kialakult a radiklis ellenzk. Mindenekeltt a Jobbik, mely a globalizci radiklis brlatt nacionalizmussal prostotta, s mr a legersebb magyar ellenzki prtnak tekinthet. (A multiknak voltak baloldali ellenzi is, de nekik eslyk sem volt r, hogy belekerljenek a parlamentbe).
(...)
2004-ben, amikor mg gy tnt, hogy Nagy-Britanniban Tony Blair, s magyar klnja, Gyurcsny Ferenc tartsan hatalmon maradnak, egy nemzetkzi politolguskonferencin a kvetkezkppen mltattk az „j baloldal” rdemeit: „kpviseli az eredeti szocialista rtkeket – szabadsg, egyenlsg, szolidarits s igazsgossg, esetleg mg kzssgisg –, de azzal a megszortssal, hogy ezeket mr nem lehet a rgi szocdem politikval rvnyesteni. A trsadalom tlsgosan heterogn, tagjai tlsgosan individualistk, s a vltozsok dinamikjt felgyorstotta a globalizci, amely egy tudstrsadalom fel hajt.”
Tony Blair 2007-ben lemondott, Gyurcsny 2009-ben, prtja pedig egy vvel ksbb megbukott. Sajnlatos, hogy a baloldal azta is – ahogy az tvenes vekben rtk –, „a nemzetkzi nagytke szekrtolja”, s azta sem tallt ki jobbat, mint a „neoliberlis revizionizmust”. Amit az egyszer tlagpolgr jra gy fordt le magnak: „ezek a kavirfalk megint kszek r, hogy lefekdjenek a multiknak, s ugyanolyan gazdasgi vlsgba sodornk az orszgot, mint 2008-ban”. A baloldali, vagy magukat annak nevez prtok tovbbra is a globalizci fenntarts nlkli hvei, tmogatjk, hogy a tke – Marxot idzve – mr ne csak vgigszguldjon a fldgolyn, hanem kls fkez erk s KRESZ-szablyok nlkl folyamatosan cirkulljon rajta. Attl tartok, hogy ha ennyi marad a Demokratikus Koalci, az Egytt s a tbbi baloldali prt gazdasgi programja, akkor hiba aratnak rszsikereket az idkzi vlasztsokon, vgs soron 2018-ban sem lesznek vonzbbak a hazai szavazknak, mint 2014-ben.
Pelle Jnos, Ltszg blog
|