Lee Kuan Yew emlkre
2015.03.25. 08:49

Harmincegy ven t miniszterelnkknt vezette azt a kis, egykor brit gyarmati tulajdonban lv jelentktelen szigetecskt, amely ma a vilg egyik leggazdagabb, egyben legkevsb korrupt orszga s egyik pnzgyi kzpontja.
Mieltt tovbb lpnnk, magyarzat arra, hogy mirt nem Li Kuan Junak kell rni nevt, mint azt a Magyar Tudomnyos Akadminak az idegen nevek trsban krnikusan nem jelesked Nyelvtudomnyi Intzete kveteln. Az olyan orszgokban, ahol az angol a hivatalos vagy egyik hivatalos nyelv, legyen az Kanada vagy Kamerun, a tulajdonneveket eredeti formjukban hagyjuk. Az t s fl milli lakos Szingaprban a mandarin, a malj s a tamil mellett az angol hivatalos nyelv.
Az angliai Cambridge egyetemn vfolyamelsknt jogot vgzett Lee 1959-ben, nllv vlsa vben lett Szingapr miniszterelnke. Az orszgot 1990-ig kzvetlenl vezette, majd a httrbl adott felbecslhetetlen rtk segtsget. Washingtonban, Pekingben s Moszkvban is rendszeresen kikrtk tancsait.
Barack Obama amerikai elnk azt mondta rla, hogy Lee „a XX. s XXI. szzad legends zsiai szemlyisgei egyike. Azok egyike, akik megindtottk az zsiai gazdasgi csodt”. George H. W. Bush, az Egyeslt llamok korbbi elnke gy mltatta: „Hossz kzszolglati plym sorn sok brilins emberrel tallkoztam. De soha olyannal, mint Lee Kuan Yew.”
Jacques Chirac volt francia, Hszi Csin-ping jelenlegi knai elnk, Margaret Thatcher, John Major s Tony Blair volt brit miniszterelnk hasonlan felsfokban beszlt rla. Az utbbi gy foglalta ssze vlemnyt a most elhunyt szingapri llamfrfirl: „A legokosabb vezet, akivel valaha is tallkoztam.”
A kdri Magyarorszgnl jval szegnyebb Szingaprban 1965-ben az egy fre jut GDP 512 dollr volt. Ma Norvgit, Svjcot s az Egyeslt llamokat is megelzve tbb mint hatvantezer amerikai dollr.
Lee Kuan Yew s a maga kr toborzott, rendkvli intellektus trsaival egytt a protestns rtkekre igen hasonlt konfucinus rtkeket s a pragmatizmust tvzte pratlan vzival. Folyamatosan a megtakartsra, az nbizalomra, az idsek irnti tiszteletre, az oktats s a trsadalmi rend fontossgra figyelmeztette honfitrsait. Szemben a liberalizmussal, a konfucinus s az zsiai rtkeket kvetve a trsadalom javt az egyn rdekei fl rendelte, sarkalatosan eltrve a nyugati modelltl. A szabadsgrl is ms volt a felfogsa, mint a nyugati mintban hvknek: „A szabadsg csak egy rendszeret, rend alapjn mkd llamban lehetsges.”
Pragmatizmust ht vvel ezeltt a New York Timesnak igen egyszeren foglalta ssze arra a krdsre, hogy mi Szingapr ideolgija. Lee azt felelte: Szingaprnak nincs ideolgija. „Csak azt krdezzk: mkdik? Ha igen, prbljuk ki. Ha bevlik, folytassuk. Ha nem, lkjk ki, s prbljunk ki egy msikat.” Ha a szingapri vezets azt ltta, a brit nkormnyzati szocilis lakstmogats vagy a chilei nyugdjrendszer hossz idn t sikeresen mkdtt, tvette.
Szingapr npe sok egyb mellett abban is vezeti a vilgranglistt, hogy ott van a legtbb embernek, a lakossg kilencven szzalknak, sajt laksa. Lee Kuan Yew meggyzdse volt, hogy azok, akiknek van fltenivaljuk, jobban vdik meg hazjukat is.
Annak ellenre, hogy a tekintlyelv Szingapr vezetje tagadta a vrosllamot irnyt ideolgia ltt, a Nyugat jobboldaliknt tekintett r. Nem csak azrt, amirt autoriter berendezkeds, vagy amirt a vrosllam megalaptsakor a Szovjetunibl becsempszett fegyverekkel is rtmad bels kommunista erkkel jrt el (kmletlenl), de azrt is, mert mindaz, ami Szingaprt jellemzi, mint a rend, a tisztasg, vagy a korrupcirt, kbtszeres gyekrt, de akr a rendetlensgrt kiszabott kemny bntetsek, ltalban a jobboldali tekintlyelv rendszereket jellemzi.
Szingapr sikeres lte nagyon sokakat zavar. Hiszen a kis vrosllam, ahol mg a bokrok leveleirl is letrlik a port, vtizedekig makacsul hangoztatott dogmknak hny fittyet. Annak is, hogy a jlt s a fejlds bizonyos szintjnek elrse hatatlanul a demokrcia meghonosodsval jr. Vagy hogy a lendletes gazdasgi fejlds szksgszeren ellaposodik egy bizonyos fejlettsgi szint elrse utn.
A kelet-zsiai orszgban azonban nem hajlandak vltoztatni azon, ami bevlt. Azon sem, hogy ersen korltozzk a klfldiek ltal felvsrolhat sajttulajdon rszarnyt vagy azt, hogy akr a belfldi, akr a klfldi sajt hazugsgokkal ssa al a kormny tekintlyt. Ha ezt teszik, azonnali brsgi perekre szmthatnak, fggetlenl attl, hogy azok a vilg legnagyobb mdiumai. Meg is szntek hazudni rla.
A Nyugat nhny vtizede mg gyakran s nagy hangervel tmadta Szingaprt. A nyugati vlemnyformlknak nem tetszett a „gondoskod llam” („nanny state”) gyakorlata, vagyis az, hogy a szingapri vezets nem csak a piacra bzta az emberi jlt rvnyeslst. Az sem tetszett a Nyugatnak, hogy fellrl indtott nemzeti njavt kampnyokat honostottak meg. A rgen mocskos Szingapr feltakartsi kampnyt maga Lee kezdte, amikor seprt ragadott. Amely ppoly sikeres lett, mint a mosolygsra buzdt kampny. A Knban elterjedt utcai kpkds lelltsa is kampny termke.
Ami a legknosabb: Szingaprnak minden sikerlt. s mivel a siker ellen nincs rv, a Nyugat a behzott farkak terletv vlt a korbban mg hrommillis vrosllam pldtlan jlti talakulsa lttn.
Leenek a sajtjn kvl egyetlen orszg volt, amely nagyon kzel llt a szvhez. Magyarorszg. Az Antall-kormny idejn – s ez nla pldtlan volt – maga kezdemnyezte, hogy elltogatva hozznk, vjon bennnket a rendszervlts nyomn rnk leselked veszlyektl.
Az atlantista Jeszenszky Gza, az akkori klgyminiszter Lee Kuan Yew-t elkldte a Dunra stahajzni. Csak a magyar miniszterelnkkel nem hozta ssze.
E pratlanul okos s szerny politikus letnek taln ez volt az egyetlen kudarca.
Lovas Istvn, Magyar Hrlap
|