Hrek : A neoliberlis Magna Chartval kapcsolatban minden tagllamnak vtjoga van |
A neoliberlis Magna Chartval kapcsolatban minden tagllamnak vtjoga van
2015.03.23. 21:34

Az Eurpai Uni s az Egyeslt llamok kztt ktend szabad kereskedelmi s befektetsi megllapodssal kapcsolatban minden unis tagllamnak vtjoga van – hvta fel a figyelmet az Eurpai Politikai Kzpont (EPC) rendezvnyn Cecilia Malmstrm, az Eurpai Bizottsg kereskedelmi krdsekrt felels tagja.
„Ha csak egyetlen orszg is elutastja, nincs megllapods. C’est la vie” – mondta a svd biztos. Rmutatott ugyanakkor, hogy a brsszeli testlet biztosan nem tudja meggyzni a ktked osztrkokat vagy nmeteket, ez a tagllamok feladata volna.
A Transzatlanti Kereskedelmi s Befektetsi Partnersggel (TTIP) sszefggsben a kereskedelmi biztos arra is kitrt, hogy rezhet, mekkora az aggodalom, amellyel a bizottsg igyekszik megkzdeni, minden dokumentum elrhet az interneten, s a bizottsg prbl, amennyire csak lehet, transzparensen trgyalni Washingtonnal, noha bizonyos egyeztetsek "elkerlhetetlenl" csak a nyilvnossg kizrsval folytathatk le.
A svd politikus szerint a lapokat olvasva az embernek az a kpzete tmadhat, hogy az eurpaiak tbbsge ellenzi a szabad kereskedelmi megllapodst.
Trjai fal Amerikbl
|
Orszgokat is beperelhetnek a jvben azok a multinacionlis vllalatok, amelyek kevesebb profitot tudnak termelni egyes kormnyok piac- s fogyasztvd intzkedsei miatt – legalbbis az Egyeslt llamok s az Eurpai Uni kztt megktend szabad kereskedelmi s befektetsi megllapods egyik legvitatottabb pontja szerint. Az egyezmny ellen tiltakoz szervezetek szerint mindez srten a megllapodsban rszt vev tagllamok szuverenitst, s a multikat vden. A trgyalsokkal kapcsolatban slyos agglyokat vet fel, hogy a vilg legnagyobb szabad kereskedelmi vezetrl folytatott egyezkeds lnyegben titkos. |
A leggyakrabban tmadott az llamok s a befektetk jogvitit rendezni hivatott mechanizmus, amelynek keretben a befektetk vlasztott brsg el citlhatjk a megllapods rszes llamait. Ez a mechanizmus sok kereskedelmi megllapodsnak rszt kpezi, Malmstrm szerint pedig a bizottsg arra trekszik, hogy modernizlni lehessen annak rdekben, hogy a befektetk ne lhessenek vissza vele.
A kereskedelmi biztos elmondta: a cl az, hogy a klfldi befektetk ne krdjelezhessk meg az llamok szuvern jogt, hogy szablyozknt lpjenek fel a piacon, mindenkppen azt az elvet kellene rvnyesteni, hogy a vitban alulmaradt fl llja az eljrs kltsgeit, valamint a nemzetkzi fellebbvitel lehetsgt is meg kellene teremteni, miutn a vlasztott brsgok dntsei ellen ltalban nem lehet fellebbezni.
Malmstrm ismt megerstette, hogy az unis adatvdelmi szablyok nem kpezik alku trgyt, fggetlenek a TTIP-tl. Az unis szablyoktl elklnlten folyik egyeztets Washingtonnal egy adatvdelmi keretegyezmnyrl.
Az unis kereskedelempolitika cljaknt Cecilia Malmstrm a fenntarthat jlt elmozdtst nevezte meg, valamint a szegnyebb orszgok fejldsnek elmozdtst, sszhangban az eurpai rtkekkel, mint a demokrcia, a jogllamisg s az emberi jogok tiszteletben tartsa.
MNO nyomn
|