Hírek : Felvidék: Tarolt Fico pártja, parlamenten kívül rekedt az MKP |
Felvidék: Tarolt Fico pártja, parlamenten kívül rekedt az MKP
2012.03.11. 10:07
Elsöprő győzelmet aratott a Smer a parlamenti választáson, Robert Fico akár egypárti kormányt is alakíthat. A Híd rosszabb eredménnyel, mint két éve, de bejutottt a parlamentbe. Az MKP megismételte 2010-es eredményét, s most is kívül rekedt.
A választások nem hivatalos eredménye (99 százalékos feldolgozottság):
Smer – 44,49%
KDH – 8,80%
Egyszerű Emberek – 8,54%
Híd – 6,87%
SDKÚ – 5,99%
SaS – 5,79%
SNS - 4,57%
MKP - 4,33%
A többi párt nem érte el a 2 százalékot sem.
Délen alacsonyabb volt részvétel
A Bugár Béla vezette Híd a voksok 6,87 százalékát szerezte meg (99 százalékos feldolgozottságnál), ezzel biztosan jutott be a parlamentbe. Ez 13 képviselői helyet jelent. Az eredmény azonban rosszabb, mint két évvel ezelőtt, amikor 8,12 százalékot értek el. A Híd több mint 30 ezer szavazatot vesztett.
A Magyar Koalíció Pártja (MKP), Berényi Józseffel az élén a 2010-es választásokon elért 4,33 százalékkal teljesen megegyező eredményt ért el. 99 százalékos feldolgozásnál ugyancsak 4,33 százalék az eredményük, ám ez most sem volt elegendő a parlamentbe kerüléshez. Az MKP a szavazatok számát tekintve gyakorlatilag pontosan ugyanannyit szerzett, mint két éve - csaknem 110 ezret.
A részvételi arány 59,06 százalékos volt. A magyarlakta járások többségéről elmondható, hogy a választók az országos átlagnál nagyobb számban maradtak otthon. A Dunaszerdahelyi járásban 60,67 százalékos, a Komáromi járásban 52,40 százalékos volt a részvételi arány. A legkevesebben a Tőketerebesi járásban járultak az urnákhoz, mégpedig a választók 50,24 százaléka. A Zsolnai járásban volt a részvételi csúcs, 66,57 százalékkal. Mindez természetesen sem a Hídnak, sem az MKP-nak nem kedvezett.
Ficóék egypárti kormányt is alakíthatnak, de tárgyalni fognak a koalícióról
Megalakulása óta a legfényesebb győzelmét aratta a hét végi parlamenti választásokon Robert Fico volt kormányfő pártja, a választók voksainak 44,85 százalékát megszerző baloldali Smer-SD, amely így 84 mandátumot sszerzett a 150 fős szlovák parlamentben. Még egyetlen más párt sem aratott ilyen elsöprő győzelmet a Felvidéken.
Ez az eredmény Robert Fico számára az egypárti kormányzást is lehetővé teszi, de ennek a forgatókönyvnek a megvalósítását Smer elnöke a választások előtt többször is elutasította.
Fico hajnalban megerősítette, az elsöprő győzelem ellenére tárgyalni kívánnak a bejutott pártokkal, mégpedig kerekasztal melett. „Szeretnénk bemutatni a pártoknak elképzeléseinket a kormányprogramról. Ha valamelyik készen áll az együttműködésre, mi is készen állunk a koalícióról tárgyalni“ - mondta.
A szavazatok összesítése alapján az újonnan felálló szlovák parlamentbe 6 párt jutott be.
Bejutott a KDH, az Egyszerű Emberek, az SDKÚ és az SaS is
A Smer-SD után a legjobb eredményt a szavazatok 8,76 százalékát megszerző Ján Fígel vezette, jobboldali konzervatív Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) érte el. A KDH a 16 mandátummal járó eredménnyel átvette a vezető jobboldali párt szerepét a szlovákiai politikai palettán.
A harmadik helyen az előző választásokon a liberális Szabadság és Szolidaritás (SAS) listáján a törvényhozásba bejutott, Igor Matovič vezette Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) párt végzett a voksok 8,46 százalékával, ez számukra 16 képviselői széket jelent.
5,79 százalékot szerezve beküzdötte még magát a parlamentbe az utóbbi hetekben többször is a bejutási küszöb alatt mért Szlovák Kereszténydemokrata Unió - Demokrata Párt (SDKÚ-DS). A kétszeres exminiszterelnök Mikuláš Dzurinda pártja jobb időket is megélt már, hiszen eddig rendszerint kétszámjegyű eredményeket ért el, ám a főként az ő kormányát érintő - korrupciós és lehallgatási - Gorilla-botrány miatt sokan még így is jó eredménynek tartják, hogy most sikerült 11 parlamenti széket szereznie.
A választói szavazatok 5,56 százalékát és ezzel 10 mandátumot szerezve bejutott a törvényhozásba a 2010-es választásokon szintén nagyobb sikert arató, liberális Szabadság és Szolidaritás (SAS) párt Richard Sulíkkal az élen.
Az utóbbi hónapok közvélemény-kutatásai által esélyesnek tartott pártok közül nem került be a parlamentbe a szlovák politikai spektrum jobbszélén elhelyezkedő, Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt, amely a szavazatok 4,62 százalékát tudhatja magáénak. Nem jutott be a felmérések alapján szintén bejutásra esélyesnek tartott 99 Százalék párt sem, amely a voksok 1,6 százalékát nyerte el.
A választás menetéről itt olvashat, az urnazárás utáni eseményeket is figyelemmel követtük. Ott voltunk a Híd közontjában és az MKP székházában is, olvassa el, mit nyilatkoztak a pártelnökök.
(bumm, MTI)
|