Hrek : t ve a lengyeleket rohanta le az Eurpai Parlament |
t ve a lengyeleket rohanta le az Eurpai Parlament
2012.03.10. 18:09

Komoly vitk ksrik a Fidesz–KDNP-n bell az erklcsi elgttelt hoz, esetleges lusztrcis trvnyt. Kormnyprti politikusok az 1991-es cseh, a 2007-es lengyel s az idei romn szablyozst vizsgljk. ppen ezrt rdemes feleleventeni a lengyel vitt is. Jaroslaw Kaczynski volt lengyel kormnyf a Magyar Hrlapnak 2007-ben azt mondta: „A precz megfogalmazs azrt fontos, hogy ne rezzk magukat veszlyben azok, akik alrtak ugyan beszervezsi okmnyt, de senkinek sem rtottak. Klnbsget kell tenni tarttisztek s azoknak a felelssge kztt, akik ifj egyetemistaknt tudatlanul alrtk a beszervezsi okmnyokat.” Emlkezetes, a lengyel kormny akkori lpst a korbbi kommunista, ma zldprti Daniel Cohn-Bendit „fasiszta mdszereknek” titullta.
„Nagyon pontosan hatroljk be az tvilgtandk krt, gy a jogalkot elkerlheti a felesleges pnikot. A precz megfogalmazs azrt fontos, hogy ne rezzk magukat veszlyben azok, akik alrtak beszervezsi okmnyt, de senkinek sem rtottak, nem jelentettek. Klnbsget kell tenni a tarttisztek s azoknak a felelssge kztt, akik egyetemistaknt tudatlanul alrtk a beszervezsi okmnyokat. Az utbbiakat nem szabad semmilyen eljrsnak kitenni” – ezt ajnlotta mg 2007 vgn a Magyar Hrlapnak adott interjban Jaroslaw Kaczynski volt lengyel kormnyf a magyarok figyelmbe. Tudta, mirl beszlt, hiszen Lengyelorszgban nemzetkzi botrnyt okozott az, ahogy kormnya meg kvnta oldani az ottani volt besgk kizrst a kzletbl.
Kizrva a kzletbl
Kaczynskik azrt akartak vltoztatni az 1997-ben letbe lpett els lusztrcis (tvilgtsi) trvnyen, mert tl nagyvonalnak talltk azt. Ennek rtelmben a kztrsasgi elnknek, a parlamenti kpviselknek, az llami szervnl vezet beosztsban lv tisztviselnek, brnak, gysznek, valamint a kzszolglati rdi, televzi s a PAP nemzeti hrgynksg vezetjnek vallania kellett arrl, tagja volt-e 1944 s 1990 kztt a titkosszolglatoknak, illetve egyttmkdtt-e azokkal. Ha igen, tz vre kizrhattk a kzletbl. A nyilatkozatok valdisgt egy tvilgtbri testlet vizsglta meg, a dnts ellen azonban fellebbezssel lehetett lni. gy tulajdonkppen semmilyen szankci nem jrt valakinek a rovott mltja miatt.
Boszorknyldzs?
A konzervatv kormny elgedetlen volt a vizsglt kr 30 ezres ltszmval, gy mindenkpp nvelni kvnta azt. Az j szablyozssal csaknem egymilli lengyelt kteleztek arra, hogy nyilatkozzon a Nemzeti Emlkezet Intzetnl (az ottani Trtneti Hivatalnl), azaz valljon sznt a kommunista titkosszolglatokkal fenntartott esetleges kapcsolatrl. Az Eurpai Parlamentben a liberlisok lengyel „boszorknyldzsrl” beszltek. Az ltalunk is jl ismert zldprti Daniel Cohn-Bendit azt lltotta, hogy a lengyel kormny „fasiszta” mdszereket hasznl. A lengyel alkotmnybrsg aztn radiklisan lecskkentette a vizsglandk krt, mert a brk szerint az tvilgts nem lehet a trtnelmi bossz eszkze.
Csehorszgban azonban a megfelel idben, 1991-ben lpett letbe a lusztrcis trvny. Kzmegegyezs vezte az intzkedst, amelynek ksznheten a volt kommunistk semmilyen szerepet nem jtszanak a mostani kzletben. A cseh pldrl a Fideszben gy nyilatkoztak: most a ktharmados tbbsggel ptolnunk kellene az elszalasztott lehetsgeket is. Csehorszgban a trvny hatlybalpsvel kizrtk az llamigazgatsbl, a hadseregbl, a hrszerzsbl, a rendrsgbl, a kztrsasgi elnk hivatalbl, a parlamentbl, a kormnyhivatalokbl, az alkotmnybrsgrl, a legfels brsgrl, a tudomnyos akadmia elnksgbl, a kzmdiumokbl, az llami vllalatoktl, szervezetektl, rszvnytrsasgoktl a kommunista vezet mlttal rendelkez szemlyeket.
A felsorolt terleteken a szablyozs szerint csak olyanokat lehetett alkalmazni, akik 1948 s 1989 kztt nem voltak az llam- s nemzetbiztonsgi testlet tagjai, rezidensknt, gynkknt, konspircis laks brljeknt nem szerepeltek az llambiztonsgi szervek nyilvntartsban. Emellett volt informtorokat, az llambiztonsgi szervek ms szellemi munkatrsait, a kommunista prt krzeti vagy annl magasabb szint titkrait, elnksgi tagjait, a prt kzponti bizottsgnak tagjait is eltiltottk ezektl a tevkenysgektl. De kizrtk a prtmunkt irnyt hivatalokban dolgozkat, munksrket, a Nemzeti Front (a Hazafias Npfront csehszlovk megfelelje) akciosztagnak egykori tagjait is. Emellett a szablyozsban kitrtek arra, hogy aki tagja volt az 1968-as esemnyeket vizsgl fellvizsglati bizottsgoknak, az sem jtszhatott szerepet a rendszervlts utn. A lusztrcis jogszably kiterjedt azokra is, akik a prt fiskoljn llambiztonsgi, kzbiztonsgi ismereteket tanultak, illetve a Szovjetuni Politikai Fiskoljra jrtak.
Friss romn plda
A romn plda a csehvel szemben friss. A februr vgn elfogadott jogszably kimondja, a hatlybalpstl szmtott t ven bell nem tlthetnek be vezet tisztsget azok, akik a kommunista prt fizetett appartusnak voltak tagjai, s azok sem, akik az igazsgszolgltatsban vezet tisztsget tltttek be a rendszervlts eltt, vagy gyszek voltak. rvnyes a trvny azokra is, akik az ottani kommunista titkosszolglat, a Securitate alkalmazottai voltak, vagy egyttmkdtek azzal. A jogszably vonatkozik a legfelsbb brsg elnkeire, krzeti elnkeire, a fgyszekre s fgysz-helyettesekre, de nem terjed ki az ifjkommunista szervezet tagjaira.
A nemzetkzi pldk vizsglata gzervel zajlik a Fideszben. Mrlegels krdse, hogy a lengyel vagy a cseh megoldshoz hasonl „radiklis nyilvnossg” milyen krokat okozna az llamgpezetben, hiszen nem kizrt, hogy a hivatali appartus – a belgyi, honvdelmi, httrintzmnyi vagy nkormnyzati vonalon – posztjain is sok rintett jtszhat ma is szerepet.
A Fidesz–KDNP-n bell sokan a jelenlegi helyzet fenntartsa mellett rvelnek. Eszerint a Trtneti Hivatalban brki kikrheti a sajt magra vonatkoz paprokat, s elolvashatja azokat.
A msik llspont szerint teljes nyilvnossgot kell kapniuk a dokumentumoknak, csak a katonai, nemzetbiztonsgot rint anyagoknak nem.
A lapunk ltal megkrdezett fideszes szakrtk gy vlik, a nyilvnossgra hozatal tjnak is tbb mdja lenne. Ezrt a mrcius 19-i frakcilsre is tbb vltozat kszl, azokrl tjkoztatjk a kpviselket. Orbn Viktor miniszterelnk is ezen az egyeztetsen fejti ki sajt – informciink szerint – hatrozott vlemnyt az gyben nagyobb nyilvnossg eltt.
MH
|