Hírek : Megkezdődött az általános vita a rehabilitálási törvényről a szerb parlamentben |
Megkezdődött az általános vita a rehabilitálási törvényről a szerb parlamentben
2011.11.22. 21:41
Megkezdődött az általános vita a rehabilitálási törvényről kedden a szerb parlamentben. Pásztor Bálint, a szerb parlament képviselője - aki a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) VMSZ színeiben vesz részt a belgrádi képviselőház munkájában - az MTI tudósítójának a vita kapcsán azt hangsúlyozta: nincs igazuk azoknak akik azt mondják, hogy a rehabilitálásról szóló törvény nem kezelheti megnyugtató módon a szerbiai vagyon-visszaszármaztatási és kárpótlási törvény okozta igazságtalanságot. Ez utóbbi törvénybe a Vajdasági Magyar Szövetség leghatározottabb tiltakozása ellenére beemeltek a törvénybe egy olyan mondatot amely megerősítette a kollektív bűnösség elvét - jelentette ki.
A VMSZ képviselője szerint a két törvény azért egészíti ki egymást, mert a vagyon-visszaszármaztatási és kárpótlási (restitúciós) törvény azt mondta ki, hogy a megszálló erők tagjai nem lehetnek a kárpótlási folyamat kedvezményezettjei, a rehabilitálásról szóló törvény pedig pontosítja, hogy kik számítanak a megszálló erők tagjainak és kire vonatkozhat ez a tilalom.
Ha a rehabilitálási törvény tervezete a jelenlegi formában kerül elfogadásra, "teljesen egyértelmű, hogy a vagyon- visszaszármaztatási törvénybe bekerült kérdéses mondat alkalmazhatatlan a rehabilitálásról szóló törvény nélkül" - mondta Pásztor Bálint. Ez utóbbi ugyanis pontosan megfogalmazza, hogy kizárólag azok nem rehabilitálhatóak, s kizárólag azok nem kaphatják vissza a vagyonukat, akik háborús bűncselekményt követtek el a második világháborúban. "Márpedig ez utóbbi tényállást magának a szerb államnak kell majd - a saját költségén - bizonyítania" - hangsúlyozta nyilatkozatában Pásztor Bálint.
Kiemelte, hogy az általános vitát követően a jövő héten a törvény tervezetével kapcsolatos módosítási indítványok kerülnek megvitatásra és december első napjaiban várható a végszavazás a rehabilitálási törvényről.
A 2006-ban megalkotott, és jelenleg még érvényben levő rehabilitálási törvény nem írta pontosan körül a rehabilitált személyek jogait és a rehabilitálás törvényi szabályozása is hiányos volt. Azóta, hogy 2007 elején megszületett a rehabilitálásról szóló első bírósági végzés, napjainkig körülbelül 1500 ítéletet hoztak a szerb bíróságok rehabilitálási ügyekben, a felsőbb bíróságok pedig további 800 ügyet tárgyalnak.
A szeptember végén elfogadott szerb restitúciós törvényt a VMSZ elutasította, mert megítélése szerint általa jogerőre emelték Szerbiában a kollektív bűnösség elvét. Magyarország szintén határozottan elítélte a törvényt, hangsúlyozva, hogy az szembemegy az európai jogrenddel és kilátásba helyezte, hogy ha Belgrád nem változtat rajta, megvétózza Szerbia uniós tagjelölti státusát. Október derekán a szerb kormány és a VMSZ egyetértésre jutott abban, hogy egy új rehabilitálási törvénnyel fogják orvosolni a restitúciós törvény vitatott paragrafusait.
MTI
|