Hírek : „Megvalósítani Erdély Svájcát" – Szakkonferencia a Mikó Imre Tervről |
„Megvalósítani Erdély Svájcát" – Szakkonferencia a Mikó Imre Tervről
2011.11.08. 23:28
Nagyváradon, 2011. november 8-án, egy a Bethlen Gábor Alapítvány által szervezett gazdasági konferenciasorozat első állomásán mutatták be az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács gazdasági szakcsoportja kezdeményezte erdélyi Mikó Imre Tervet (eMIT).
A tanácskozáson több mint száz meghívott, köztük gazdasági szakemberek, önkormányzati elöljárók vettek részt, akiket Zatykó Gyula, az EMNT Bihar megyei szervezetének alelnöke, Toró T. Tibor, az EMNT ügyvezető elnöke, valamint Jakabos Janka, az eMIT koordinátora köszöntött.
Zatykó Gyula házigazdaként kiemelte, hogy a tanácskozáson bemutatott Terv tulajdonképpen egy nagyobb puzzle darabja, amelynek összerakása révén megvalósul az egész Kárpát-medence egységes gazdasági fejlesztési terve. Ennek az előfutára, de önálló egysége is az eMIT.
Toró T. Tibor összegezte azt a folyamatot, amely a gazdaságfejlesztési terv mára már elkészült vitairatának összeállításához vezetett. Az ügyvezető elnök rámutatott, hogy a Terv – amely a gazdaságfejlesztést a politikai diskurzus oldaláról a szakmaiság felé igyekszik eltolni – tulajdonképpen válasz az elmúlt húsz év retorikájában jelenlévő, az erdélyi magyar közösség gazdasági gyarapodását szorgalmazó hangokra, életképes megoldást kínálva ennek a célnak a megvalósításához. Toró T. Tibor végül hozzátette, hogy ehhez tudásra és szakértelemre van szükség, a rendelkezésre álló erdélyi, romániai, anyaországi, és európai uniós források mellett.
A Mikó Imre Terv elvi és gyakorlati összetevőiről, valamint az anyaországi és uniós összefüggésekről Horkay Nándor, a magyarországi VÁTI Területi Tervezési és Értékelési Igazgatóság munkatársa, a Terv stratégiai vezetője beszélt. Előadásában egyebek mellett a szakember kiemelte, hogy Erdély a létező potenciál révén valóban a Terv címében megfogalmazott Kelet Svájcává válhat, de ehhez az anyaország hathatós segítségével és támogatásával meg kell teremteni a körülményeket, hogy elmondható legyen: „erdélyi magyarnak lenni vonzó életlehetőség. Horkay ugyanakkor elismerte, hogy ehhez elengedhetetlen, hogy mind az erdélyi, mind az anyaországi magyarság pontosan azonosítsa küldetését, és ezért dolgozzon.
A konferencián a továbbiakban dr. Szilágyi Ferenc, egyetemi oktató, Ilyés Szabolcs, vállalkozó és dr. Geréb László, főiskolai oktató, a szakértői csoport tagjai a Terv három kitörési pontját, beavatkozási területét ismertették. Az első előadás a határon átnyúló együttműködésben rejlő lehetőségeket taglalta, míg Illyés Szabolcs a forrásteremtés lehetséges formáiról, illetve rámutatott az ezen a téren tapasztalt hiányosságokra. Geréb László a humántőke fejlesztésének fontosságáról beszélt, mint a gazdaság fejlődésének egyik alapvető tényezőjéről.
Az előadásokat követően Mátis Jenő, a Bethlen Gábor Alapítvány felügyelő bizottságának elnöke, valamint a Bethlen Gábor Pénzügyi Befektetési Rt. igazgatója, a KKV-k számára a pénzintézet által elérhetővé tett mikrohitel csomagokat ismertette.
A konferencia a résztvevők hozzászólásaival, kérdéseivel, javaslataival zárult, amelyeket a szervezők kivétel nélkül rögzítettek.
Jakabos Janka a zárszóban felhívta a figyelmet, hogy a továbbiakban a készülő Tervvel kapcsolatos javaslatokat, észrevételeket a mikoimreterv@emnt.eu elektronikus postacímre küldhetik az érdeklődők.
Erdély.ma
|