Hrek : Schmitt kontra Gasparovic: az elnki kzfog krnikja |
Schmitt kontra Gasparovic: az elnki kzfog krnikja
2011.01.21. 22:48

A Felvidkre ltogatott Schmitt Pl magyar kztrsasgi elnk, ahol Ivan Gaparovi llamf ltta vendgl, s a magyar politikusnak lehetsge nylt a szlovk kormnyfvel, a parlament hzelnkvel, valamint a magyar kisebbsg kpviselivel is tallkozni. Az egyeztetsek kzppontjban a szlovk-magyar kapcsolatokat mrgez krdsek voltak, elssorban a nyelvtrvny s a ketts llampolgrsg. A klcsns mosolydiplomcia ellenre sem sikerlt azonban egyezsgre jutni ezekben a knyes gyekben.
A magyar llamf egsz napos pozsonyi vendgszereplsnek els llomsa az Ivan Gaparovicsal val konzultci volt, amelyre nagy felhajts kzepette rkezett meg. A Grassalkovich-palota udvarn katonai tiszteletadssal kezddtt a fogads, s a magyar himnusz hangjaira sor kerlt a magyar nemzeti zszl felvonsra is. A seregszemlt kveten az llamfk ngyszemkzti beszlgetsre vonultak, melyet egy kzs sajttjkoztat kvetett.
A sajttjkoztatn amellett, hogy az llamfk kiemeltk a kt orszg kapcsolatban megindult pozitv vltozs fontossgt, a problms krdsekben sarkosan eltr llspontok kerltek megfogalmazsra. Elmondsuk szerint a konzultcit a nyltsg s a pragmatizmus jellemezte. Szembenllst leginkbb a nyelvtrvny s a ketts llampolgrsg krdsei eredmnyeztek, mg nagy volt az egyetrts az Eurpai Uni soros magyar elnkgnek programjt, valamint a stratgiailag fontos gazdasgi kapcsolatokat s energiabiztonsgi egyttmkdst illeten. Termszetesen sz esett az eurpai politikban a hten legnagyobb diszkusszit kivlt magyar mdiatrvnyrl is, ami mellett kztrsasgi elnknk hitet tett, s majdhogynem megismtelte Orbn Viktor Strasbourgban elmondott szavait.
Mint minden diplomciai tallkozrl, errl sem maradhattak el a ktelez politikailag korrekt megfogalmazsok. Ha ezek alapjn von le kvetkeztetseket az ember, akkor abba a hibba eshet, hogy tlzottan idealista kpet fest a fennll helyzetrl. Schmitt Pl szerint pldul az llamfk tallkozja szimbolikus jelentsggel br, ugyanis szemlykben egy orszg npnek bartsgt s dvzlett hozzk. Emellett kiemelte: „A kt orszg kapcsolatainak 90%-a problmamentes, szoros s sikeres az egyttmkds, azonos nemzetkzi szervezetek tagjai, egyformn fontos szmukra a V4-es, az eurpai unis s a keleti partnersgi egyttmkds.” Ezek a nagy szavak – br helyn kell kezelni ket, illetve krdses mennyi mgtte a tartalmi kijelents – tbbnyire visszatkrzdtek a magyar soros EU-elnksg tmjban.
Ennek kapcsn Ivan Gaparovi elmondta, hogy „A magyar elnksg kudarca Szlovkia kudarca is lenne, mg a magyar elnksg sikere Szlovkia sikere is lesz.” Mindezt az elnksgi program clkitzseinek ttekintse utn le lehet vonni sszer kvetkeztetsknt, hiszen – ahogy azt a magyar kztrsasgi elnk is mondta – „A magyar EU-elnksg programjban egyetlen olyan pont sincs, ami ne rinten Szlovkit.” Keleti partnersg, energiabiztonsg, Duna-stratgia, gazdasgi stabilizci, eurpai roma-stratgia mind, mind olyan tmk, melyek Szlovkia szmra is hsbavgan fontosak. gy ltszik ezt llamfinknek is sikerlt felfedeznik.
A kt orszg egyttmkdsnek pozitv pldjaknt hozhat fel a gazdasgi kapcsolatok intenzitsa. A beszlgetsen is sor kerlt a klcsnsen elnys kapcsolatokrl, mely pldul a 4,5 millird eurt kitev kereskedelmi forgalomban lt testet. Az egyttmkdsnek s a stratgiai partnersgnek msik kivl reprezentnsa az a hamarosan alrsra kerl llamkzi szerzds, mely a kt orszg energiabiztonsgt hivatott nvelni, melyet a gzvezetkeik sszekapcsolsval kvnnak elrni. Csak bzni tudunk benne, hogy az elhideglst minl tbb terleten felvltja a partneri viszony s a politikai szlamok eljutnak a gyakorlati megvalsts szintjre is. Bizonyos krdsekben azonban nem akarnak kzeledni az llspontok.
A „problms” krdsek
Ivan Gaparoviot idzve „a kt orszg kapcsolatban a sok j mellett vannak bnt dolgok is”. Vrhatan nem szletett egyetrts a szlovk nyelvtrvny gyben. Az elrelps rdekben a magyar llamf kifejezte hinyrzett, melyre szlovk kollgja rdemben nem reaglt. Taln nem sok bizakodsra adhat okot a „ktelez” Schmitt kinyilatkoztats: „Nagyon remlem, hogy a mai megbeszlsnk is hozzjrul ahhoz, hogy Szlovkia magyar anyanyelv llampolgrai flelem nlkl lhessenek alapvet jogaikkal, s ne kapjanak bntetseket anyanyelvk hasznlatrt. […] Hisszk, hogy meg tudunk egyezni, s, hogy a szlovk jogszably meg fog felelni a Velencei Bizottsg s az EBESZ ajnlsainak s elvrsainak is.” Br a nyelvtrvny a jelenlegi elkpzelsek szerint mr egy enyhbb formjban mkdne, mint az a Fico-rban bevezetsre kerlt, azonban a szankcik fennmaradsa mg mindig nem lltan vissza a 2006-os status quot, mely gy mg mindig nagy csalds.
A msik determinlt konfliktus a ketts llampolgrsg krdse krl bontakozott ki a kt fl kztt. A kt llamf itt is a mr jl ismert rveket sorakoztattk fel. A magyar oldalon a bevett eurpai eljrs, az egyni krelmezs, a nemzeti sszetartozs s a szimbolikus jelentsg jelszavak hangzottak el. Emellett pedig az elbbiek fnyben a szlovk ellentrvny visszatart hatst nehezmnyezte Schmitt Pl. Ivan Gaparovinak ezzel szemben az intzmnyes kapcsolattal van kifogsa, melyhez lland lakhely sem kell Magyarorszgon. Nem tartan helyesnek, hogy a szlovkiai magyarok ketts llampolgrok lennnek, „mert elfordulhat olyan krzishelyzet, amikor dntenie kell, hogy melyik oldalra ll.” Az llampolgrsghoz kapcsoldik a hatron tli magyarok vlasztjognak krdse, mellyel kln cikkben foglalkozunk. Nyilvnvalan ezen a terleten sem jutott kzs nevezre a kt llamf.
A dlutn folyamn kztrsasgi elnknk – Orbn Viktor decemberi ltogatst kveten, valamint egy nhny napon bell ismtelten realizld ltogatsa eltt – szintn tallkozott Iveta Radicov szlovk kormnyfvel, s kezet rzhatott Richard Sulkkal, a parlament elnkvel is. Fontos llomsa volt az utazsnak a magyar kisebbsgi szervezetek kpviselivel val tallkozs is, melynek elksztse mr mlt hten Budapesten megtrtnt, amikor Bernyi Jzsef MKP elnk s Brdos Gyula az MKP OT elnke jrt a KEH-ben s egyeztetett az llampolgrsg, a nyelvtrvny s a kisebbsgi nyelvhasznlat krdsben. A diplomciai tra az llamfk munkavacsorjval zrult.
kitekint.hu
|