Hrek : A szabadsg diktatrja |
A szabadsg diktatrja
2008.11.28. 20:39
"Itt s most a vilgtrtnelem j szakasza kezddik, s elmondhatjtok, hogy e pillanat rszesei voltatok"-summzta vlemnyt a nagy nmet klt, Johann Wolfgang Goethe a valmyi csata estjn, midn a francia csapatok meglltottk a porosz haderket. A csatval egy napon, 1792. szeptember 20-n lltotta fel a szlssgesen liberlis klikk az els forradalmi trvnyszkeket.
A francia forradalommal cscsra jratott "szabadsg, egyenlsg, testvrisg" trisz, mely tulajdonkppen az ultraliberlis forradalmi terror genezise volt, korntsem nyerte el a kortrsak tetszst. A neves konzervatv gondolkod, Edmund Burke, a "konzervativizmus Marxa" pldul mr 1790-ben megjelentette a "Tprengsek a francia forradalomrl" cmet visel, fanasztikus megltsokkal teli knyvt. Ebben sine ira et studio (harag s rszrehajls nlkl) illeti kritikval a forradalom elrehaladtval eluralkod terrort, amint fogalmaz, a flelmet (terror) s a borzalmat (horror). Burke elvont kvetelsnek tekintette mr nmagban a demokratizldsra tett ksrletet is (mint a Szent Szvetsg rendszernek egyik emblematikus figurja, Metternich herceg ksbb fogalmazott, "a demokrcia mindig s mindentt a felbomls s a rombols princpiuma, arra alkalmas, hogy az embereket elvlassza egymstl, s a trsadalmat felbomlassza.") Lthatjuk teht, hogy a konzervatv gondolkodk a demokrciban a tradci s a rend eszkalldst ltjk, amit mr nmagban elvetend berendezkedsnek tartanak.

Az immron francia Benjamin Constant "A rgiek s a modernek szabadsga" cm, 1819-ben megjelent knyve a francia felvilgosods centrlis alakjnak totlis kritikjt adja. Tudniillik a knyvben Jean-Jacques Rousseau kzvetlendemokrcia-koncepcijt lltja pellengrre. A rousseau-i ttelezs, a kzakaratra hivatkozs veszlyes s helytelen, mert a ksbbiekben ppen erre a fogalomra hivatkozva likvidltk a forradalmi terror zemelteti emberek ezreit s legitimltk a trranikus llapotokat. A kzakarat terijval in concreto a sajt hatalmi rdekeiket lltottk kzppontba a demokrcira s a kzrdekre val hivatkozssal, ami a forradalom lsgos ideja. Vgs soron teht a demokrcival val visszals vezetett a jakobinusok statrilis politikjhoz.
Hogy megrtsk, miknt nz ki, amikor a liberalizmus eszmjnek totalitrius diktatrja valsul meg, rdemes segtsgl hvni Hahner Pter "A francia forradalom gyilkosai" cm rst, mely a Rubicon cm folyirat legjabb, egybknt kivl bntetjogtrtneti szmban jelent meg. A feldhdtt felkelk 1789. jlius 22-n, alig egy httel a forradalom kitrse utn brutlis mdon lincseltk meg Prizs intendnst, Louis Bnigne Francois Bertier de Sauvignyt. A hetvenngy ves aggastynt szablyos pogrom keretei kzepette, csalnnal lblva, ecetet itatva s meztlb hajtottk Prizsig, majd ott a megvadult tmeg felakasztotta. m az igazi non plus ultra csak ekkor kvetkezett: levgott fejt lndzsra tzve mint egy vres kardot cipeltk krbe Prizsban, szjba sznt tmve, majd a vejt azzal hecceltk, hogy cskolja meg apsa fejt, ezt kveten vejnek szvt kivgtk s a vrosi tancsra cipeltk.

A francia forradalmi terror Mount Everest-i magasalatokba 1793-1794 sorn emelkedett. Az egyre radikalizld francia kzlet szlai ekkorra a szadista Maximilien de Robespierre kezben futottak ssze. A forradalmi trvnyszk a legjabb kutatsok tansga szerint 1285 szemly hallrt volt felels, de a forradalmi terror sszesen mintegy 40.000 ldozatot kvetelt. Szlsliberlis trtnszek a mai napig tiltakoznak, ha a respublika tnykedsvel kapcsolatban genocdiumot emlegetnek. Ha a genocdium tnyre nem is tallhat kzvetlen bizonytk, arra mr annl inkbb, hogy Robespierrk szndka tfogta ennek lehetsges tnyllsi elemeit: egy Vendeben harcol republiknus katonatiszt levlben tudakolta a hatsgoknl, miknt lehetne a vizet vagy a levegt megmrgezni, hogy a "lzadk" kipusztuljanak...
Vgezetl nzzk meg, miknt aposztroflta dr. Padnyi Viktor az individualizmust: “Jogrendszereink cscspontja az ember fensge s az emberi let szentsge (...) ma mr nincs szernysg, meghajls, alzat s jelentktelensg-tudat (s ha van, azt Freud ta betegsgnek tekintik), emberi lnyek, akiknek szellemi vilguk egy-kt ezer sz hasznlatn alig terjed tl, akikben a vegetatv lten tlterjed “szellemi” sznvonalat csupn olcs divatcikkek viselse s primitv szrakozsok hajszolsa jelenti, akik a vilgnak alig rnek tbbet azoknak a fizikai munkarknak effektv sszrtknl, ami vegetatv szksgleteik kielgtsn fell az emberisg szmra pluszknt fennmarad, feljogostva rzik magukat primitv jelentktelensgk s a semminl alig tbb fontossguk szmra ugyanazt kvetelni, ami egykor csak a legnagyobb, legrtkesebb s legfontosabb erfesztseknek jrt ki. Az utcalny demokratikusan egyenlnek, emberi mltsgban azonosnak tekinti magt a tisztes s lett msokrt elget csaldanyval, a tolvaj s szlhmos szemtelenl emberi jogaira hivatkozik az letnek mocskt likvidl hatsgi kzegekkel szemben, s az izmait ruba bocstani nem kpes flsleg nem embersget s szvet kr s kszn meg, ha kap, hanem kvetel, mintha Istenen kvl brki is jogszeren felels volna letrt s hallrt. Az emberi irgalom, belts s egyttrzs intzmnyeibl “panem et circenses” lett, amit mint kijr jogot kvetelnek egyre tbben, s mindezt annak a tulajdonkppen semmitmond tnynek az alapjn, hogy k ‘emberek’.”
|