Nem! Nem! Soha!














































 
Közösség
 
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Kattintson rá!
free counters
 

 
Feltámadunk!

 
Elszakítva

Érdekes Újság (1920)

 
Ars poetica
 
Kiemelt hírek
 
Szavazás
Ki a kedvenc alkotód?

Ady Endre
József Attila
Kosztolányi Dezső
Kós Károly
Németh László
Nyirő József
Rejtő Jenő
Szabó Dezső
Tamási Áron
Wass Albert
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Szerinted melyik rendszerkritikus erő kerülhet a Syriza után kormányra?

Die Linke (Németország)
Jobbik (Magyarország)
LMP (Magyarország)
Nemzeti Front (Franciaország)
Ötcsillagos Mozgalom (Olaszország)
Podemos (Spanyolország)
Sinn Féin (Írország)
UKIP (Nagy-Britannia)
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Zenék!

 
Számláló
Indulás: 2004-01-15
 
       

        Tamáska Péter, Magyar Hírlap

Hírek
Hírek : Wilsontól csak benesi békét kaptunk...

Wilsontól csak benesi békét kaptunk...

  2008.11.22. 14:06

"Wilson, a patrióta amerikai elnök kijelentette, hogy a volt Monarchia vesztes államaira vonatkoztatva az ő 14 pontját nem úgy kell értelmezni, ahogy azokat az osztrákok és a magyarok olvassák. S míg képével plakátok jelentek meg Pest utcáin – "Wilsontól csak wilsoni békét" –, a princetoni diplomával rendelkező világmegváltó férfiú a magyar szakértői jelentésekre ügyet se vetve a Masaryk-féle magyarellenes beállítást tette magáévá."

Kilencven éve, hogy a nagy katonai összeomlással megszűnt a történelmi Magyarország. A wilsoni 14 pont, a nemzeti önrendelkezéshez való jog s ennek választásokkal való érvényesítése gyermeki bizalommal töltötte el a magyarságot a Nagy Háború befejeztével. Ám rögtön elkezdődött a lelkek háborúja: kikiáltották a Magyar Népköztársaságot, s feltehetően a Katonatanács emberei voltak, akik megölték az utolsó, a világpolitikába is beleszólni tudó magyar politikust, Tisza Istvánt. A vörös gróf, Károlyi fegyverszünetfélét kötött egy enyhén antiszemita francia generálissal, aki szpáhijai között úgy diktált Belgrádban, mintha a török pasák kora tért volna vissza. Wilson, a patrióta amerikai elnök kijelentette, hogy a volt Monarchia vesztes államaira vonatkoztatva az ő 14 pontját nem úgy kell értelmezni, ahogy azokat az osztrákok és a magyarok olvassák. S míg képével plakátok jelentek meg Pest utcáin – "Wilsontól csak wilsoni békét" –, a princetoni diplomával rendelkező világmegváltó férfiú a magyar szakértői jelentésekre ügyet se vetve a Masaryk-féle magyarellenes beállítást tette magáévá. "Pressburg (az akkor még ismeretlen Bratislava, magyar nevén Pozsony – T. P.) német és zsidó város jelentős szlovák kisebbséggel" – jelentette ki a magyar rokonsággal is rendelkező csehszlovák elnök, aki filozófusként is tekintélyt szerzett magának a tengerentúlon.

A pozsonyi – többnyire frissen bevándorolt – tótok egyébként tíz százalékát tették ki a koronázóváros lakosságának, amelybe 1919. január 1-jén vonultak be a cseh légionisták. A zsupánnak kinevezett modori lelkész, Zoch január 6-án katonai ceremónia keretében vette át a város polgári igazgatását az utolsó magyar főispántól, Jankó Zoltántól. A légionisták kapzsiságát és mértéktelenségét fejezte ki az 1919. január 5-én a Timesban megjelent Masaryk-interjú, amely akár hadüzenetként is olvasható: "Mindenütt, ahol határaink az ősi ellenség határaival közösek, akik oly barbárnak és engesztelhetetlennek bizonyultak, a tartós béke érdekében kötelességünk, hogy oly kevés stratégiai előnyük legyen, amilyen kevés csak lehetséges." A háborúban a Monarchia országai közt legtöbb halottat veszítő Magyarországgal szemben a gyűlölködés általános volt: november 17-én az osztrák államtanács is bejelenti igényét a későbbi Burgenlandnál jóval nagyobb Nyugat-Magyarországra. S az utolsó magyar királyt, a nemrég boldoggá avatott IV. Károlyt mint Esterházy Móric – aki 1917 nyarán alig több mint két hónapig volt miniszterelnök – megjósolta, telefonon mondatják le a trónról. "Budapesttel beszélek, azt követelik, hogy úgy a magam, mint utódaim nevében mondjak le a trónról, mit tegyek, mit feleljek?" Windischgrätz herceg ehhez a komikusan hátborzongató schönbrunni jelenethez azt is hozzáfűzte: "Nem volt egy hely sem az országban, ahol az uralkodó nyugalomban és biztonságban tölthette volna az éjjelt." Mintha valósággá vált volna az a freudeánus tréfa, hogy Ausztria nemzeti betegsége az őrület.

Károlyi hadügyminisztere, Linder Béla – aki élete végén Titótól kegydíjat kapott, s 1962-ben Belgrádban hunyt el – kijelentette: "Nem akarok katonát látni!" A nemegyszer teljes rendben visszavonuló, a Monarchia ellen felkelt horvátországi "zöld kádereken" magukat nehézfegyverrel is átvágó csapatokat szélnek bocsátotta, de elengedte a parancsra váró, hűséges bosnyákokat is, akik aztán tőrüket elrejtve kis csoportokban szivárogtak haza a szerbek által megszállt falvaikba és városaikba. A szerveződő nemzetiségeknek a kormányzat viszont "a rend fenntartásához" még fegyvert is ad, kivéve a Budapesthez hű ruszinoknak. Olyan az egész forradalom, mintha önmagát akarná leverni. Károlyi fél a katonáktól, szerinte a legénység a bolsevizmust, a tisztek az ellenforradalmat hozzák a nyakára. A védtelen ország sem baj – vélik hívei –, hiszen minél kisebb az ország, annál nagyobb az ő hatalmuk. Böhm Vilmos, az írógépszerelőből lett hadügyér visszaemlékezéseiben ijesztő képet vázol fel: "A népkormány ellen mintegy ötven esetben volt ellenforradalmi zendülés, és ezek többnyire halálesetekkel jártak: nem kevesebb, mint tizennégy különböző katonai alakulatot kellett felállítani, hogy elintézzék az ellenforradalmi mozgalmakat; a közigazgatásban teljes anarchia uralkodott; a kormány beismerte, hogy a nemzeti tanácsok a vidéki városokban naponként követtek el súlyos visszaéléseket, és Jászi Oszkár beismerte, hogy a forradalmat jóravaló, tisztességes és hozzáértő emberek nélkül csinálták meg." Jászi Oszkár, a magyarországi nemzetek önrendelkezési jogának előkészítésével megbízott miniszter – aki az ellenforradalom győzelme után Masarykot fogja magyarellenes katonai lépésre sarkallni, s majd két évtizeden át gyanútlan amerikai főiskolásokat vezet be a Monarchia és Közép-Európa rejtelmeibe – a minisztertanács december 25-i ülésén már rezignáltan jelenti, hogy "a tótokkal és románokkal lehetetlen megegyezni". Általános fosztogatás és rablás közepette következik be a csehek, szerbek, majd a már kivérzettnek hitt románok inváziója. A légionáriusok egyetlen puskalövés nélkül foglalták el a bevehetetlenek tekintett komáromi erődrendszert.

A megszálló csapatok, amelyeket az antant missziói hatékonyan támogattak Budapesten, Magyarország semminemű szuverén jogát nem ismerték el a fegyverszüneti vonalon kívül, elmozdították a magyar tisztviselőket, a lakosságot kényszerítették, hogy tegyen nekik hűségesküt, sőt még katonai szolgálatra is besorozták őket. A szövetséges hatalmak valósággal bombázták Magyarországot ukázaikkal. A Pesten helytartóként fellépő francia Vyx ezredes megengedte az inváziós csapatoknak, hogy tetszés szerint nyomuljanak előre a demarkációs vonalon túlra. "A gyávaság oly nagy volt, s a demokratikus gondolkodás oly kicsiny – jegyzi meg a Horthy-rendszert konszolidáló Bethlen István életrajzát megíró Surányi Miklós –, hogy a szocialisták odasompolyogtak a gyűjtőfogházhoz, s keblükre ölelték Kun Béláékat, akikkel szemben eszelős félelem uralgott köreikben." "Így született meg a proletárdiktatúra", miközben a székely hadosztály minden segítség nélkül szinte ellenségnek tekintve vérzett el Erdély hegyei közt.

S mi lett az államalkotó nemzetből megalázott kisebbséggé váló elcsatolt magyarok jogaival? A trianoni békeszerződést megelőzte a Saint-Germain-en-Layeban kötött szerződés Csehszlovákiával, amelynek első fejezete a kisebbségek védelméről szólt. Az ottani laza kötelezettségek szerepelnek a trianoni szerződésben is. A 44. cikk a Szerb-Horvát-Szlovén állam, a 47. pedig a román királyság számára előírja, hogy a népesség többségétől eltérő fajú, vallású és nyelvű lakóinak érdekeit – a "forgalom szabadsága" és "más Nemzetek kereskedelmének méltányos szabályozása" mellett – védelemben kell részesíteni. A tőke szabadsága érvényesült, a magyar kisebbségé nem. A három utódállam politikusai mintha csak Svejktől tanulták volna, hogy amikor a Népszövetség (az ENSZ elődje) előtt a magyar kisebbségi panaszokat rájuk olvassák, sose mondjanak igazat. "Aki hagyja magát megszédíteni – így szól Svejk jó tanácsa a bíróság előtti viselkedésről – és mindent beismer, az mindig el van veszve. Abból sose jön ki semmi jó." Benes, a szerb Pasics és Titulescu ember- és kisebbségbarátnak mondták magukat, és képtelen vádaknak nevezték a magyar panaszokat. S bár kommunista és posztkommunista utódaikból az ő ravasz bölcsességük már hiányzott, a gyakorlati és szép szavakkal leplezett magyarellenesség mind a mai napig hozzátartozik az utódállami kormányzás eszköztárához.

Henri Pozzi – egyike a két háború közti kevés tisztán látó francia közírónak és politikusnak – 13 évvel Trianon után joggal állapította meg, hogy "Ha Prága, Bukarest és Belgrád igyekeztek volna elsimítani a nehézségeket, és orvosolni azokat a sérelmeket, amelyek a rendkívüli szigorúságú és anyagi hibáktól hemzsegő békeszerződés következtében keletkeztek, ma: valóságos béke uralkodna Magyarország és szomszédai között", s hozzátette, kár, hogy Benes csodálatos cselszövő tehetségét nem hasznosította az emberiség számára. (A trianoni országnak például még az elcsatolt részekre vonatkozóan is vállalnia kellett az azokra eső, a Trianon előtti pénzügyi terheket.) A magyarokkal szembeni, még ma is kísértő szövetség – a Kis-Antant – ideológiai alapja ugyanis a Benes által még 1917-ben megfogalmazott gyűlölködő gúnyirat, a Delenda est Hungaria (Magyarország megsemmisíttetik) lett. Nem véletlenül szellemeskedett "a béke dinamikáját" hirdető Titulescu a Népszövetségben "a határok szellemiesítésével" s azzal, hogy "Románia kész baráti jobbot nyújtani Magyarországnak". A szépen megfogalmazott szöveg mögött – s ez korántsem akusztikai csalódás – Magyarország gazdasági bekerítésének célja rejlett.

A második világháború vezető szovjet publicistája, Ilja Ehrenburg sokat gyűlölködött és sokat hazudott, de tagadhatatlan, hogy éles elmével figyelte és ítélte meg korának eseményeit. Szerinte a románok a két háború közt "A társadalmi kérdéseket gépfegyverrel oldották meg. A "szigurancia" (a szeku királyi elődje – T. P.) piperkőc vizsgálóbírái a foglyok körmét és ujját tépték ki… A választások előtt a "megbízhatatlan" falvakat tífusz ürügyén vesztegzár alá vették". S aztán szól a vasgárdisták győzelmének napjairól, amikor legnagyobb történészüket, az "áruló" Iorgát is megölik: "Bukarestben a légionisták embereket téptek darabokra, leányokat akasztottak a vágóhidak kampóira." Velük vagy a szerbekkel kellett volna a határokat szellemiesíteni, ahol mindenkinek szerbül kellett gondolkodnia? A szerbek – így Pozzi – dogmatikusan hittek fajuk ellenállhatatlan terjeszkedési erejében, s hogy a majdnem Nagy-Britannia nagyságú ország fővárosa, Belgrád lesz Európa megújulásának központja. A csehek Prágáról hirdették, hogy a nyugati demokrácia igazi szellemi fővárosa, miközben Benes nyíltan pánszláv politikát folytatott. S mindehhez olyan asszisztenst is találtak, mint A világok harcának szerzőjét, H. G. Wellst.

A Benes és Titulescu meghirdette közép-európai gazdasági együttműködéssel Magyarország térdre lett volna kényszerítve. A válasz Bethlen és a kormányzó részéről olyan védővámrendszer lett, amelynek segítségével az ipar modernizációja sok tekintetben még a Monarchián belüli iparfejlődést is felülmúlta, s bár történetileg rövid időre, biztosítani tudta az ország szuverenitását. 1945 után napjainkig vagy hiányzott vagy igen korlátolt volt ez a szuverenitás: ma például kisebb, mint a késő-kádári időkben, az a mozgástér pedig, amit Bethlen kialakított az országnak, elképzelhetetlen. Történészeink többsége pedig 1945 után hol nyomásra, hol belső meggyőződésből a nagy összeomlásra, a fél nagyhatalmi státus elvesztésére a választ a magyar fejlődés ellentmondásos voltában s rossz nemzetiségi politikájában kereste. Azaz a vádlott a valódi és súlyos okokat egy nemzedék múltával már önmagában találta meg. Mintha a "Nem akarok katonát látni!" mondás óta a magyarság erőszakos beolvasztása történelmi szempontból nézve valahol érthető lenne, hiszen csak a rút "kölcsönösség" érvényesült.

Mindenesetre, ha az ember megnézi az etnikai-nyelvi térképet Közép-Európában ma, a Horthy fémjelezte revíziót semmiképp sem ítélheti el. Csak azokon a területeken él még számottevő magyar kisebbség, amelyek 1938 és 1941 között visszatértek az anyaországhoz, az ezen kívüli szórványok (pl. a Szepesség német–magyar polgársága) elvesztek, vagy mint a Zoboralján, elveszőben vannak. Ha az avarok – akiknek nevével a pánszláv izgatók minket illettek – fanyar sorsára gondolunk, csak azt mondhatjuk, hogy a lélek azért még megmaradt.

 
 
Még nincs hozzászólás.
 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
2011.08.12. 23:55
2011.06.24. 10:27
Friss hozzászólások
Még nincs hozzászólás.
 
Összetartozunk!

 

 
Plakátmúzeum
 
Riadó


 

 
József Attila

 
Jó hírem van!

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

 
Hozzáadás a kedvencekhez

 
Keresés

 
Üvegablakok


Hamarosan!

 
Reklám
 
Ajánló




 
Linkek



 

...
free counters
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?