Hrek : Wilsontl csak benesi bkt kaptunk... |
Wilsontl csak benesi bkt kaptunk...
2008.11.22. 14:06
"Wilson, a patrita amerikai elnk kijelentette, hogy a volt Monarchia vesztes llamaira vonatkoztatva az 14 pontjt nem gy kell rtelmezni, ahogy azokat az osztrkok s a magyarok olvassk. S mg kpvel plaktok jelentek meg Pest utcin – "Wilsontl csak wilsoni bkt" –, a princetoni diplomval rendelkez vilgmegvlt frfi a magyar szakrti jelentsekre gyet se vetve a Masaryk-fle magyarellenes belltst tette magv."
Kilencven ve, hogy a nagy katonai sszeomlssal megsznt a trtnelmi Magyarorszg. A wilsoni 14 pont, a nemzeti nrendelkezshez val jog s ennek vlasztsokkal val rvnyestse gyermeki bizalommal tlttte el a magyarsgot a Nagy Hbor befejeztvel. m rgtn elkezddtt a lelkek hborja: kikiltottk a Magyar Npkztrsasgot, s felteheten a Katonatancs emberei voltak, akik megltk az utols, a vilgpolitikba is beleszlni tud magyar politikust, Tisza Istvnt. A vrs grf, Krolyi fegyversznetflt kttt egy enyhn antiszemita francia generlissal, aki szphijai kztt gy diktlt Belgrdban, mintha a trk pask kora trt volna vissza. Wilson, a patrita amerikai elnk kijelentette, hogy a volt Monarchia vesztes llamaira vonatkoztatva az 14 pontjt nem gy kell rtelmezni, ahogy azokat az osztrkok s a magyarok olvassk. S mg kpvel plaktok jelentek meg Pest utcin – "Wilsontl csak wilsoni bkt" –, a princetoni diplomval rendelkez vilgmegvlt frfi a magyar szakrti jelentsekre gyet se vetve a Masaryk-fle magyarellenes belltst tette magv. "Pressburg (az akkor mg ismeretlen Bratislava, magyar nevn Pozsony – T. P.) nmet s zsid vros jelents szlovk kisebbsggel" – jelentette ki a magyar rokonsggal is rendelkez csehszlovk elnk, aki filozfusknt is tekintlyt szerzett magnak a tengerentlon.
A pozsonyi – tbbnyire frissen bevndorolt – ttok egybknt tz szzalkt tettk ki a koronzvros lakossgnak, amelybe 1919. janur 1-jn vonultak be a cseh lgionistk. A zsupnnak kinevezett modori lelksz, Zoch janur 6-n katonai ceremnia keretben vette t a vros polgri igazgatst az utols magyar fispntl, Jank Zoltntl. A lgionistk kapzsisgt s mrtktelensgt fejezte ki az 1919. janur 5-n a Timesban megjelent Masaryk-interj, amely akr hadzenetknt is olvashat: "Mindentt, ahol hatraink az si ellensg hatraival kzsek, akik oly barbrnak s engesztelhetetlennek bizonyultak, a tarts bke rdekben ktelessgnk, hogy oly kevs stratgiai elnyk legyen, amilyen kevs csak lehetsges." A hborban a Monarchia orszgai kzt legtbb halottat veszt Magyarorszggal szemben a gyllkds ltalnos volt: november 17-n az osztrk llamtancs is bejelenti ignyt a ksbbi Burgenlandnl jval nagyobb Nyugat-Magyarorszgra. S az utols magyar kirlyt, a nemrg boldogg avatott IV. Krolyt mint Esterhzy Mric – aki 1917 nyarn alig tbb mint kt hnapig volt miniszterelnk – megjsolta, telefonon mondatjk le a trnrl. "Budapesttel beszlek, azt kvetelik, hogy gy a magam, mint utdaim nevben mondjak le a trnrl, mit tegyek, mit feleljek?" Windischgrtz herceg ehhez a komikusan htborzongat schnbrunni jelenethez azt is hozzfzte: "Nem volt egy hely sem az orszgban, ahol az uralkod nyugalomban s biztonsgban tlthette volna az jjelt." Mintha valsgg vlt volna az a freudenus trfa, hogy Ausztria nemzeti betegsge az rlet.
Krolyi hadgyminisztere, Linder Bla – aki lete vgn Tittl kegydjat kapott, s 1962-ben Belgrdban hunyt el – kijelentette: "Nem akarok katont ltni!" A nemegyszer teljes rendben visszavonul, a Monarchia ellen felkelt horvtorszgi "zld kdereken" magukat nehzfegyverrel is tvg csapatokat szlnek bocstotta, de elengedte a parancsra vr, hsges bosnykokat is, akik aztn trket elrejtve kis csoportokban szivrogtak haza a szerbek ltal megszllt falvaikba s vrosaikba. A szervezd nemzetisgeknek a kormnyzat viszont "a rend fenntartshoz" mg fegyvert is ad, kivve a Budapesthez h ruszinoknak. Olyan az egsz forradalom, mintha nmagt akarn leverni. Krolyi fl a katonktl, szerinte a legnysg a bolsevizmust, a tisztek az ellenforradalmat hozzk a nyakra. A vdtelen orszg sem baj – vlik hvei –, hiszen minl kisebb az orszg, annl nagyobb az hatalmuk. Bhm Vilmos, az rgpszerelbl lett hadgyr visszaemlkezseiben ijeszt kpet vzol fel: "A npkormny ellen mintegy tven esetben volt ellenforradalmi zendls, s ezek tbbnyire hallesetekkel jrtak: nem kevesebb, mint tizenngy klnbz katonai alakulatot kellett fellltani, hogy elintzzk az ellenforradalmi mozgalmakat; a kzigazgatsban teljes anarchia uralkodott; a kormny beismerte, hogy a nemzeti tancsok a vidki vrosokban naponknt kvettek el slyos visszalseket, s Jszi Oszkr beismerte, hogy a forradalmat jraval, tisztessges s hozzrt emberek nlkl csinltk meg." Jszi Oszkr, a magyarorszgi nemzetek nrendelkezsi jognak elksztsvel megbzott miniszter – aki az ellenforradalom gyzelme utn Masarykot fogja magyarellenes katonai lpsre sarkallni, s majd kt vtizeden t gyantlan amerikai fiskolsokat vezet be a Monarchia s Kzp-Eurpa rejtelmeibe – a minisztertancs december 25-i lsn mr rezignltan jelenti, hogy "a ttokkal s romnokkal lehetetlen megegyezni". ltalnos fosztogats s rabls kzepette kvetkezik be a csehek, szerbek, majd a mr kivrzettnek hitt romnok invzija. A lgionriusok egyetlen puskalvs nlkl foglaltk el a bevehetetlenek tekintett komromi erdrendszert.
A megszll csapatok, amelyeket az antant misszii hatkonyan tmogattak Budapesten, Magyarorszg semminem szuvern jogt nem ismertk el a fegyverszneti vonalon kvl, elmozdtottk a magyar tisztviselket, a lakossgot knyszertettk, hogy tegyen nekik hsgeskt, st mg katonai szolglatra is besoroztk ket. A szvetsges hatalmak valsggal bombztk Magyarorszgot ukzaikkal. A Pesten helytartknt fellp francia Vyx ezredes megengedte az invzis csapatoknak, hogy tetszs szerint nyomuljanak elre a demarkcis vonalon tlra. "A gyvasg oly nagy volt, s a demokratikus gondolkods oly kicsiny – jegyzi meg a Horthy-rendszert konszolidl Bethlen Istvn letrajzt megr Surnyi Mikls –, hogy a szocialistk odasompolyogtak a gyjtfoghzhoz, s keblkre leltk Kun Blkat, akikkel szemben eszels flelem uralgott kreikben." "gy szletett meg a proletrdiktatra", mikzben a szkely hadosztly minden segtsg nlkl szinte ellensgnek tekintve vrzett el Erdly hegyei kzt.
S mi lett az llamalkot nemzetbl megalzott kisebbsgg vl elcsatolt magyarok jogaival? A trianoni bkeszerzdst megelzte a Saint-Germain-en-Layeban kttt szerzds Csehszlovkival, amelynek els fejezete a kisebbsgek vdelmrl szlt. Az ottani laza ktelezettsgek szerepelnek a trianoni szerzdsben is. A 44. cikk a Szerb-Horvt-Szlovn llam, a 47. pedig a romn kirlysg szmra elrja, hogy a npessg tbbsgtl eltr faj, valls s nyelv lakinak rdekeit – a "forgalom szabadsga" s "ms Nemzetek kereskedelmnek mltnyos szablyozsa" mellett – vdelemben kell rszesteni. A tke szabadsga rvnyeslt, a magyar kisebbsg nem. A hrom utdllam politikusai mintha csak Svejktl tanultk volna, hogy amikor a Npszvetsg (az ENSZ eldje) eltt a magyar kisebbsgi panaszokat rjuk olvassk, sose mondjanak igazat. "Aki hagyja magt megszdteni – gy szl Svejk j tancsa a brsg eltti viselkedsrl – s mindent beismer, az mindig el van veszve. Abbl sose jn ki semmi j." Benes, a szerb Pasics s Titulescu ember- s kisebbsgbartnak mondtk magukat, s kptelen vdaknak neveztk a magyar panaszokat. S br kommunista s posztkommunista utdaikbl az ravasz blcsessgk mr hinyzott, a gyakorlati s szp szavakkal leplezett magyarellenessg mind a mai napig hozztartozik az utdllami kormnyzs eszkztrhoz.
Henri Pozzi – egyike a kt hbor kzti kevs tisztn lt francia kzrnak s politikusnak – 13 vvel Trianon utn joggal llaptotta meg, hogy "Ha Prga, Bukarest s Belgrd igyekeztek volna elsimtani a nehzsgeket, s orvosolni azokat a srelmeket, amelyek a rendkvli szigorsg s anyagi hibktl hemzseg bkeszerzds kvetkeztben keletkeztek, ma: valsgos bke uralkodna Magyarorszg s szomszdai kztt", s hozztette, kr, hogy Benes csodlatos cselszv tehetsgt nem hasznostotta az emberisg szmra. (A trianoni orszgnak pldul mg az elcsatolt rszekre vonatkozan is vllalnia kellett az azokra es, a Trianon eltti pnzgyi terheket.) A magyarokkal szembeni, mg ma is ksrt szvetsg – a Kis-Antant – ideolgiai alapja ugyanis a Benes ltal mg 1917-ben megfogalmazott gyllkd gnyirat, a Delenda est Hungaria (Magyarorszg megsemmisttetik) lett. Nem vletlenl szellemeskedett "a bke dinamikjt" hirdet Titulescu a Npszvetsgben "a hatrok szellemiestsvel" s azzal, hogy "Romnia ksz barti jobbot nyjtani Magyarorszgnak". A szpen megfogalmazott szveg mgtt – s ez korntsem akusztikai csalds – Magyarorszg gazdasgi bekertsnek clja rejlett.
A msodik vilghbor vezet szovjet publicistja, Ilja Ehrenburg sokat gyllkdtt s sokat hazudott, de tagadhatatlan, hogy les elmvel figyelte s tlte meg kornak esemnyeit. Szerinte a romnok a kt hbor kzt "A trsadalmi krdseket gpfegyverrel oldottk meg. A "szigurancia" (a szeku kirlyi eldje – T. P.) piperkc vizsglbri a foglyok krmt s ujjt tptk ki… A vlasztsok eltt a "megbzhatatlan" falvakat tfusz rgyn vesztegzr al vettk". S aztn szl a vasgrdistk gyzelmnek napjairl, amikor legnagyobb trtnszket, az "rul" Iorgt is meglik: "Bukarestben a lgionistk embereket tptek darabokra, lenyokat akasztottak a vghidak kampira." Velk vagy a szerbekkel kellett volna a hatrokat szellemiesteni, ahol mindenkinek szerbl kellett gondolkodnia? A szerbek – gy Pozzi – dogmatikusan hittek fajuk ellenllhatatlan terjeszkedsi erejben, s hogy a majdnem Nagy-Britannia nagysg orszg fvrosa, Belgrd lesz Eurpa megjulsnak kzpontja. A csehek Prgrl hirdettk, hogy a nyugati demokrcia igazi szellemi fvrosa, mikzben Benes nyltan pnszlv politikt folytatott. S mindehhez olyan asszisztenst is talltak, mint A vilgok harcnak szerzjt, H. G. Wellst.
A Benes s Titulescu meghirdette kzp-eurpai gazdasgi egyttmkdssel Magyarorszg trdre lett volna knyszertve. A vlasz Bethlen s a kormnyz rszrl olyan vdvmrendszer lett, amelynek segtsgvel az ipar modernizcija sok tekintetben mg a Monarchin belli iparfejldst is fellmlta, s br trtnetileg rvid idre, biztostani tudta az orszg szuverenitst. 1945 utn napjainkig vagy hinyzott vagy igen korltolt volt ez a szuverenits: ma pldul kisebb, mint a ks-kdri idkben, az a mozgstr pedig, amit Bethlen kialaktott az orszgnak, elkpzelhetetlen. Trtnszeink tbbsge pedig 1945 utn hol nyomsra, hol bels meggyzdsbl a nagy sszeomlsra, a fl nagyhatalmi sttus elvesztsre a vlaszt a magyar fejlds ellentmondsos voltban s rossz nemzetisgi politikjban kereste. Azaz a vdlott a valdi s slyos okokat egy nemzedk mltval mr nmagban tallta meg. Mintha a "Nem akarok katont ltni!" monds ta a magyarsg erszakos beolvasztsa trtnelmi szempontbl nzve valahol rthet lenne, hiszen csak a rt "klcsnssg" rvnyeslt.
Mindenesetre, ha az ember megnzi az etnikai-nyelvi trkpet Kzp-Eurpban ma, a Horthy fmjelezte revzit semmikpp sem tlheti el. Csak azokon a terleteken l mg szmottev magyar kisebbsg, amelyek 1938 s 1941 kztt visszatrtek az anyaorszghoz, az ezen kvli szrvnyok (pl. a Szepessg nmet–magyar polgrsga) elvesztek, vagy mint a Zoboraljn, elveszben vannak. Ha az avarok – akiknek nevvel a pnszlv izgatk minket illettek – fanyar sorsra gondolunk, csak azt mondhatjuk, hogy a llek azrt mg megmaradt.
|