Hrek : A trtnelem legnagyobb hamistsai |
A trtnelem legnagyobb hamistsai
2008.11.16. 14:05
vszzadok legnagyobb hamistsait gyjttte ssze a New Scientist cm folyirat. Sajnlatos mdon a felsorolsban nem szerepel sem a dkoromn elmlet, sem a Szvatopluk morva fejedelemre hivatkoz, hamis identits szlovk sovinizmus elmlete. Mi azonban vllalkozunk r: feltrkpezzk, hogy melyek a szlovk s romn trtnelemkp legnagyobb illzii s buktati.
Szlovk azonossgtudat: Szvatopluk, Cirill, Metd
A Szlovk Nemzeti Prt soviniszta vezre, Jn Slota elszeretettel hivatkozik olyan trtnelmi elzmnyekre, melyek meglehetsen fals megvilgtsba helyezik a mltat. A kettskeresztet szlovk szimblumknt kezel soviniszta politikus legjabban Szvatopluk morva fejedelem szobraival rasztan el a Felvidket. A szlovk kzleti szemlyisgek krben olyannyira kzkedvelt Szvatopluk, hogy Robert Fico szocildemokrata szlovk kormnyf egyenesen a "szlovkok Istvn kirlynak" titullta. „Amikor a jelenlegi eurpai orszgok terletn mg csak llatok rohangltak, akkor a szlovkok mr llamalakulatban ltek”-summzta sajtos trtnelemkpt Fico.

A "fehr lovon vett orszg" mendemondja szerint Szvatopluk a fenyeget bolgr-frank koalci miatt 894-ben kveteket kldtt rpdhoz s Kurszn kendhez azzal, hogy indtsanak hadat a Krpt-medencbe s tmadjk meg ellenfeleit. Ennek emlke a fehrl monda, mely szerint a morva Szvatopluk szerzdst kttt rpddal. A monda szerint rpd Arbia aranyval aranyozott fehr lovat, aranyozott nyerget s arany fket (zablt), egy csom perjefvet, egy kors dunavizet s egy mark fekete fvenyt kldtt a morva nagyrnak orszga fejben.
A Szvatopluk-talny megoldsn sokan dolgoztak mr. Nagyjbl a cseh hamistott eposzokkal egyidejleg kezdett rdekldni a szlovk szeparatista rtelmisg a Nagymorva Birodalom s Szvatopluk irnt. Egy szlovk katolikus pap, bizonyos Jn Holl 12 nekes eposzt r Szvatoplukrl 1833-ban. Pr vvel Vrsmarty eposza, a Zaln futsa utn - s nem fggetlenl tle. Az egyik legtekintlyesebb trtnsz, a Szlovk Tudomnyos Akadmia titkra, Duan Kov szerint "a szlovkokrl, mint nll etnikumrl csak a 10. szzadtl lehet szlni". Ezzel megdlni ltszik Slota s Fico mesje, miszerint mr a kilencedik szzadban organikus llam szervezdtt a ksbbi Felvidk terletn. Duan Kov szerint "ha manapsg olyan hangok is hallatszanak, hogy a Szlovk Kztrsasg 1993-as kikiltsa utn t kell dolgozni a trtnelmet, s arra gondolnak, hogy a szlovk llamisg kezdeteit mr valahol a neandervlgyi emberek kztt kell keresni - ez az ideolgusok, s nem a trtnszek hangja...". (Br az ideolgusok helyett jobban hangzana a soviniszta propagandistk titulus ...) A PRavda cm szlovk lap les megltsa szerint a Fico-Slota tandem "nptribunnak, Caesarnak rzi magt, aki trtnelmet r".
Gyakran pldlznak a magukat llamfrfinak kpzel szlovk soviniszta politikusok Cirillel s Metddal is. A szlovkok szerint Cirill (Konstantn) s Metd 863-ban lpett "Szlovkia" terletre, ezzel hozva el seiknek az rsbelisget - cirillika - s a keresztnysget is. Cirill s Metd szemlyt a szlovkok elkpzelsei ellenre magnak vallja tbb ms nemzet is: a csehek, a bolgrok, az oroszok is megemlkeznek a kt biznci szerzetesrl.
Hen illusztrlja a szlovkok paradox trtnelmi szemllett egybknt az a tny, hogy egy XVII. szzadi haramiavezrbl, bizonyos Juraj Jnokbl nemzeti hroszt kreltak, quasi Robin Hoodknt bemutatva t. (Maga Fico miniszterelnk nevezte t egy Tony Blairnl tett ltogatsa sorn az els szlovk baloldalinak. Lelke rajta.)
Dkoromn kontinuits
A dkoromn tzis szerint a rmaiak Dacia provincia Kr. u. 106-ban trtnt gyarmatostst kveten megkezdtk az slakosok romanizlst, azaz bevezettk a latin nyelvet, a rmai nnepeket s npszerstettk a rmai kulturlis tradcikat. A Rmai Birodalom tbb provincibl hozott ide hospeseket, aminek kvetkeztben kialakult a dkoromn npcsoport.
A romn trtnetrs kt "prominense", Gheorghe incai s Petru Maior a XIX. szzad els felben Budn kiadott knyvkben a dkoromn kontinuits elmlett gy rtk le:
-
„Miutn Traianus rmai csszr Kr. u. 101 s 106 kztt meghdtotta a vitz dkok birodalmnak szvt, elrendelte a megmaradt dkok lemszrlst, illetve deportlst, majd latin nyelv gyarmatosokat s katonkat teleptett az jonnan lteslt Dacia nev gyarmatra. Kvetkezskppen ezek ivadkai, a ksbbi romnok tisztn rmai eredetek, keveretlen fajtk. Amikor pedig Aurelianus csszr 271-ben elrendelte Dacia kirtst, az emberek nagy rsze ott maradt, s ivadkaik fldmvesekknt ugyanazon a terleten folytattk letket.”
Az elmlet szerint a rmai uralom idszaka utn helyben maradt dkoromn npre a ksbbiekben a trsgen tvonul npek (klnsen a szlvok) jelents befolyst gyakoroltak. A kzpkor folyamn tovbbi romanizlt npek telepedtek a terletre. Ezek a npek fknt dl fell jttek. A trtnelem vlachok nven ismeri ket.
Trkoromn elmlet
A dkoromn elmlet mellet ltezett egy "trkoromn" is, melynek atyja a nemrgiben elhunyt dsgazdag romn zletember, Iosif Constantin Dragant volt. A rmai La Sapienzia egyetem kzgazdasgtan szaknak elvgzse utn romn kolajat szlltott a fasiszta Olaszorszgnak. Az zlet olyannyira jl ment neki, hogy mr 1948-ban megalapthatta a Nyugat-Eurpban palackozott propnbutngzt forgalmaz Butan Gas trsasgot. Szlhazjba nem trhetett vissza 1948 utn, mert mr huszonves korban megfertztk a legionrius-vasgrdista eszmk, ezrt a romn kommunista hatalom szmra nemkvnatos szemlly vlt. A millirdos vgl mgis "rehabilitlta" magt a kommunista hatalom szemben, ugyanis Nicolae Ceausescu dikttornak a romn nemzeti ideolgia s gyakorlat dolgban valsgos bels titkos tancsadja volt.
A romn lapok szerint Dragan a sokak ltal amatrnek tekintett trtnszi munkssgval nyerte el Ceausescu bizalmt. alkotta meg ugyanis azt a tzist, miszerint a trkok nem csak a dkoknak, hanem a rmaiaknak is az seik voltak, s ebbl kvetkeztetett a romn nemzet meglehetsen vitatott "tbb vezredes" mltjra.
Dragan zlete a rendszervlts utn tretlenl velt flfel. Hrom vig Romnia leggazdagabb embereknt tartottk szmon 1,6 millird dollrra becslt vagyonval.
Schtz Istvn Balkn-kutat, a "Fehr foltok a Balknon" cm m szerzjnek vlemnye szerint a Romn Kommunista Prtban eszeltk ki, hogy Erdly volt a harmadik romn fejedelemsg, amelyet a XVII. szzadban Vitz Mihly egyestett – nhny napra – Moldvval s Havaselvvel. Tudni val, hogy nem Ceausescu kezdte a romn kommunista nacionalizmust, hanem Gheorghiu-Dej. A dkoromn elmlettel kapcsolatban vgzett kutatsait az albbiakban sszegezte: "A dkoromn kontinuitselmlet kortudomnyi problma, nem a nagykznsgre tartozik. Ennek ellenre nemzedkek hossz sora ntt fl Romniban a rmai eredet tudatban. Meg voltak, vannak gyzdve arrl, hogy az els romn akkor szletett, amikor egy nagytermszet rmai lgis elcsbtott egy dk fruskt. (...) A kultrflny elmlete – hogy a msik nemzet ilyen bocskoros, meg olyan haztlan – csak akkor sznik meg, ha megismerjk a msik np alkotta rtkeket is. Nicolae Iorga kevss ismert hszas vekbeli rsban azt ecseteli, hogy a nacionalizmus nem az emberrel szletik – a ppa meg a tant neveli bele. Termszetesen kln kell vlasztani az egszsges hazaszeretetet a soviniszta narkotikumtl. Most nyomorgunk huszont wattos villanykrte fnyben, tz fok van a laksban, de nagy gniusz a vezrnk, aki hatalmasabb birodalmat hoz ltre, mint annak idejn a dics Rma-ver Burebista dk kirly. "
Pedofil volt a dkoromn elmlet npszerstje?
Akr el is sikkadhatott volna a 2002. decemberben Romniban pedoflirt eltlt amerikai trtnsz, Kurt Treptow gye, ha a hrszerz szolglat egykori igazgatja s az elnki szolglat mostani vezetje nem veszi hevesen vdelmbe – adta hrl az Evenimentul Zilei. A frfit, aki a dkoromn elmletet erst knyvet rt Erdlyrl, hrbe hoztk azzal is, hogy a SIE, a CIA s a KGB gynke.
Forrsok: index.hu, wikipdia, Magyar Nemzet, Felvidk ma, Kiszely Istvn: A Magyarok honfoglalsa, 168 ra, mlt-kor
|