Hrek : Kilencven ve gyilkoltk meg Tisza Istvn grfot |
Kilencven ve gyilkoltk meg Tisza Istvn grfot
2008.10.31. 19:00
"Erre mind a hrman egyszerre clba vettk Tisza grfot, ki kirntva magt az asszonyok vd karjaibl, nekiugrott a tmadknak; de mr ksn. Hrom lvs drdlt el, s azonnal sszerogyott. Felesge s Almssy grfn, ki szintn megsebeslt, flje hajoltak, s mg hallottk utols szavait: "Tudtam! Ennek meg kellett trtnnie." Pr pillanat mlva kilehelte lelkt."
Kilencven ve, 1918. oktber 31-n, az els vilghbor utols napjaiban budapesti hzban ngy feltzelt ember agyonltte a rgi rend jelkpnek tartott grf Tisza Istvn miniszterelnkt. A mernylknek termszetesen j kapcsolatuk volt Krolyi Mihllyal s krnyezetvel. Tisza zvegye nem is engedte Krolyi koszorjt a srra helyezni.
Tisza Istvn politikuscsaldba szletett 1861. prilis 22-n: apja, Tisza Klmn a mai napig rekorderknt 15 vig, 1875–90 kztt volt Magyarorszg kormnyfje. Tisza a Debreceni Reformtus Kollgiumban rettsgizett, majd nmet egyetemeken jogot tanult.
1886-ban kpviselv vlasztottk, s hamarosan a Szabadelv Prt vezregynisge lett. 1903-ban, Szll Klmn lemondsakor I. Ferenc Jzsef t bzta meg kormnyalaktssal. Tisza ragaszkodott a dualista elvekhez, klpolitikjban a ketts szvetsghez, f clja a magyar szupremcia megerstse s kiterjesztse volt. Az joncltszm emelse miatt kirobbant ellenzki obstrukcit a hzszablyellenes szavazssal akarta letrni, a dulakodsssal is jr akci utn prtja megroppant, s az j vlasztsokon veresget szenvedett. Tisza ezek utn feloszlatta prtjt s visszavonult a politiktl.
1910 volt szmra a visszatrs ve, amikor jonnan szervezett Nemzeti Munkaprtja flnyesen gyztt a vlasztsokon. A kormny megalaktst azonban nem vllalta. Rendkvl helyesen ellenezte az ltalnos vlasztjog bevezetst, prtolta viszont a hadsereg fejlesztst, gy a vdertrvny miatti ellenzki obstrukcit hzelnkknt j hzszably elfogadtatsval, majd karhatalommal trte le. 1912. jnius 7-n rlttek a parlamentben, a goly nyoma ma is ltszik a faburkolaton.
1913-ban lett ismt kormnyf. A szarajevi mernylet utn ellenezte a hadzenetet, mert felkszletlennek tartotta az orszgot, fltette a Monarchia egyenslyt, s tartott a nemzetisgek nllsodsi trekvseitl, az Erdlyre vonatkoz romn ignyektl. A mernylet s a Szerbinak kldtt hadzenet idpontja kztt tbbszr is trgyalt Bcsben, a hbor veszlyeit hangoztatva. A vilghbor kitrse utn a helyn maradt, llva az ellenzk folyamatos tmadsait. A Ferenc Jzsef halla utn trnra lp IV. Kroly 1917-ben felmentette a kormnyfi posztrl.
Tisza 1917 szeptemberben ezredesknt kiment a frontra, ahol rszt is vett a harcokban. A hbor vgre – elssorban a baloldali s liberlis sajttermkek hatsra – a veresg s a rgi rend jelkpnek szmtott, kt zben is rlttek az utcn. 1918. oktber 17-n jelentette be a parlamentben, hogy a hbort elvesztettk. Az szirzss lzads napjn, oktber 31-n villjban ltte agyon ngy ember, akik bizonytottan kapcsolatban voltak Krolyi Mihllyal s kzvetlen krnyezetvel.
Tisza az jabb kutatsok szerint tudott az ellene indtott hallbrigdrl, rteslt arrl is, hogy a vdelmre kirendelt katonk elmentek, de nem meneklt el. Fegyverrel a kezben vrta a gyilkosokat, de letette a revolvert, mert nem akarta a csaldtagjait veszlybe sodorni. Ksbb Krolyin koszort kldtt a temetsre, de azt zvegye nem engdte a srra helyezni, hanem a szemtbe dobatta.
(MTI - MNO)
|