Bene szelleme
2008.09.20. 12:20
A benei szellem fogalma a cseh politikus letben mr korn megszletett, mint a gtlst nem ismer, eszkzeiben nem vlogat, minden emberi szempontnak vagy tisztessgnek fittyet hny politika megtestestse. Az 1919–1920-as prizsi bkekonferencitl kezdve mindvgig a prgai klgyek ln, kzben miniszterelnkknt is, a genfi Npszvetsgben vezrsznok s mesteri cselszv, a viszonylag mrskelt Masaryk halla utn, 1935-tl, llamf.

Elnke annak a demokrcit hirdet j llamalakulatnak, amely lvedi Jnos felvidki publicista tall megfogalmazsa szerint "a kisebbsgek szmra nem volt ugyan demokrcia, de amelyben a magyarsg a hatalommal kzdve megtanulhatta, hogy a demokrcinak milyennek kellene lennie". A kiszolgltatott felvidkiek rtktlett kesszlan tkrzte az 1938-as visszacsatols utn a budapesti palamentben az egyik incidensre adott vlasz: egy tekintlyes felshzi tag valamilyen les vitban indulatosan "lebeneezte" a hazatrteket. Mcs Lszl neves papklt erre, emlkezetes versben: "a mi magyarsgunk meztelen vilgt", felelte. "Sebeinket tapogatja, halk, kegyelmes ujja. Rajtunk a Bene-szenny is alleluja!"
Csehszlovkia elnke 1938 oktberben, a mncheni dntst, a trtnelem nlkli, mestersgesen teremtett llamalakulatnak a ngy eurpai nagyhatalom ltal trtnt feldarabolst kveten elmeneklt. Mlyen megalzva, rdibeszdben bcszott. "Mm svuj pln" – tartogatok mg egy tervet, mondta, mieltt replgpre szllt. "Svuj pln? Ht igen: aeropln" – hangzott a felszabadult irnia. Mint felvidki magyar fiatal, n is gy kiltottam fel. gy reztk, mindannyian, hogy trsgnk politikjnak egyik legsttebb jellem, zsigeri mlysggel magyargyll politikusa tvozott egy jvend ismeretlensgbe. Visszatrt a termszetes llapot: mi, mestersgesen elszaktottak, jra Magyarorszg polgrai lettnk. j felhk tornyosulnak ugyan, de sorsunkat mr ms fejlemnyek, ms erk irnytjk. Ebbe a Beneeknek nincs tbb beleszlsuk.
Tvedtnk, vgzetesen. Lebecsltk Edvard Benet. 54 ves volt, erejnek teljben, nemzetkzi ismertsggel, kapcsolatokkal azokban a fvrosokban, amelyekhez hazjt j viszony vagy egyenesen szvetsgi kapcsolatok fztk. A bukott Csehszlovkia klkpviseleti, de fleg titkosrendrsgi hlzata srtetlen maradt, rtkes diplomciai s frissen emigrlt politikusi grda llt a rendelkezsre. Csehszlovkiai vllalatok klfldi vagyona s jvedelme az anyagi tmaszt is megadta az indulshoz. A fogadtats mindentt bartsgos, tudott erre is pteni. Egyetemi vendgtanrsg, eladsok, cikkek biztostottk a szemlyes fggetlensget.
gy indult el Bene a mlybl, londoni rezidencijban kiltstalannak tn helyzetbl, kpviselni valamit, amelyben akkor senki sem hitt: az Csehszlovkijnak feltmasztst.
Pldakpe s hivatali eldje, a humanistaknt tisztelt Masaryk az els vilghbor alatt nyltan a harcok minl tovbbi elhzdsban remnykedett, mert gyket ez segten. Bene, hasonlan gondolkodva, csendes ujjongssal dvzlte Lengyelorszg nmet lerohanst. Mi tbb: krnyezetben utlag azzal dicsekedett, hogy maga is mindent megtett a hbor kitrse rdekben. Sajnlattal, igen, de rideg relpolitikai szemllettl vezrelve ugyangy fogadta a cseh terletek nmet megszllsnak minden kemnyedst. gy a Heydrich nmet helytart elleni mernyletet kvet megtorlsi sorozatot, benne a lidicei tmeggyilkossgot. Mindez j meg j rvet szolgltatott clja elrshez. Fokrl fokra lp, a vltoz nemzetkzi fejlemnyek sorn egyetlen lehetsget sem mulaszt el. Munkatrsai bmuljk szvssgt, nven nevezik machiavellizmust. Mint embert nem kedvelik, erklcsi belltottsgt nem becslik, de bmuljk, mert a csehek gyt mindenkinl eredmnyesebben kpviseli.
Pedig elszr mg cseh ellenlbasaival kellett megkzdenie, benne azzal a programmal, amelyet egyelre csak csendben, magban melengetett. Emigrns kormnynak elismertetsn tl a hbor utn Csehszlovkinak a mncheni dntst megelz "trtnelmi hatrai" (sic!) kztti visszalltsa, a megjul llamnak a kzp-eurpai trsgben j slyt kell kapnia. Ez azonban csak gy lehetsges, ha orszgt megszabadtjk a bomlasztnak s rulnak minstett nemzetisgektl. Kitelepts, lakossgcsere, ezek kombinlsa. Akrmi, csak ez a fontos llam bellrl ilyen gondoktl zavartalan, szntiszta szlv legyen. Trtnszi kutatsokat kvetve elkpeszt az t, amelyen Benes nem csupn a vgcl nyilvnos bevallsig, hanem a vgrehajtsig, a majd hrommillis nmetsg kiteleptsnek az elfogadtatsig eljutott. Andrs Kroly, plyatrsam-fnkm a Szabad Eurpa Rdiban, a mncheni j Lthatr folyirat ltal kzlt tanulmnyban vgigvezet egy olyan folyamaton, amelynek sikerben az indulskor maga Benes sem hitt. "Csak rlt s naiv ember gondolhatja, hogy kidobhatjuk a nmeteket, de megtartjuk az ltaluk lakott terleteket" – volt a kezdeti nzete. Lpsrl lpsre elrt sikerein felbuzdulva, magabiztosan hirdette vgcljt. Nagy aggodalma az ltala egsz letben megvetett szlovksg volt, amely zmben elutastotta az "csehszlovk" nemzetfogalmt, ehelyett Hitlertl kapott els nll llamisgnak rvendve nmet szvetsgesknt harcolt az orosz fronton. Ettl a gondtl maga Sztlin szabadtotta meg. Mint Kun Mikls kutatsbl tudjuk: "A szlovkok harcolnak ellennk, de azrt mgis szlvok" – nyugtatta meg a Kreml ura Benet, s tntetleg poharat emelt a szlovkok egszsgre. A lengyelekrl Sztlinnak, mint tudjuk, ms volt a vlemnye.
gy trhetett vissza Bene, a szvetsgesek felhatalmazsval, gyztesknt a hajdani Csehszlovkia terletre. Majd a nevben Moszkvbl jtt csehek, szlovk "internacionalistk" ksretben, Kassa trtnelmi magyar vros megyehznak az erklyrl kihirdettk, hogy magyarnak itt tbb nincs helye. Jttek is, sorjban, a teljes jogfosztst kimond dekrtumok.
Egy krzisterletet, nem jelentktelent, gy mellkesen, mr elzleg elrendeztek: Krptaljt. A kt hbor kztt Prgbl mintegy gyarmatknt kormnyzott terletet maga Benes ajnlotta fel Sztlinnak. Mint Helena Noskov szlovk trtnsz a moszkvai levltrakbl kidertette: cserben krve a szlovkiai magyarok kiteleptshez val szovjet hozzjrulst. Ha ezt megkapja, mg a "trtnelmi csehszlovk hatrok" elvt is feladja.
A prgai Hradzsin palotba visszatrve egy darabig mg stkrezhetett gyzelmben. Abban a hitben, hogy a mg eltvoltand magyarok utn megvalsul szntiszta cseh s szlovk llam, mint hirdette, szilrd hd lesz Eurpa kzepn Kelet s Nyugat kztt. Igazi bizalma ekkor mr Moszkva fel fordult, a hd biztostst valjban a kontinensen hatalmi pozciba jutott Szovjetunitl vrta. Igen hamar, 1948 februrjban a moszkovita Gottwald s csapata ltvnyos puccsal maghoz ragadta a teljes hatalmat. A nyugati hatron legrdlt a vasfggny, Csehszlovkit beolvasztottk a keleti kommunista vilgba. A hdrl sztt lom szertefoszlott. Bene rbredhetett arra, amit nem akart szrevenni: hogy egyszer figura volt a Kreml urnak sakktbljn, ahol immr feleslegess vlt. Maradt a hivatalbl val lemonds, rviddel utna jtt a halla.
Kvnsgra szlhelyn, a dl-csehorszgi Tbor egyik kls terletn, Zizka hajdani huszita hadvezr hazjban nyugszik, dszsrhelyt egy park veszi krl. maga a politika hadvezre volt, letben mst nem ismert. De becsletet, tisztessget, embersget sem. Npt szolgl kmletlensgben tgzolt mindenkin s mindenen.
Nevt cseh fldn tisztelet vezi, amit a klvilg, klnsen ldozatainak vgtelen sokasga nem adhat meg neki. Nemcsak hbors bnsk vannak, hanem a bknek is vannak slyos bnsei. Edvard Bene az volt. Az emberisget felkavar, pusztt ldkls utn, Eurpa nagy megjtitl eltren nem a jvt pt megbklst kereste. Pratlan lehetsgekhez jutva, egsz tevkenysgvel genercikra szrta szt a bktlensg s a gyllkds magvt. Az ltala megvetett szlovksg pedig, amelynek nyelvt is csak a cseh egyik dialektusnak nevezte, nll llamisghoz jutva r hivatkozva vdi az ingyen zskmnyt, amelyet valjban is neki ksznhet.
Skultty Csaba, Magyar Hrlap
|