Hírek : 1968: Magyar tankok Felvidéken |
1968: Magyar tankok Felvidéken
2008.08.21. 10:56
Az 1968-as "prágai tavasz" elleni fellépés kulisszatitkai. "Felvidék-visszacsatolásról szóló spekulációk nem voltak, legfeljebb néha a hadseregben viccelődtek ilyesmivel. Az érsekújvári pártbizottságon is volt egy idősebb úr, aki felállt, és azt mondta: Horthy bátor ember volt, hogy idejött hadsereggel, és most maguk is azok. Kivett a zsebéből egy felvidéki emlékérmet, amit 1938-ban adtak a katonáknak, és átnyújtotta nekem, ma is őrzöm. Elmagyaráztam neki: mi nem azért jöttünk, hogy itt maradjunk, hanem hogy segítsünk." (hvg.hu interjú Kiss Lajos nyugalmazott vezérőrnaggyal, az intervenció politikai egyeztetéssel megbízott vezetőjével)
Duray Miklós visszaemlékezése szerint 1968-ban Felvidéken és Prágában is a felvidéki magyarságnak egy egészen sajátos önrendelkezési és nemzeti küzdelme folyt, melyhez a „Prágai Tavasz” által teremtett megfelelő körülményeket.
Az 1968-as események kapcsán a felvidéki magyar közemlékezetbe befészkelte magát a szlovák szélsőséges nacionalizmusnak a megjelenése, a tőle való rettegés.
Nem szabad elfelejteni, hogy a szlovák nacionalisták a Csallóközben és a Mátyusföldön felvonulásokat szerveztek. Vidéken sokan beszögezték az ajtaikat, ablakaikat, nehogy betörjenek hozzájuk a nacionalista szlovák bandák.
Testvéri segítségnyújtás: magyar tank gördül be Nyitrára (Fotó: Göcseji Múzeum Zalaegerszeg)
Duray szerint a több mint két évtizedig a szorongások közepette élő felvidéki magyarság többsége a Prágai Tavaszból azt a tanulságot vonta le, hogy Csehszlovákia megérdemelte a sorsát. Nem lehet mindig a történelem nyertese. „A megszállók a felszabadítóink, az életünket mentették meg. Ha nem jönnek be, a szlovákok ismét olyan sorsra juttattak volna minket, mint 1945-ben.” Többen arról kezdtek ábrándozni, hogy a Szovjetunió úgy bünteti meg Csehszlovákiát, hogy a magyarok által lakott területet Magyarországhoz csatolja.
Niemetz Ágners visszaemlékezése: "Számomra az volt a legfalkavaróbb visszaemlékezés, amelyikben arról beszélt az egyik volt katona, hogy a felvidéki magyarok nem értették, nem érthették, mit keresnek náluk a magyarországi katonák. „Biztosan Trianon ’helyreigazítása’ folyik”, gondolhatták zavarodottságukban, és ölelő mozdulattal fordultak a magyar katonák irányába. A másik oldalról pedig a csehszlovák forradalmi erők csoportjai közeledtek támadóan, nyilván szembenállva a szovjet színekben katonáskodó magyarokkal. Ennél skizofrénabb helyzetet nehéz lenne elképzelni. "
felvidék ma-hvg-magyar hírlap-hírszerző-mkdsz.hu
|