Hrek : Hatron tli tragdik-Krptalja, 1944 |
Hatron tli tragdik-Krptalja, 1944
2008.07.29. 17:54
"A mlenykij robottal Sztlin clja a krptaljai magyar kisebbsg rvid ton trtn likvidlsa s asszimilcija volt, a knozva, csaldjuktl elszaktott, betegsgektl, jrvnyoktl tizedelt, deportlt krptaljai magyar fiatalok egyetlen bnk magyarsguk volt. Ez egy sokkal brutlisabb esemny volt a Benes-dekrtumoknl, mert itt nem csak a kiteleptsrl dntttek, hanem a szovjet fels vezets hallos tletet mondott a krptaljai magyarsgra. "
A II. vilghbor befejez szakaszba lpett 1944 folyamn. A szvetsgesek elretrsei s gyzelmei a nci Nmetorszg veresgt vettettk el. Szvetsgesei szmra a hbor utni rendezs nem sok jval kecsegtetett. Magyarorszg, clja a trianoni bkeszerzds revzija volt a hbor sorn, s ebben Hitler segtsgben bztak, mert Nmetorszgot tekintettk a legersebb eurpai orszgnak, s nem akartak azokkal az orszgokkal szvetsgre lpni, amelyek az elnytelen bke alrsra kteleztk az orszgot.
1944-re mr vltozott a helyzet. Az USA vezrletvel a szvetsgesek elrenyomultak, s a maguk javra fordtottk a hbort. Hitler veresge elrelthat volt. Magyarorszg megprblkozott a hborbl val kiugrssal, de ez a ksrlet a nyilas rmuralom miatt nem sikerlt.
Szlfldemen, Krptaljn ekkor mr szovjet csapatok llomsoztak. Krptalja ukrn lakossga kimondta Krptalja csatlakozst Ukrajnhoz. 1944. november 13.-n a szovjet vezets kiadott egy rendeletet, amelynek clja a krptaljai nmet s magyar hadkteles lakossg hadifogoly-tborokba val kiteleptsrl szlt. 1944. november 15-n megkezddtt a magyar s nmet, 18 s 50 ves kor kztti frfilakosok sszegyjtse egsz Krptalja terletn. A szovjet propaganda egy hromnapos munkaknt hirdette meg az akcit, amely sorn a Krptok hegyi utjait lltottk volna helyre s segtettk volna az infrastruktra helyrelltst. Innen kapta az elhurcols a ma is kzismert nevt, a mlenykij robotot, amely oroszul kis munkt jelent. A lakossg nagy rsze nem rtett oroszul s csak egyesek rtettk a Vrs Hadsereg katoninak szavait. A lakossgot teleplsenknt gyjtttk ssze, s az embereket mr ekkor is foglyoknak tekintettk, megrmtve a htramarad magyar nket, gyermekeket s idseket. Tbben letagadtk magyarsgukat, csehnek vallottk magukat, s gy megmenekltek a fogolytbortl. Az sszegyjts sorn gyalog vezettk vgig az elhurcoltakat a falvakon, ahol az sszegyjttt frfiakat embertelen krlmnyek kztt, a legalapvetbb higinis szablyok betartsa nlkl tartottk ket. A menetre mindenhol a Vrs Hadsereg katoni vigyztak, akik levegbe ltt gppuska-sorozatokkal flemltettk meg az embereket. Menet kzben tbben prbltak megszkni az erdkbe, bokrok kz. Tbbeknek ez sikerlt, de akit elkaptak, arra biztos hall vrt. Helyenknt a katonk arra knyszertettk az internltakat, hogy a ruszin falvakon tvonulva nekeljenek, s ezzel azt a ltszatot keltsk, hogy k nknt mennek a fogolytborba. A falvakon thalad konvoj nehezen, lassan haladt, s gyjttte ssze az embereket. Az elhurcoltak otthonrl kapott csomagjait elkoboztk, s a benne tallhat lelmiszert a katonk ettk meg. Az egyre hidegebbre fordul novemberi idben az hez, szakadt ruhj frfiak egyre jobban kimerltek, a konvojtl lemaradkat agyonlttk. A menet az internltakat Szolyvra , egy, a Krptok vonulatai alatt fekv faluba szlltotta, ahol egy gyjttbort ptettek ki, ahol az elhurcoltak foglyokk vltak.
A szolyvai fogolytborban istllkba „szllsoltk el” a magyarokat. A lger terletn 12 ilyen istll volt, amelyekben a foglyok nyomorogtak. Mivel illemhely nem volt, ezeket az istllkat ellepte az rlk szaga, amelyben ezeknek az embereknek lnik kellett. A tborban lelmezsrl nem gondoskodtak. Otthonrl tudtak szerezni lelmet, amelynek nagy rszt mr elloptk a katonk, gy sokan heztek. A tborban jrvnyok puszttottak, elssorban a hastfusz, amely rengeteg ldozatot szedett, de tbben haltak meg kihls kvetkeztben is. A tetemek sszeszedsre foglyokat utastottak, ezzel is fokozva a lelki terrort.
Tl folyamn az elhurcoltakat a Krptokba veznyeltk utak, hidak helyrelltsra. A hegyekben a kemny fagyokban a munksoknak a fldn kellett aludniuk, gy tbben megfagytak. Egsz napi lelmk egy szelet kenyr s egy pohr meleg vz volt. A munkahelyi balesetek mindennaposak voltak, tbb szzan vesztettk gy letket.
A deportlst folytattk a Krptokon kvl is, ahol olyan fogolytborokba szmztk a kikiltott bnsket, mint a szambori s a szanoki. Ezeken a helyeken is a szolyvaihoz hasonl, vagy mg embertelenebb krlmnyek kzt dolgoztattk az embereket. Deportlsok folytak mg tbbek kztt Szibriba s a Kaukzusokba is, ahov marhavagonokban, tbb hetes utazs folyamn szlltottk oda ket. A vagonokban meghaltak holttesteit a katonk egyszeren a snek mell dobtk. A munkaszolglatok folytatdtak, egszen 1945 nyarig. Ekkor, a II. vilghbor vgeztvel a munkaszolglat tllit, mint a szovjet llam egyenjog polgrait, mentestettk a tovbbi munkaszolglat all. Megkezddtt a megmaradt emberek hazaszlltsa. A szovjet vezets rtelmezsben ezek az egykor ellensges orszg llampolgrai a Szovjetuniban nkntes munkaszolglaton vettek rszt.
A mlenykij robottal Sztlin clja a krptaljai magyar kisebbsg rvid ton trtn likvidlsa s asszimilcija volt, a knozva, csaldjuktl elszaktott, betegsgektl, jrvnyoktl tizedelt, deportlt krptaljai magyar fiatalok egyetlen bnk magyarsguk volt. Ez egy sokkal brutlisabb esemny volt a Benes-dekrtumoknl, mert itt nem csak a kiteleptsrl dntttek, hanem a szovjet fels vezets hallos tletet mondott a krptaljai magyarsgra. Az elhurcoltak szma 25-30 ezerre tehet, a hallos ldozatok szma a tmegsrok miatt valsznleg sosem lesz pontosan megllapthat. A npszmllsi adatok alapjn a magyar lakossg szma Krptaljn 1941 s 1949 kztt 100 ezer fvel cskkent. A Szovjetuni felbomlsa s a fggetlen, demokratikus Ukrajna ltrejtte utn a Krptaljai Magyar Kulturlis Szvetsg s a II. Rkczi Ferenc Krptaljai Magyar Fiskola mlyrehat kutatsokat kezdett a hallos ldozatok pontos szmnak felkutatsa utn. Az eddigi kutatsok bizonytottan tbb, mint tezer hallos ldozatot dertettek fel.
Ezen szrny esemny felkutatsa utn rbredtem, hogy bszknek kell lennem arra, hogy krptaljai magyar vagyok, mert az itt l magyarsg mr tbbszr is bizonytotta, hogy kpes a legborzalmasabb, legmegprbltatbb esemnyeket is tllni, tvszelni.
Pallay Ferenc, mkdsz.hu
|