Az a jegyzk, illetve azok a levelek, melyekhez riportalanyunk hozzjutott, megerstette azt a hivatalos romn trtnetrs ltal legjobb esetben elhallgatott kvetkeztetst, hogy a vros a kskzpkori magyar kirlysg egyik legfontosabb vdelmi lncszeme volt, igazi stratgiai pont. A trtnsz vgzettsg, hatvan v krli hlgy szerint maga a hrhedt Drakula vajda sem annyira ,,romn", mint amennyire ma belltjk.
A beszlgets elksztse sorn aztn hamar kiderlt, hogy a dokumentumok gyben aligha lehet valamit tenni. Hiszen azok — a trvny szerint — a romn llam tulajdont kpezik, mg egy olyan intzmny, mint a Szkely Nemzeti Mzeum sem veheti gondozsba. Csakis az llami levltr. Mrpedig — lltja a brassi trtnsz — a romn llamnak pp az az rdeke, hogy ezek a dokumentumok megsemmisljenek. (Aki elrugaszkodottnak tekint egy ilyen vlemnyt, elg, ha a mlt szzadi trtnelemhamistsok sorra gondol.)
A Diana Krausserrel folytatott beszlgetsem aztn — mintegy megszemlyestve az ltala felvzoltakat — csaldja trtnete rvn engedett egy rsnyi betekintst Kzp-Eurpa egyik legrdekesebb vrosnak, az itt lak kzssgek, npek sorsnak alakulsba. Betekintst a szszok alaptotta s lakta vros trtnelmbe, s egy kicsit a sajt trtnelmnkbe is. A valloms tredezetten, de mgis jellemz kpet mutat arrl a folyamatrl, amely trajzolta Brass trtnelmt, megmutatva azt az asszimilcis nyomst, amely napjainkban is thengerknt, knyrtelenl tapos a mltba s jelenbe. Maga a beszlgets krlmnye is jellemz: a vr kzvetlen szomszdsgban lv, tipikus szsz porta kapujn nem lphettem be, a beszlgetst egy kzeli vendglben rgztettem. Lehet ez bizalmatlansg is, m sokkal inkbb a ktsgbeess leplezse. Hiszen nhny elejtett szbl a majdnem vgletes anyagi s emberi krlmny is felsejlett, az egyedl, munka nlkl tengd trtnsz tbbfrontos kzdelme, amely szakmai s emberi szempontbl is a perifrira szorulst eredmnyezte.
Telekknyv s trtnelem
A csald telekknyve 1853-ig vezeti vissza a rgztett adatokat, amikor egy bizonyos Bart Jakab neve megjelenik az iratokban — magyarzza Krausser asszony, aki az 1225-ben a teuton lovagok ltal ide teleptett bartoktl szrmaztatja a nevet, hiszen a szsz kdexben (Codex szaxon) is vilgosan rja, hogy a vros tulajdonkppen a kolostor kr plt. A ma ortodox Szent Mikls-bazilika pedig cisztercita alapts templom.
— Romanovissima latinul annyit jelent, hogy az utols Rma hatra, s mert a mostani trtnszek nem ismerik a latin nyelvet, s mert rdekk is, ennek a kifejezsnek az eredett is valahol az Urlban keresik. Napjainkban is, de rgebben a Pruton tli npessg nem Suceavba vagy Iasiba ment, hanem ide jtt, mert tudta, hogy itt valamit el kell foglalni. Mert ez egy katonailag fontos vros volt, a Szkelyfldtl egszen Fogarasig a magyar kirlysg vdfala, ha ezt beveszik, elesik az egsz kirlysg. Ami, sajnos, be is kvetkezett. Most mit mondanak a hres trtnszek, hogy itt, Brassban az akkori lakossg vrta, hogy a tatrok a laksaikra trjenek. Teljesen hamis. A hegyeken tli rszek gynevezett tkzznk voltak, a szkelyek pldul az egsz moldvai hatrt vdtk, ha valamelyik keleti trzs tlpte a Prutot, az egsz Szkelyfldn riadt fjtak. Vagy ppen a dlrl tmad trk seregek feltartztatsra a Duna vonala s a Krptok kztti tkzzna volt a legalkalmasabb.
Az egyik nagyszl rszrl interjalanyom magyar szrmazs, nagyanyja, Keresztes Marcella 1885-ben szletett Brassban a Podrgu rszen, s a csald a nagybcsi, Notr Jzsef hzban — aki, mai szval lve, amatr trtnsz, de foglalkozsra nzve jegyz volt — felbecslhetetlen trtnelmi rtket gyjttt ssze. Ugyanakkor a nagymama mr gyermekkorban, a millennium tjkn angol turistkat vezetett a vrosban, ismertette a turistkkal Drakula legendjt.
— De gy mondta, hogy Dragkulya, s mita tanulmnyozom a Hunyadiak trtnelmt, minden korabeli latin nyelv dokumentumban — s nagyon sok van ilyen — szinte mindenhol gy szerepel a neve: Wladislaus Dragkulya. Krausser asszony trtnszknt aggdik a hiteles trtnelmi dokumentumok megsemmistse miatt. Mesli, hogy a Szent Mikls, immr ortodox templomban egyetemista korban a sajt szemvel ltta, milyen mostohn bnnak a kzpkori dokumentumokkal. A felbecslhetetlen rtk archv anyagot porban, mocsokban tartottk, s egyenesen tiltottk a gondozst. De szerinte Brassbl a trtnelmi dokumentumok elhordsa ma sem sznt meg.
A mlt bizonytkainak megsemmistse
Krausser asszony a legveszlyeztetettebbnek a Regesta Brassoviae-t tartja, amely tulajdonkppen egy gyjtemny, azt a mintegy ngyezer levelet tartalmazza, amelyeket a Hunyadiak, de mg elttk Zsigmond kirly rt s kldtt Brass vrosnak. Mintegy szz v alatt teht olyan fontossgot tulajdontottak a vrosnak, hogy ezresvel kldtk a pecstes, hivatalos leveleket. A latin nyelv dokumentumokat ksbb elssorban nmetre fordtottk le, s klnbz, sokszor magngyjtemnyekben riztk.
— Trianon utn tlnk is, de mshonnan is sszeszedtk, az akkor hasznlaton kvli vrbstyba vittk, aztn ki tudja, hov — mondja a trtnsz, aki szerint a brassi levltrban mg fellelhet nhny bellk, de rengeteg elveszett vagy megsemmislt, vagy eredeti tartalmuktl eltren rtelmezve lltottk ki. Most azrt aggdik, hogy ami maradt, annak is lba kel vagy megsemmisl.
Nincs helynk a meghamistott trtnelemben
— Van egy tervem, egy idegenvezet-csoportot szeretnk ltrehozni, akik a turistknak az igazi brassi mltat mutatnk be. Nem gy, mint a Pruton tlrl idehozott apck, akiket egy krelt trtnelem bemutatsra oktanak ki. Hallottam is nemegyszer, amikor a Szent Mikls-templom ktelkben l apck magyarzzk a klfldi turistknak a meghamistott trtnelmet, amelyben sem a szszoknak, sem a szkelyeknek nincs helyk, nincs sz a katona npekrl, csak az ortodoxirl.
Diana Kraussert klnsen a Hunyadiak s Vlad Dragkulya dokumentumai rdekelik. Rszletesen mesl a mostanban Vlad epesnek is nevezett levelekrl. Tizent levlrl van tudomsa, mert sokat elvittek Bukarestbe, s azok vgrvnyesen elvesztek.
— Hogy csak egy pldt mondjak, nemrg a sajtban is megjelent, hogy egy itteni trtnsz Prizsban kzpkori pecstkilltst szervezett. Lovagpecsteknek lltottk be, termszetesen, romnnak, holott n nem tudok Krptokon tli lovagokrl. S ami mg szembetlbb: a kzpkorban az ilyen pecstek csakis a levllel, okirattal kzsen szlettek. A pecstnek ugye hivatalost, lezr szerepe volt. Ha a pecst kln van, azt jelenti, hogy leloptk valamilyen rgi dokumentumrl, s minden bizonnyal meg is semmistettk azt.
Egy kis trtnelem
— Nagyanymtl tudom, hogy a Vlad epesrl fellelhet legrgebbi szobor itt van a vrosban, a Szent Gyrgy-templomnl, amit egybknt rgebb a szkely hadak templomnak hvtak (az 1400-as vekben alaptottk, ide csak a szkely hadosztlyok jrhattak). De mirt Szent Gyrgy? A kzpkori ikonogrfiban Szent Gyrgyt VLAD nvvel illettk, vagyis — latin betszval — az a frfi, aki megtmadta a srknyt (Dragon). A Vlad nv teht aligha ltezett, a csatba indul vezrt jellhettk gy. Ebbl a leghrhedtebb romn trtnelmi hst faragni csakis tudatos trtnelemhamistssal lehet. A hatvanas vek elejn nagyanym gy mutatta meg a Vlad epes szobrt, mint aki a szkelyek vezre volt. Erre utal az is, hogy amikor a trcsvri erdtmny ura volt, ezt a tisztsget csakis a szkelyek ispnja tlthette be, aki egyben Erdly fejedelme is volt.
Megkrdezsem nlkl
— Diana Krausser nvvltozsai regnybe illek. Szsz nevt ma sem hasznlhatja hivatalosan, hiszen desanyja msodik frje, aki Bukarest melll szrmazott, hatvesen tudta nlkl Ionra vltoztatta. A kzpiskolban aztn Ioniu lett a vezetkneve.
Egsz letemet terror alatt ltem, ksbb frjhez sem tudtam menni. Gyakorlatilag azt a terrort, amit az egsz orszg npe elszenvedett, azt nekem fiatalon a sajt otthonomban kellett megtapasztalnom. Nagyon szerencstlen letem volt, nem is nagyon szeretek r emlkezni, de elfeledni sem tudom. s nem is szabad, mert knnyen megismtldhet. Valjban mostanra sem vltozott sokat a helyzet. 2000-ben, amikor krtem a nmet nevem hivatalostst, elutastottak.
Egy gonosz elme
— n azrt harcolok, hogy amit Brasstl elvettek, az kerljn vissza. Nem hiszem, hogy a Nrnberg vros rtkeit, csak azrt mert fvros, Berlinbe vittk volna. A trhdts ma sem sznetel, az utbbi vek legnagyobb szerencstlensgnek tartom, hogy nem lehetett lelltani azt a kulturlis rombolst, amely egy kzssg trvesztst okozza. A mlt eltrlst. Gyakorlatilag az egykori brassi, erdlyi kzssg eltvoltsa folytatdik, s egy msik npessget helyeznek flje. Ez gy az 1800-as vek elejn kezddtt, akkor demogrfiai okai voltak elssorban. A kommunizmus pedig mintegy betetzte ezt a kulturlis genocdiumot, mintha egy gonosz elme pp azrt tallta volna ki, hogy Eurpa legfejlettebb trsgt sztrombolja. Kzp-Eurpban ugyanis a civilizci magjt a magyar s a lengyel kirlysg kpezte, az akkor jval fejletlenebb Nyugatnak rdeke volt legyzni. De n hiszek abban, hogy a trtnelem kijavtja tvedseit, az igazi kultra gyzni fog.
(Ferencz Csaba,Hromszk)