Hrek : Ceauescu eszels terve |
Ceauescu eszels terve
2008.07.21. 00:33
Egy demonstrci, melyet egytt jelentett be a rendrsgnek Csurka Istvn s Mcs Imre. Egy eszels terv, Ceauescu teleplsrendezsi tlete, ami ellen egytt tiltakoztak magyar s romn "msknt gondolkodk". Az els bejelentett ellenzki tmegmegmozduls 1956 ta, amelyet nem oszlatott fel az llamprti karhatalom. Hsz ve, 1988. jnius 27-n volt az erdlyi falurombols elleni tntets a Hsk tern.
Romnia kommunista prtjt 1965-tl vezette Nicolae Ceauescu, aki mr a kezdetektl Erdly trsadalmi szerkezetnek tformlsra trekedett. Mgis, a nyugati vilg politikusainak tbbsge a '80-as vekig nem vett tudomst a rezsim diktatrikus vonsairl. A "tks orszgoknak" sokig fontosabb volt a prtftitkr szocialista tboron belli klnutas politikja (pldul a '68-as prgai bevonulstl val tvolmarads), st, kszek voltak gazdasgilag is mltnyolni a moszkvai Nagy Testvr bajsznak hzogatst. A '80-as vektl azonban a konduktor rletbe hajl diktatrja kemnyebb vlt, s felersdtt a magyarokkal szembeni asszimilcis politika.
A '80-as vek msodik fele Magyarorszgon visszafordthatatlannak bizonyul enyhlst s "alternatv" szervezeteket hvott letre. A prtllam a hatron tli magyarsg gyben sem tudta tartani struccpolitikjt. Az utdprt politikjban is visszakszn szlamok ("ne srtsk meg szomszdaink rzkenysgt!") mr flsrten hamisnak bizonyultak. Magyarorszgon ntt az erdlyi menekltek szma, s egyre tbb helyen hangzottak el a romniai llapotokkal szemben kritikus vlemnyek.
A szemlletvlts jeleknt 1986-ban megjelent az Erdly trtnete cm munka, mely az "internacionalista szellem" trtnelemhamistsokat mellzve dolgozta fel a tmt. Radsul a hrom ktet fszerkesztje, Kpeczi Bla a Lzr-kormny mveldsi minisztere volt. A vlasz nem sokig vratott magra: 1987. februr 27-n Ceauescu "soviniszta, rasszista ttelek" feleleventsvel vdolta meg a Magyar Npkztrsasgot.
A Ceauescu-rval szembeni elgedetlensg Romniban is felsznre trt: 1987. november 15-n Brassban demonstrci bontakozott ki, amit a karhatalom csak komoly erkkel tudott leverni. A felkelsnek hallos ldozatai is voltak. Magyarorszgon 1988. janur 19-n addig pldtlan, 420 alrt (Csori Sndortl Tams Gspr Miklsig, Gncz rpdtl Orbn Viktorig) felvonultat nyilatkozatban fordultak magyar llampolgrok Romnia lakosaihoz, szolidaritsukrl biztostva a diktatra ellen kzdket.
Janur 28-n a romniai menekltek segtsre Budapesten megalakult a Menedk Bizottsg, februr 25-n pedig trcakzi bizottsgot hoztak ltre. Februr 1-jn tbb szzan tiltakoztak Ceauescu politikja ellen a budapesti romn nagykvetsgnl.
A romn vezets kzben, prilis 3-n bejelentette, hogy csak a romn helysgnevek hasznlhatk hivatalosan. A kvetkez lps nemcsak a magyarokat sjtotta volna, de ket rintette a leginkbb: prilis 29-n Ceauescu bejelentette a teleplsszerkezet talaktsnak programjt. Eszerint 2000-ig Romnia tbb mint 13 ezer falujbl 7-8 ezret fel kell szmolni.
Magyarorszgon felzduls vezte a bejelentst: mjus 23-n, Dragon Pl laksn, az Erdlyt Vd Magyarorszgi Fggetlen Bizottsg ssze- jveteln Bereczki Vilmos vetette fel a falurombols elleni tntets gondolatt. A demonstrci helysznben s idpontjban (amint Varga Csaba Hsk tere, '88. jnius 27. cm "krnikjbl" tudhat) mr itt megllapodtak. Mjus 27-n tntets volt Budapesten Ausztria nagykvetsge eltt: a tiltakozst a bs-nagymarosi vzlpcs megptsnek osztrk tmogatsa vltotta ki. A rendrsg ezttal sem oszlatott. (gy valsznsthetv vlt, hogy a Kdr-rendszer kt tabujt, '56-ot s a szovjet csapatok ittltt nem feszeget demonstrcikat a rendszer tudomsul veszi. Erre a feltevsre 1988. november 15-n cfolt r a rendrsg, de errl ksbb.) Ezen a tntetsen hangzott el elszr nyilvnosan a felhvs, amely jnius 27-n a Hsk terre hvta a romniai helyzet ellen tiltakozkat.

A tntets szervezstbja mjus 30-tl a budai Trk utcai borozban egyeztetett a forgatknyvrl. Jnius 6-n Csurka Istvn, Fodor L. Bertalan, Fnay Jen, Mcs Imre, Medvigy Endre, Nagy Lszl s Ztnyi Zsolt bejelentettk a tntetst a BRFK-nak. Jnius 8-n a Magyar ptmvszek Szvetsge elsknt emelte fel szavt a romniai falvak lerombolsa ellen, 10-n pedig kijtt a nyomdbl a tntetsre felhv rplap. A csatlakoz szervezetek kzt ekkor mr ott szerepelt a Bajcsy-Zsilinszky Barti Trsasg, a Bib Istvn Szakkollgium, az MDF s a Szabad Kezdemnyezsek Hlzata is. Jnius 20-n Br Zoltn s Csurka Istvn beszmolt a tbbieknek arrl, hogy Czine Mihllyal, Ksa Ferenccel, Makovecz Imrvel kiegszlve trgyaltak Fejti Gyrggyel, az MSZMP KB titkrval. Itt sz volt a tntets lebonyoltsrl, a prt fenntartsairl, m az is vilgoss vlt, hogy a prtllam nem fogja megakadlyozni a tntetst. A hatalom hozzllsnak tisztzsa klns jelentsget kapott ngy nappal a Nagy Imre s trsai kivgzsnek 30. vforduljra szervezett tntets sztverse utn.
A tntets napjn, jnius 27-n aknakeresk ellenriztk a Hsk tert, a rendezk s a BRFK illetkesei pedig megtartottk utols egyeztetsket. Este negyed nyolcra megtelt a tr. A tbb tzezer tntet elnekelte a Himnuszt, majd Bubik Istvn felolvasta Csurka Istvn beszdt. Kzben Csori Sndor beksrte a tmegbe a tntetsen rszt vev romn emigrnsokat. A beszd utn Nagy Lszl olvasta fel a romn nagykvetnek cmzett beadvnyt. Fl kilenckor a tmeg gyertykat, fklykat gyjtva elindult a Thkly ti romn kvetsg fel. A menet ln erdlyi npviseletbe ltztt fiatalok vittek egy kifesztett, Bethlen Gbor cmervel dsztett magyar trikolrt. A nagykvetsg eltt Nagy Lszl megksrelte tadni a memorandumot, de a rendrkkel krbevett kvetsgen nem nyitottak ajtt. A Hsk terre visszavonul tntetk koszort, virgot helyeztek el az rpd-hzi kirlyok szobrainl, majd felolvastk tbb nyugati magyar szervezet s Lech Walsa tviratt, vgl Csurka Istvn zrszavt.
A vlasz mr msnap megrkezett: Romnia bezratta a kolozsvri magyar fkonzultust. A romn prtvezets jlius 1-jei hatrozata szerint a magyarorszgi "jabb nacionalista s szocialistaellenes megnyilvnulsok" "hivatalos jvhagyssal" trtntek. Nem sok jt grt, hogy Grsz Kroly augusztus vgn "lbhoz ment" a vgl eredmny nlkl zrul aradi Grsz-Ceauescu-tallkozra. Radsul Grsz mg egyszer bekemnytett: novemberben, a brassi munksfelkels els vforduljn rendezett budapesti tntetst a rendrk motorjaikkal a tmegbe hajtva oszlattk fel. Kilenc nap mlva azonban mr nem volt a kormny feje: Nmeth Mikls vltotta a poszton. Az els "tudomsul vett" ellenzki tmegtntetstl, jnius 27-tl kevesebb mint t hnap telt el idig, de tbb oszlatst mr nem rendelt el a hatalom.
A "teleplsrendezst" a Regtban, Romnia Krptokon tli rszn kezdtk meg, majd a lendlet nyugati nyomsra, s nem utolssorban az anyagi forrsok megcsappansa miatt mrskldtt. A Tks Lszl elleni 1989-es megflemltsi akci s az ezt kvet temesvri esemnyek nyomn kibontakoz decemberi forradalom pedig nemcsak Ceauescu falurombolsi tervt sprte el, de magt a "Krptok Gniuszt" is.
heti vlasz
|