Hírek : Ceauşescu eszelős terve |
Ceauşescu eszelős terve
2008.07.21. 00:33
Egy demonstráció, melyet együtt jelentett be a rendőrségnek Csurka István és Mécs Imre. Egy eszelős terv, Ceauşescu településrendezési ötlete, ami ellen együtt tiltakoztak magyar és román "másként gondolkodók". Az első bejelentett ellenzéki tömegmegmozdulás 1956 óta, amelyet nem oszlatott fel az állampárti karhatalom. Húsz éve, 1988. június 27-én volt az erdélyi falurombolás elleni tüntetés a Hősök terén.
Románia kommunista pártját 1965-től vezette Nicolae Ceauşescu, aki már a kezdetektől Erdély társadalmi szerkezetének átformálására törekedett. Mégis, a nyugati világ politikusainak többsége a '80-as évekig nem vett tudomást a rezsim diktatórikus vonásairól. A "tőkés országoknak" sokáig fontosabb volt a pártfőtitkár szocialista táboron belüli különutas politikája (például a '68-as prágai bevonulástól való távolmaradás), sőt, készek voltak gazdaságilag is méltányolni a moszkvai Nagy Testvér bajszának húzogatását. A '80-as évektől azonban a kondukátor őrületbe hajló diktatúrája keményebbé vált, és felerősödött a magyarokkal szembeni asszimilációs politika.
A '80-as évek második fele Magyarországon visszafordíthatatlannak bizonyuló enyhülést és "alternatív" szervezeteket hívott életre. A pártállam a határon túli magyarság ügyében sem tudta tartani struccpolitikáját. Az utódpárt politikájában is visszaköszönő szólamok ("ne sértsük meg szomszédaink érzékenységét!") már fülsértően hamisnak bizonyultak. Magyarországon nőtt az erdélyi menekültek száma, s egyre több helyen hangzottak el a romániai állapotokkal szemben kritikus vélemények.
A szemléletváltás jeleként 1986-ban megjelent az Erdély története című munka, mely az "internacionalista szellemű" történelemhamisításokat mellőzve dolgozta fel a témát. Ráadásul a három kötet főszerkesztője, Köpeczi Béla a Lázár-kormány művelődési minisztere volt. A válasz nem sokáig váratott magára: 1987. február 27-én Ceauşescu "soviniszta, rasszista tételek" felelevenítésével vádolta meg a Magyar Népköztársaságot.
A Ceauşescu-érával szembeni elégedetlenség Romániában is felszínre tört: 1987. november 15-én Brassóban demonstráció bontakozott ki, amit a karhatalom csak komoly erőkkel tudott leverni. A felkelésnek halálos áldozatai is voltak. Magyarországon 1988. január 19-én addig példátlan, 420 aláírót (Csoóri Sándortól Tamás Gáspár Miklósig, Göncz Árpádtól Orbán Viktorig) felvonultató nyilatkozatban fordultak magyar állampolgárok Románia lakosaihoz, szolidaritásukról biztosítva a diktatúra ellen küzdőket.
Január 28-án a romániai menekültek segítésére Budapesten megalakult a Menedék Bizottság, február 25-én pedig tárcaközi bizottságot hoztak létre. Február 1-jén több százan tiltakoztak Ceauşescu politikája ellen a budapesti román nagykövetségnél.
A román vezetés közben, április 3-án bejelentette, hogy csak a román helységnevek használhatók hivatalosan. A következő lépés nemcsak a magyarokat sújtotta volna, de őket érintette a leginkább: április 29-én Ceauşescu bejelentette a településszerkezet átalakításának programját. Eszerint 2000-ig Románia több mint 13 ezer falujából 7-8 ezret fel kell számolni.
Magyarországon felzúdulás övezte a bejelentést: május 23-án, Dragon Pál lakásán, az Erdélyt Védő Magyarországi Független Bizottság össze- jövetelén Bereczki Vilmos vetette fel a falurombolás elleni tüntetés gondolatát. A demonstráció helyszínében és időpontjában (amint Varga Csaba Hősök tere, '88. június 27. című "krónikájából" tudható) már itt megállapodtak. Május 27-én tüntetés volt Budapesten Ausztria nagykövetsége előtt: a tiltakozást a bős-nagymarosi vízlépcső megépítésének osztrák támogatása váltotta ki. A rendőrség ezúttal sem oszlatott. (Így valószínűsíthetővé vált, hogy a Kádár-rendszer két tabuját, '56-ot és a szovjet csapatok ittlétét nem feszegető demonstrációkat a rendszer tudomásul veszi. Erre a feltevésre 1988. november 15-én cáfolt rá a rendőrség, de erről később.) Ezen a tüntetésen hangzott el először nyilvánosan a felhívás, amely június 27-én a Hősök terére hívta a romániai helyzet ellen tiltakozókat.
A tüntetés szervezőstábja május 30-tól a budai Török utcai borozóban egyeztetett a forgatókönyvről. Június 6-án Csurka István, Fodor L. Bertalan, Fónay Jenő, Mécs Imre, Medvigy Endre, Nagy László és Zétényi Zsolt bejelentették a tüntetést a BRFK-nak. Június 8-án a Magyar Építőművészek Szövetsége elsőként emelte fel szavát a romániai falvak lerombolása ellen, 10-én pedig kijött a nyomdából a tüntetésre felhívó röplap. A csatlakozó szervezetek közt ekkor már ott szerepelt a Bajcsy-Zsilinszky Baráti Társaság, a Bibó István Szakkollégium, az MDF és a Szabad Kezdeményezések Hálózata is. Június 20-án Bíró Zoltán és Csurka István beszámolt a többieknek arról, hogy Czine Mihállyal, Kósa Ferenccel, Makovecz Imrével kiegészülve tárgyaltak Fejti Györggyel, az MSZMP KB titkárával. Itt szó volt a tüntetés lebonyolításáról, a párt fenntartásairól, ám az is világossá vált, hogy a pártállam nem fogja megakadályozni a tüntetést. A hatalom hozzáállásának tisztázása különös jelentőséget kapott négy nappal a Nagy Imre és társai kivégzésének 30. évfordulójára szervezett tüntetés szétverése után.
A tüntetés napján, június 27-én aknakeresők ellenőrizték a Hősök terét, a rendezők és a BRFK illetékesei pedig megtartották utolsó egyeztetésüket. Este negyed nyolcra megtelt a tér. A több tízezer tüntető elénekelte a Himnuszt, majd Bubik István felolvasta Csurka István beszédét. Közben Csoóri Sándor bekísérte a tömegbe a tüntetésen részt vevő román emigránsokat. A beszéd után Nagy László olvasta fel a román nagykövetnek címzett beadványt. Fél kilenckor a tömeg gyertyákat, fáklyákat gyújtva elindult a Thököly úti román követség felé. A menet élén erdélyi népviseletbe öltözött fiatalok vittek egy kifeszített, Bethlen Gábor címerével díszített magyar trikolórt. A nagykövetség előtt Nagy László megkísérelte átadni a memorandumot, de a rendőrökkel körbevett követségen nem nyitottak ajtót. A Hősök terére visszavonuló tüntetők koszorút, virágot helyeztek el az Árpád-házi királyok szobrainál, majd felolvasták több nyugati magyar szervezet és Lech Walęsa táviratát, végül Csurka István zárszavát.
A válasz már másnap megérkezett: Románia bezáratta a kolozsvári magyar főkonzulátust. A román pártvezetés július 1-jei határozata szerint a magyarországi "újabb nacionalista és szocialistaellenes megnyilvánulások" "hivatalos jóváhagyással" történtek. Nem sok jót ígért, hogy Grósz Károly augusztus végén "lábhoz ment" a végül eredmény nélkül záruló aradi Grósz-Ceauşescu-találkozóra. Ráadásul Grósz még egyszer bekeményített: novemberben, a brassói munkásfelkelés első évfordulóján rendezett budapesti tüntetést a rendőrök motorjaikkal a tömegbe hajtva oszlatták fel. Kilenc nap múlva azonban már nem ő volt a kormány feje: Németh Miklós váltotta a poszton. Az első "tudomásul vett" ellenzéki tömegtüntetéstől, június 27-től kevesebb mint öt hónap telt el idáig, de több oszlatást már nem rendelt el a hatalom.
A "településrendezést" a Regátban, Románia Kárpátokon túli részén kezdték meg, majd a lendület nyugati nyomásra, és nem utolsósorban az anyagi források megcsappanása miatt mérséklődött. A Tőkés László elleni 1989-es megfélemlítési akció és az ezt követő temesvári események nyomán kibontakozó decemberi forradalom pedig nemcsak Ceauşescu falurombolási tervét söpörte el, de magát a "Kárpátok Géniuszát" is.
heti válasz
|