Homlyos a kszl szlovk kzigazgatsi reform
2020.08.05. 09:23

A szlovk kormny belevgna a kzigazgatsi rendszer s az adminisztratv feloszts talaktsba; Veronika Remiov befektetsekrt s rgifejlesztsrt felels miniszter, Az Emberekrt prtjnak politikusa azt gri, mindezt gy teszik majd, hogy ne srtsk a kisebbsgek rdekeit – rja a pozsonyi j Sz.
A felvidki lap idzte Remiova a htvgn a Markza televzi politikai vitamsorban tett megjegyzst, hogy a vilgjrvny kvetkezmnyeinek enyhtsre lehvhat unis tmogatsok egy rszt a terleti kzigazgatsi rendszer megvltoztatsra lehetne hasznlni. A miniszter pedig arra emlkeztetett, a mltban tbbszr is felmerlt a kzigazgatsi rendszer tszervezse, de egyik kormny sem akart ebbe belefogni. „Az orszgban hromezer kzsgi hivatal s hatvnyozottan tbb nkormnyzati kpvisel van, a jrsok klnbz mretek, kialaktsuk nem logikus, a kisebb kzsgek kltsgvetsk nagy rszt az adminisztrcira kltik” – nyilatkozta a miniszter az Aktuality.sk hrportlnak. Remiov azonban nem vlaszolt egyrtelmen arra a krdsre, megszntetnk-e a megyerendszert. „Meg kell tallni a kz- s llamigazgats legjobb modelljt, ami nem kell, hogy szksgszeren valamely szervezsi szint felszmolst jelentse” – mondta a trcavezet.
A miniszter szerint az talakts hossz, akr a vlasztsi ciklus vgig eltart folyamat lehet, mert adatokat kell gyjtenik arrl, hogy pldul honnan hov jrnak az emberek dolgozni, vagy iskolba. Ebbe a folyamatba szerinte magukat az nkormnyzatokat is be kell vonni.
Az j Sz Remiovt arrl krdezte, lesznek-e a reformnak olyan elemei, amelyek a kisebbsgeket, a kisebbsgi jogokat rinthetik. „Ha ugyanis egy kisebb, magyarok ltal is lakott falut egy nagyobb, szlovk tbbsg nkormnyzatba olvasztannak be, akkor elkpzelhet, hogy az adott helyen a 15 szzalkos nyelvhasznlati kszb mr nem lenne rvnyes. gy pusztn egy adminisztratv dnts nyomn a hivatali magyar nyelvhasznlathoz, vagy a magyar teleplsnvtblhoz val jog az adott helyen megsznhetne” – hvta fel a figyelmet a lap.
A miniszter az j Sznak adott nyilatkozatban arrl beszl, egy ilyen, a polgrok lett vtizedekre meghatroz vltozst trsadalmi prbeszd elz majd meg. Remiov szerint a reformnak rsze lehet, hogy sszevonnak bizonyos hivatalokat, de ez nem elg. Alhzta ugyanakkor, azt fogja kpviselni, hogy a vltozsok kvetkeztben ne srljenek a nemzetisgi kisebbsgek rdekei. „A reformnak olyan vltozsokat kell hoznia, amelyek vgs soron mindenki rdekben llnak, belertve a kisebbsgeket is” – kzlte a trcavezet.
Az ggyel kapcsolatban a felvidki lapnak nyilatkoz Petar Lazarov belgyminiszter arra hvta fel a figyelmet, hogy a reform a kormnyprogramban is szerepel, de egyelre mg nem llapodtak meg semmi konkrtumban. A belgyi trca szerint a kormny a kzigazgats strukturlis reformokrt felels bizottsgon bell ltrehoz egy albizottsgot, amely az adminisztratv feloszts megvltoztatsnak lehetsgeit vizsglja majd. „Elkpzelhet, hogy ezen albizottsg munkjnak eredmnye lesz majd egy vagy tbb javaslat az orszg adminisztratv felosztsnak megvltoztatsra” – rta vlaszban a minisztrium, s hozztettk, hogy a folyamat mg nagyon az elejn tart, nem tudni, milyen megoldsok szletnek.
Ugyan az j szlovk kormnykoalci prtjai nem zrkznak el a reformok ell, egyelre mg mindenki vatos a tmban. Igor Matovic kormnyf prtja, Egyszer Emberek s Fggetlen Szemlyisgek (OaNO) gy nyilatkozott, a reform sorn az nkormnyzatok finanszrozsban is j, hatkony megoldsokat szeretnnek bevezetni.
Magyar Hang
|