Zsk a kirlyn fejn - A csehszlovk llam szletse a Felvidken
2020.07.15. 09:05

1918 novemberben a csehszlovk, a romn s a szerb hadsereg hozzkezdett Magyarorszg azon terleteinek megszllshoz, amelyekre ksbb a bkekonferencin kvntk ignyket bejelenteni. Ezt a folyamatot mindhrom megszll hatalom esetben rendkvl sok atrocits ksrte.
A Felvidk megszllsnak negatv fszereplje a Csehszlovk Lgi. Ez a fegyveres alakulat a vilghbor veiben az antant fogsgba esett cseh s szlovk katonkbl szervezdtt meg elszr Oroszorszgban, majd ezt az egysget kiegsztend Franciaorszgban s Olaszorszgban.
A lgi alakulatai 1918 sztl rkeztek meg az ppen megszletett Csehszlovk Kztrsasgba. Prgban a kztrsasgi elnki szket elfoglal Masaryktl fontos feladatot kaptak: szlljk meg a Felvidket, s segtsenek abban a csehszlovk politikusoknak, hogy minl hamarabb Szlovenszkv formljk azt. Vavro robr, a Szlovkia irnytsval megbzott teljhatalm miniszter az albbi mdon instrulta ket: „Testvreim, azrt jttetek Szlovkiba, hogy befejezztek azt a munkt, amelyet klfldn oly dicssgesen kezdtetek el, s amelyrt leteteket ldozttok.”
Fosztogats s nemi erszak
A lgisok hatalmas kldetstudattal fogtak a feladat teljestshez. Azt gondoltk magukrl, hogy ket mindentt felszabadtknt fogadjk majd. Csakhogy a Felvidk magyar vagy nmet tbbsg vrosaiban idegen megszllknt tekintettek rjuk. Ez komoly konfliktusokhoz s atrocitsok sorhoz vezetett el.
Egy-egy felvidki vros megszllsnak els napjai szinte minden esetben azzal teltek, hogy a katonk kocsmkat, vendglket, boltokat „ltogattak meg”, hogy onnan alkoholt, cigarettt s lelmiszert szerezzenek be, termszetesen ingyen.
A „legionriusok” ltal elkvetett kisebb fosztogatsok, betrsek ksbb is rendszeresek voltak. Sok esetben a magnlaksok sem voltak biztonsgban: a megszllk laksokba hatoltak be, ahonnan elssorban ruht, kszpnzt s kisebb rtkes trgyakat tulajdontottak el. ltalban e laksfosztogats ksrjelensge volt a nemi erszak. A legionriusok kztrvnyes bncselekmnyek sort kvettk el, amelyek elszenvedi a frissen kisebbsgi sorba kerlt magyarok s nmetek voltak.
A kisebb-nagyobb rang parancsnokok – szoros egyttmkdsben a formld csehszlovk kzigazgats jonnan kinevezett vezetivel – az utca kpt is igyekeztek tformlni. Elrendeltk, hogy az llami s kzintzmnyekre tzzk ki a csehszlovk zszlt, ezzel prhuzamosan pedig betiltottk a magyar zszl s a magyar nemzeti sznek hasznlatt. A kzpletekrl levertk vagy lefestettk a magyar nyelv feliratokat. Az egyik frissen kinevezett szlovk polgrmester rendelete szerint az ttermekben az tlapokat, illetve a boltokban az rlistkat kellett ktnyelvsteni.
A rgi magyar vilg felszmolsnak a legltvnyosabb megnyilvnulsai azonban a szobordntsek voltak. Szmos vrosban – tbbek kztt Pozsonyban, Kassn, Ungvron – kerlt sor ilyen akcikra. Kassn pldul 1906 ta llt az 1848–49. vi szabadsgharc emlke eltt tisztelg honvdszobor, amely egy kuruc harcost s egy vrs sapks honvdet brzolt. Ezt 1919. mrcius 17-n a legionriusok annak ellenre dntttk le, hogy a magyarok szlovk nyelv feliratot helyeztek el rajta, amelyen azt rtk, hogy a szobor a szabadsg szimbluma. Pozsonyban Mria Terzia lovas szobra 1919-ben mg megszta azzal, hogy zskot hztak a kirlyn fejre, illetve ksbb deszkapalnkkal takartk el, de 1921 novemberben a legionriusok ledntttk talapzatrl, s vascsvel sztvertk.
Ekzben a cseh s a szlovk politikusok alkalmazni kezdtk az „ezerves magyar elnyoms” fogalmt, amelyet jl lehetett hasznlni a szobordntsek megideologizlsra. Mondvn, ezek az elnyom magyar uralom emlkei, s srtik a csehek s szlovkok rzseit, ezrt a lehet leggyorsabban el kell tntetni ket.
Szobordntk
Amikor ezen esemnyek trtntek – kivve a Mria Terzia-szobor ledntst –, a bkekonferencia mg nem dnttt arrl, hogy a felvidki vrosok, terletek mely llam keretei kz kerlnek. Pozsony, Kassa s szmos felvidki magyar vros lakossga abban remnykedett, hogy a konferencia alkalmazni fogja a wilsoni nrendelkezs elvt, s npszavazssal dnthetnek sorsukrl.

Az atrocitsok azonban nem lltak meg az alkohol eltulajdontsnl s a szobrok ledntsnl – az emberek is clkeresztbe kerltek. Ennek legenyhbb fokozata az volt, amikor az ittas katonk megvertk a magatartsukat kifogsol civileket. Tbb olyan esetet ismernk, amikor a versre puskatussal kerlt sor. Ezt kvettk a hivatalosan a kzbiztonsg rdekben kikldtt rjratok ltal elkvetett gyilkossgok. Kassn megtrtnt, hogy egy csehszlovk rjrat sszetzsbe keveredett egy utcai jrkelvel, akit elbb sszevertek, majd nyolc szuronysebet ejtettek rajta, vgl a helysznen fbe lttk. A megszllk cinizmust jl mutatja, hogy az gyet kivizsgl – de mr csehszlovk parancsnoksg alatt ll – rendrsg azzal zrta le az gyet, hogy a jrkel kezdte el inzultlni a katonkat.
Szuronnyal a magyarok ellen
A csehszlovkok ltal alkalmazott fizikai erszak legslyosabb esete a pozsonyi sortz volt. A trtnetrs sortznek nevezi, br, mint az ltni fogjuk, inkbb lvldzs volt. Pozsonyt a csehszlovk hadsereg csapatai egy olasz ezredes, Barecca vezetsvel 1919. janur 2-n foglaltk el. A lakossg s a megszllk viszonya az els perctl kezdve feszlt volt. A csehszlovk csapatok bevonulsnak napjn tmeges fosztogatsokra kerlt sor. Janur 6-n a frissen kinevezett szlovk zsupn, Zoch Smuel hozzkezdett a magyar kzigazgats felszmolshoz, a magyar fispnt eltvoltotta hivatalbl, mikzben a megyehzt megszllta a hadsereg. Vavro robr miniszter 1919 februrjban Zsolnrl Pozsonyba helyezte t a szlovk minisztrium szkhelyt. Ez ellentmondott azon magyar vrakozsnak, hogy a vros csak ideiglenes jelleggel – a bkekonferencia ltal elrendelt npszavazsig – marad csehszlovk uralom alatt.
robr nneplyes keretek kztt vonult be Pozsonyba, de a vros magyarsga elszabotlta rszvtelt az nnepsgen: egyszeren otthon maradt. A pozsonyi Magyar Kirlyi Erzsbet Tudomnyegyetem vezetsge is a passzv ellenlls ezen formjt vlasztotta, nem jelent meg az nnepsgen. Vlaszkppen robr tbb ms magyar vezetvel egytt letartztatta az egyetem rektort, Polner dnt. Ez az eset is mutatja, hogy milyen mdszereket engedtek meg maguknak a Felvidk j urai.
Ebben a feszlt kzegben a pozsonyi munkssg 1919. februr 12-re sztrjkot szervezett. Az emberek 14 ra krl kezdtek gylekezni a vsrcsarnok eltt. Egy arra stl legionrius letpte egy kisfi mellrl a magyar nemzeti szn kokrdt, s a gyermeket megverte. Vlaszkppen a tmegbl tbben elkezdtk verni a katont, aki visszameneklt a laktanyba, ahonnan hamarosan t trsval trt vissza, akik tzelni kezdtek a tmegre. Nhny percen bell jabb legionriusok csatlakoztak hozzjuk, akik gpfegyverrel lttk a menekl tmeget, illetve ldzs kzben szuronyt is hasznltak. Kzben valaki az egyik erklyrl ledobott a trre egy magyar zszlt, amelyet egy fiatalember elkapott, majd egy villanyoszlopra felmszva megprblta kitzni. De a katonk ekzben lelttk.
Az esemny mrlege szomor: ht halott s huszonhrom slyos sebeslt, tovbb hatvan knnyebb srlst szenved ember. Az sszecsapsrl kszlt csehszlovk hivatalos jelentsbl kt dolgot rdemes kiemelnnk. Egyrszt a fegyverhasznlat indoklst, mely szerint a katonk azrt voltak knytelenek hasznlni a fegyverket, mert a tmeg hgolyval doblta meg ket. Msrszt az esemnyek azon rtkelst, mely szerint a legionriusoknak egy Magyarorszgrl irnytott puccsot sikerlt csrjban elfojtaniuk. Az ldozatok temetsnek napjn jabb tragikus esemny trtnt: Hubert Kroly 14 ves tanult leltte egy legionrius, amikor az megkttte cipfzjt, mert azt hitte, hogy a dik gnyoldsbl a fenekt mutatja neki.
A fenti pldk jl demonstrljk, hogy a Felvidket 1918 vgn, 1919 elejn birtokba vev csehszlovk legionriusok s a velk szorosan egyttmkd cseh s szlovk politikusok atrocitsok sort kvettk el az ottani magyarsg ellen. Mikzben a Versailles-ban 1919. janur 18-n sszel bkekonferencin a csehszlovk bkedelegci azt fejtegette a ngy nagy „bkecsinl” eltt, hogy az els Csehszlovk Kztrsasg a bke s a demokrcia zloga Kzp-Eurpban.
Vrengz lgi
Az 1917. oktberi bolsevik hatalomtvtel utn Oroszorszg vres polgrhborba keveredett. E hbort szmos szokatlan esemny ksrte, ezek egyike az volt, amikor Szibriban a csehszlovk llam nevben magyar hadifoglyokat vgeztek ki. 1917 tavaszn a krasznojarszki hadifogolytbor feletti felgyelet a bolsevikok kezbe kerlt. A hadifoglyok kztt – akiknek jelents rsze magyar volt – beindult a bolsevik propaganda.
Ennek egyik vonulataknt magyar foglyok egy csoportja – eredeti foglalkozsuk jsgr s jogsz volt – Ember cmmel kzzel rt, bolsevik szellemisg jsgot adott ki. Amikor 1919 jliusnak vgn a tbort elfoglaltk a Csehszlovk Lgi alakulatai, azonnal lefogtk a „bolsevikgyans magyar elemeket”, majd a 12. csehszlovk lvszezred hadbrsga el lltottk ket. A hadbrsg tlete kvetkeztben 12 magyar tisztet s t legnysgi llomny katont fbe lttek.
Az irkutszki dn konzul – akinek a vdelme al tartoztak a krasznojarszki hadifoglyok – ezt az atrocitst szmonkrte a csehszlovk kormny helyi kpviseljtl. Aki vlaszban azt fejtegette, hogy a barakkokban vgrehajtott „hzkutats alkalmval valban sok gyans magyar irodalmat talltunk, magyar folyiratokat, a csehszlovkok ellen irnyul ellensges agitcis tartalommal […]. A hzkutats eredmnyeinek alapjn […] a (fellltott) bizottsg […] megllaptotta, hogy a magyar hadifoglyok kztt titkos szervezet ltezett, amely agitcit s propagandt folytatott, valamint bns akcikat szervezett az oroszorszgi csehszlovk hadsereg ellen.”
Megdbbent vlasz, de jl mutatja, hogy a Csehszlovk Lgi tagjai nem csupn a Felvidken engedtk meg maguknak, hogy atrocitsokat kvessenek el a magyarokkal szemben, hanem a tvoli Szibriban is.
Gulys Lszl, a Magyarsgkutat Intzet tudomnyos tancsadja, Magyar Nemzet
|