A kszegi Felsbbfok Tanulmnyok Intzete (iASK) idn digitlis formban rendezte meg Nemzetkzi Nyri Egyetemt. A nyitnap kerekasztal-beszlgetsn Kzp-Eurpa kiltsairl, a koronavrus eurpai puszttsrl s az eurpai kultrharcrl esett sz.
A beszlgetst Miszlivetz Ferenc professzor, az iASK figazgatja vezette, rsztvevi pedig Bba Ivn volt varsi nagykvet s klgyminisztriumi llamtitkr, Erhard Busek, Franz Vranitzky volt osztrk kancellr helyettese s az Osztrk Npprt (VP) volt elnke, valamint Schpflin Gyrgy professzor voltak.
Nyitbeszdben Bba Ivn hangslyozta: az eurpai helyzet most nagyobb kihvsokat tartogat, mint egy vvel ezeltt; a koronavrus-jrvny eltt voltak viszonylag egyrtelm elkpzelsek az eurpai jvrl, most viszont kosz honol.
Kifejtette, az Eurpai Uni kt fele klnbzkppen kezelte a koronavrus-jrvnyt: Kzp-Eurpban idben sikerlt szigor rendelkezseket bevezetni, gy vgeredmnyben a pandmia valamivel kisebb puszttst tudott vghezvinni, mg Nyugat-Eurpa valahogy elszalasztotta az alkalmas pillanatot, gy a gazdasgi recesszi ott sokkal ersebb lesz. Bba gy ltja, ez komoly vltozsokkal jrhat az EU gazdasgi szerkezetre nzve. Felvetette a szolidaritst, mint fontos eurpai alaprtket, amellyel kapcsolatban a koronavrus miatti gazdasgi mentcsomag komoly krdseket vet fel, hiszen a fleg a „gazdag” Nyugat-Eurpt megsegt csomagot Bba szerint fleg a hatkonyabban vdekez Kzp-Eurpa finanszrozn. A volt llamtitkr felhvta a figyelmet arra, hogy az eurpai kohzit kt tovbbi problma is gyengti: egyrszt az, hogy tovbbi llamok felvtele nincs napirenden, msrszt pedig a kibontakoz jogi krzis, amelyre pldul a nmet alkotmnybrsg Eurpai Brsggal szembeszll tlete is utal.
Erhard Busek igyekezett pozitv megltsokkal kezdeni. Vilgoss tette, hogy a Szovjetuni sszeomlsa, Eurpa ktosztatsgnak megsznse csak harminc ve volt, Ausztria pedig mg mindig hordozza a b nyolcvan vvel ezeltti nemzetiszocialista idszak sebeit s vitit, gy nem szabad azon csodlkozni, hogy egy ekkora trtnelmi trs feldolgozshoz id kell. Busek fontosnak ltta hangslyozni, hogy az eurpai kzbeszdet be kell tolni kzpre – nem csak fldrajzilag, minden ms szempontbl is, mert jelenleg „minden tlsgosan nyugati”.
Bbval egyetrtve klnsen fontosnak tartotta az EU Dlkelet-Eurpa irnyba trtn bvtst, annak ellenre, hogy mentlisan mg „nem sikerlt feldolgozni a bvts legutbbi lpst”, azaz a kzp-eurpai s balti orszgok 2004-es belpst az EU-ba. A volt osztrk alkancellr felhvta a figyelmet arra is, hogy Kzp-Eurpa biztonsgilag a gyengbbik rsze Eurpnak, mert az orosz rdekszfrval hatros, s kzel van az ukrn problmagchoz, amelynek senki nem ltja a jvjt pontosan. Emellett veszlyesnek tartja, hogy a bankrendszer 2008-as vlsgot kvet gyengesge tovbbra is fennll, a prosperl Eurpa jvjt pedig az oktats fejlesztsben ltja. Ez utbbival kapcsolatban az Erasmust nagy lpsnek tekinti a helyes irnyba, de sajnlja, hogy bevezetse ta nem igazn fejlesztettek rajta semmit.
Schpflin Gyrgy szba hozta Erhard Busek Emil Brixszel, a bcsi Diplomciai Akadmia igazgatjval kzsen rt, Kzp-Eurpa jragondolsa cm knyvt (recenzinkat itt olvashatjk), mellyel kapcsolatban hangot adott fenntartsainak, tbbek kztt azt kritizlva, hogy a knyv kt szerzje hazjuk, Ausztria szerept a kelletnl pozitvabban tli meg. gy fogalmazott, Eurpban komoly mentalitsbeli vagy kulturlis problmk kerltek felsznre, mert br fldrajzilag bvlt az uni, „kulturlis bvts nem trtnik”.
„Kzp-Eurpban mi messzi kultrk vagyunk, nem tudunk egymsrl sokat”, emelte ki, hangslyozva, hogy neknk is „tudnunk kne arrl a Nyugatrl, ami nem az Egyeslt llamok”. Schpflin nagy jelentsget tulajdont a globalizcinak is, amely „globlis kultrt vezet be, s kultrtlantja a helyi kultrkat”, e httr ismeretben pedig a nemzetllamisg alappillreinek, a kultrnak, a trtnelemnek s a nyelvnek az erstst pozitv tendencinak tartja. A vitapartnerei ltal kulcsfontossgnak nevezett balkni bvtssel kapcsolatban megjegyezte, EP-kpviselsge alatt rnykjelentstev volt Szerbia gyben, gy sokat tartzkodott Belgrdban, ez pedig ersen formlta ltsmdjt. Az Erasmussal kapcsolatban gy fogalmazott: azt jelenlegi formjban nem knny hasznlni, ismer olyan egyetemeket, amely a programbl kvetkez adminisztratv terhek elkerlse rdekben inkbb lebeszlik dikjaikat a lehetsg ignybevtelrl. Az Erasmus cljval azonban egyetrt, s fontosnak tartja, hogy „a nemzetllami brokratk kvetkez genercija ismerje egymst”.
Bba Ivn a bevezet kr utn idzte Martonyi Jnos volt klgyminiszter Nyits s identits cm knyvnek gondolatait, mely szerint az Eurpai Uni hrom pillrre pl: a gazdasgi egyttmkdsre, a tagllamok kztti bkre s az eurpai kulturlis identitsra. A hrom kzl a legnagyobb sikert a gazdasgi egyttmkdsben knyvelhetjk el, mg az identits krdsrl, az eurpai kultrrl az egyes tagllamokban alkotott kprl vtizedekig kerlte a vitt az uni, gy ezek a krdsek a mai napig az eurpai kzbeszd leginkbb neuralgikus pontjai kz tartoznak. Martonyitl idzi Bba azt a gondolatot is, hogy a tatrok vagy az oszmnok elleni vdekezskor a magyarok az identitsukat vdtk, amely egyszerre volt magyar s eurpai. gy a magyar fl a mostani eurpai identitsvitkban is egy olyan llspontot vd, amelyet a trtnelem sorn magtl a vitapartnertl, Eurpa nyugati feltl vett t. Bba felvetette azt is, hogy az Erasmus-programnak a dikok mellett az oktatk mobilitsra is lehetsget kellene teremtenie, szerinte j hatssal lenne a kzs eurpai tudatra, ha pldul tanthatnnak lengyel vendgprofesszorok Hollandiban vagy portuglok Budapesten.
Schpflin annyiban egsztette ki Bba eurpai kultrrl szl megjegyzseit, hogy Eurpban a kzponti kulturlis krds mindig az volt: ltezik-e, avagy nem ltezik kzs eurpai kultra? Ha ugyanis ltezik, abbl az kvetkezik, hogy minden egyedieskeds ellenttes ezzel. Ez viszont ellenttben ll azzal az alapelvvel, hogy az eurpai ember mindig ellenll az abszolt vlaszok csbtsnak, hajland legyen megkrdjelezni sajt gondolatait, s elismerje, hogy nincs sem vgleges kultra, sem egysges, bizonyos vlasz a nagy krdsekre.
Miszlivetz professzor zrkrdsre, melyben a beszlgets rsztvevit az j eurpai generciknak szl zenetkrl s Kzp-Eurpa jvendbeli szereprl faggatta, Busek gy vlaszolt: a vilgban rengetegfle hbor folyik ppen – kereskedelmi hbork, kiberhbork s egyebek. Egyben vilgoss vlt, hogy a kultrnak s a bknek kzk van egymshoz, a bke fennmaradsnak feltteleirl pedig folyamatosan beszlni kell. „Ha osztrk vagy, inkbb a trtnelemben ltezel, mint a valsgban” – mondta Busek tvezetsl a mltat, jelent s jvt forml eurpai traumkra. Kijelentette: tiszteletben tartja a magyarok ers rzelmeit a trianoni bkedikttummal kapcsolatban, de az Ausztrit elemi ervel sjt saint-germaini bke tapasztalataibl beszlve azt javasolja a magyaroknak, hogy elre tekintsenek, ne pedig htra, mert utbbi sosem lesz megolds.
Bba Ivn nhny pldval illusztrlta az eurpai integrci nehzsgeit. Egyrszt vilgoss tette: a rendszervltsok utn harminc vvel rendkvl furcsa „posztkommunistzni” vagy „j demokrciknak” blyegezni a kzp-eurpai EU-tagllamokat, hiszen 1975-ben pldul senkinek nem jutott eszbe „posztncizni” Nmetorszgot vagy „posztfasisztzni” Olaszorszgot. Emellett emlkeztetett arra, hogy az t legfontosabb eurpai vezet, az Eurpai Bizottsg, az Eurpai Tancs s az Eurpai Parlament elnkei, valamint az Eurpai Kzponti Bank elnke s az EU klgyi fkpviselje kzl senki nem szrmazik Kzp-Eurpbl, k sorrendben nmet, belga, olasz, francia s spanyol politikusok.
Schpflin nmi humorral ttte el Bba mltatlankodst a kzp-eurpai tagllamok megblyegzse kapcsn. Szerinte „egy pr cip kilenc v utn mr nem j, de gy tnik, egy tagllam igen”.
Rvilgtott arra is, hogy Brsszelben ltezik egyfajta cordon sanitaire, s az emgtt tallhat orszgok – kztk Magyarorszg – a jelenlegi rendszerben soha nem fognak komoly pozcit kapni. A visegrdi ngyeknek azonban vannak ms eszkzeik hatalmuk kifejtsre, gy pldul Ursula von der Leyen megvlasztsban is komoly szerepk volt Schpflin szerint. Trianon traumjnak lekzdsre pedig a volt EP-kpvisel a modern Magyarorszg sikert ltja egyetlen megoldsnak.
Zrsul Busek megemltette, a kzp-eurpai tagllamok irnti tisztelet jeleknt mr rgta azt tmogatja, hogy az Eurpai Parlament strasbourgi llomshelyt cserljk pldul Krakkra, s hangslyozta: a „keleti bvts” mg nem trtnt meg – a 2004-es EU-bvts Kzp-Eurpa fel trtnt, ezek a nyelvi finomsgok pedig rendkvl fontosak.
mandiner