gy llt talpra Magyarorszg Trianon utn
2020.06.21. 16:01

Talpra lls Trianon utn cmmel rendezett online tudomnyos konferencit a Magyarsgkutat Intzet. Az eladk tfogan trgyaltk a bkedikttum alrst kvet esemnyeket s folyamatokat, az orszg gazdasgi-politikai konszolidcijn t egszen a kultrpolitika s az egyhzak szerepnek alakulsig, de az nll magyar klpolitika megteremtse s a nemzetkzi porondra trtn visszatrs is a tmk kztt szerepelt.
Horvth Attila alkotmnybr, egyetemi tanr azokat a Trianon utni legfontosabb jogalkotsi folyamatokat s jogalkalmazi teendket foglalta ssze, amelyek eredmnyeknt a konszolidci megtrtnhetett. Az elad szerint ez rendkvl embert prbl munka volt, azonban a jogszszakma kitett magrt. Az orszg terletnek megcsonktsa, hrom-ngyszzezer meneklt elltsa, a hborbl ered krok s vesztesgek konszolidlsa, a tbb mint tszzezer halott, sebeslt s utbbiak elltsa mind olyan megoldand feladatnak bizonyultak, amelyek a hborval, illetve a trianoni bkeszerzdssel egytt jrtak. Horvth Attila ezenkvl szmos szemlletes pldt hozott arra, milyen – mai szemmel hihetetlennek tn – szablyozsokat kellett alkotniuk az akkori jogszoknak (ilyen volt pldul a jazztnc pontos szablyozsa).
nll magyar hader s ipari fellendls
Vajon milyen volt a magyar hader Trianon eltti s a bkedikttum utni llapota, helyzete? Szakly Sndor egyetemi tanr, a Veritas Trtnetkutat Intzet s Levltr figazgatja elmondta: az nll magyar llam 1918. november 16-n, a Npkztrsasg kikiltsval jtt ltre, ebbl fakadan korbban, a dualista Magyarorszgon nll magyar hader nem ltezett. Br, a ksbb klgyminiszteri posztot is betlt Hennyey Gusztv 1944-ben a Vrs Hadsereg kihallgatsakor (sic!) Stromfeld Aurllal kapcsolatban azt mondta, „az ezredes r elkpzelse az volt, hogy a vrs szn elszr rzsasznbe, majd nemzeti sznbe vltson, hiszen az a hadsereg is nemzeti clokrt kzdtt”, Szakly Sndor szerint az igazi nemzeti clok leginkbb a nemzeti hadsereg s a ksbbi kirlyi honvdsg ltrejttekor kerltek eltrbe. A magyar hader prblt eleget tenni azoknak a kvnalmaknak, amelyek lnyege az volt, hogy Magyarorszg kisebb mr ne legyen, de vljon olyan erss, hogy a revzit vgrehajthassa.
A Trianon utni, nll magyar ipar megteremtsrl tartott eladst Szvai Ferenc egyetemi tanr. Elmondta: az ipart 1920 utn teljesen jj kellett szervezni, azonban orszgunk szellemi s anyagi javait sikeresen tudta mozgstani e clok megvalstsra. 1921-tl Magyarorszg olyan iparcikkek gyrtsra is berendezkedett, amelyek azeltt csak klfldrl voltak beszerezhetk. j ipargak ltesltek, lnyegesen kibvlt a gyrak termelkpessge s nhny v alatt az orszg bels szksglett nem egy terleten mr hazai termelsbl lehetett biztostani. A vltozsok kvetkeztben 1928-ban az ipar adta a nemzeti jvedelem 41 szzalkt, 1936-ban pedig mr 43,7 szzalkt.
Egyre tbb az rtelmisgi, nvekszik a kultrpolitika fontossga
Domonkos Endre, a Budapesti Gazdasgi Egyetem tudomnyos fmunkatrsa a bkedikttum agrrgazatra gyakorolt hatsait mutatta be. Kifejtette, hogy az Osztrk–Magyar Monarchia felbomlsa s a trianoni bkekts kvetkeztben Magyarorszg egy vdett piacrl azonnal kikerlt a vilgpiacra, megszntek haznk legfbb rtkestsi piacai, gy 1918-at kveten mr csak vmokkal s kereskedelmi akadlyokkal, devizafizetssel bonyolthatta a klkereskedelmt. A terleti elcsatols kvetkeztben aztn hiba vlt a mezgazdasgi termels intenzvebb, a legjobb minsg gabonaterm terleteink (Bcska, Bnt, Csallkz) mind a szomszdos utdllamokhoz kerltek, a vagyonvesztesg miatt pedig a bels piac is sszeszklt. Neheztette a helyzetnket, hogy a klgazdasgi felttelek is megvltoztak: egyre ersdtt a vilgpiaci verseny s a szomszdos orszgok autarkis s nacionalista gazdasgpolitikja.
Klebelsberg Kun oktatspolitikai konszolidcijt helyezte eladsa kzppontjba Ujvry Gbor fiskolai tanr, a Veritas Trtnetkutat Intzet s Levltr intzmnyvezetje. A trtnsz Klebelsberg Kun egyni lettjn keresztl mutatta be, hogy az 1920-as vek politikusai mi mindent tudtak tenni a konszolidcirt. Ujvry Gbor megjegyezte: a trianoni dnts kvetkezmnyeknt a terlet- s embervesztesg ellenre is nvekedett az rtelmisgiek arnya, ezzel prhuzamosan pedig a kultrpolitika fontossga is.
Vizi Lszl Tams fiskolai tanr, a Magyarsgkutat Intzet figazgat-helyettese Bnffy Miklsrl, a „mindenkivel egy nyelvet tud”, sikeres klgyminiszterrl beszlt. 1918 sze tbb terlet mellett a klpolitikban is fordulpontot jelentett. Ekkortl beszlhetnk ugyanis nll, szervezett klpolitikrl s klgyminisztriumrl. Grf Bnffy Mikls (1921. prilis 14. s 1922. december 19. kztt Magyarorszg klgyminisztere) a revzi krdsben azt vallotta: ha bartsgos viszonyt akarunk kialaktani valamelyik szomszddal, ez msknt nem kpzelhet el, mint gy, hogy irnyban a „Nem, nem, soha” llspontjrl lemondunk. Felfogst les brlatok rtk – jegyezte meg az elad.
Stabilizcik trtnete az elmlt szz v
Hogyan trt vissza a legyztt, megcsonktott orszg a nemzetkzi porondra? Gulys Lszl egyetemi tanr, a Magyarsgkutat Intzet tudomnyos tancsadja Magyarorszg Npszvetsgbe val felvtelnek krlmnyeit s folyamatt mutatta be. Elmondta: grf Apponyi Albertet nyelvtudsa s diplomciai rutinja miatt krtk fel Magyarorszg genfi delegltjnak, s egszen 1933-as hallig folyamatos kzdelmet folytatott a kisantanttal. „Szemlyben Magyarorszg egy olyan nagy felkszltsg, kivl sznoki kpessg diplomatt kldtt Genfbe, aki egy-kt v alatt beletanult a npszvetsgi politizls rejtelmeibe, ennek kvetkeztben sikeresen tudta sszekapcsolni a magyar nemzet cljait s trekvseit a Npszvetsget ural ideolgikkal.”
Pnzgyi stabilizci Trianont kveten cmmel tartotta eladst Schlett Andrs. A pnzgyi stabilizci elemeirl, a kltsgvetsrl, a monetris politikrl s a npszvetsgi klcsn kondciirl beszlve az egyetemi docens rmutatott: a spektrumot szlesebbre trva az elmlt szz vre tekinthetnk gy is, mint a bels s kls erforrsokra ptett stabilizcik trtnetre. ppen ezrt szolglhat neknk rendkvl nagy tanulsgokkal a npszvetsgi stabilizci, arrl nem is beszlve, hogy az ezt kvet eladsods az 1920-as vekben s a ktezres vek devizaalap hitelezse szmos prhuzamot mutat egymssal.
A konferencia utols eladja Mikls Pter cmzetes egyetemi tanr, a Tornyai Jnos Mzeum igazgatja volt, aki elmondta: a konszolidcihoz, valamint a kt vilghbor kztti politikai rendszer stabilizcijhoz nagyon nagy mrtkben hozzjrultak a trtnelmi keresztny egyhzak s felekezetek. Egyrszt ideolgiai szempontbl tltttek be fontos szerepet, msrszt az llammal, a kzigazgatssal, a helyi nigazgatssal, a hadervel, az oktatspolitikval olyan szoros egyttmkdst alaktottak ki, amely aztn a korszakra jellemz uralkod ideolginak, a keresztny nemzeti gondolatnak a trsadalom minden rtegben s az llam valamennyi intzmnyrendszerben val megjelenst szolglta.
A tudomnyos konferencia levezet elnke Barna Attila tanszkvezet egyetemi docens volt.
MN
|