Egy j nemzedk hrei : Leszavazta a romn kpviselhz a mrcius 15-t nnepnapp nyilvntani kvn trvnytervezetet |
Leszavazta a romn kpviselhz a mrcius 15-t nnepnapp nyilvntani kvn trvnytervezetet
2020.06.11. 09:12

Dnt hzknt elutastotta szerdn a kpviselhz azt a trvnytervezetet, amely az erdlyi magyar kzssg nnepnapjv nyilvntotta volna mrcius 15-t. A tervezet elutastst 234 kpvisel tmogatta, 30-an ez ellen szavaztak, 22-en tartzkodtak a voksolskor, ngy kpvisel pedig nem szavazott.
Egy nappal korbban az emberi jogi, vallsi s kisebbsggyi szakbizottsg negatv vlemnyezst adott ki a trvnyjavaslatrl, a kormny pedig szintn azt kzlte a parlamentnek kldtt llsfoglalsban, hogy nem tmogatja a tervezet elfogadst.
Az RMDSZ kpviselhzi frakcivezetje, Benedek Zakaris krte, hogy kldjk vissza a tervezetet a szakbizottsgba, javaslatt azonban elutastotta a plnum.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnk felszlalsban rmutatott, a tervezet kezdemnyezi egyetlen dolgot javasolnak: mrcius 15-e legyen hivatalosan az erdlyi magyar kzssg napja.
„Szentestse trvny is a magyar kzssg szmra azt a napot, amit vek ta nneplnk, egy jabb kvet helyezve kzs ptmnynkbe. Az 1848-as szabadsgharc eszmnyei tnylegesen megegyeznek a francia forradalom eszmivel, amelyeket Eurpa sszes npe magv tett: szabadsg, egyenlsg, testvrisg. Ez a hrom rtk ma is rvnyes, ma is aktulis. (…) Meg kell rtenik, hogy ezzel a kezdemnyezssel mi nem vesznk el senkitl semmit. nknek sem kell lemondaniuk semmirl. nk anlkl adhatnak, hogy brmit is vesztennek. Ezzel nem lesznek szegnyebbek. Szavazatukkal nk kifejezhetik egyetrtsket a forradalom ltal hirdetett eszmnyekkel (…), s kzsen bizonythatjuk, hogy a trtnelembl azokat az rtkeket visszk tovbb, amelyek mindannyiunkat jobb, ersebb s bizony, sszetartbb tesznek egy kzs jv tervezsben” – fogalmazott.
Hozztette, figyelemmel ksrte az utbbi idben lezajlott sszes, „racionlisnak egyltaln nem mondhat” vitt a romniai magyar kzssgrl, annak trekvseirl, a Romniai Magyar Demokrata Szvetsgrl.
„Gondolatban akaratlanul is visszatrtem a mltba. Nem a tvoli mltba, nem a 19. szzadba. (…) Nem! Gondolatban csak 30 vet ugrottam vissza, az 1989-90-es vekhez, a kommunista diktatra sszeomlsnak vbe s az azt kvet idszakba. Az akkori remnyre gondoltam, a remny politikjra, amelyet folyamatosan ptettnk, s amelyben ma is hiszek. Tbbek kztt abban bizakodtunk mindannyian, hogy magunk mgtt hagyjuk az etnikai kisebbsgeket r diszkrimincit, az asszimilcis politikt, s hogy sikerl majd begygytani a diktatra veiben szerzett sebeket. A romniai magyarok abban remnykedtek, hogy jogaikat tekintve egyenrang polgrok lesznek. (…) Az elmlt hetekben azonban furcsa rzs tlttt el. Az a benyomsom tmadt, hogy a remny politikja ma mr nem mkdik abban az rtelemben, hogy kzsen gondolunk el politikai megoldsokat a magyar kzssg szmra” – jelentette ki Kelemen.
Az RMDSZ ltal benyjtott javaslat lehetv tette volna, hogy a magyarlakta teleplseken mrcius 15-n nnepsgeket tartsanak a helyi kltsgvetsbl trtn finanszrozssal. A tervezet elrta volna a munkltatk szmra, hogy a magyar alkalmazottaknak krsre szabadnapot adjanak mrcius 15-n. (Agerpres)
Leszavazta a kpviselhz a mrcius 15-t nnepnapp nyilvnt trvnytervezetet
Kelemen Hunor beszde a mrcius 15-i trvnytervezet vitjn
nk eltt egy olyan trvnytervezet van, amelynek kezdemnyezi egyetlen dolgot javasolnak: mrcius 15. legyen hivatalosan a romniai magyar kzssg napja. Szentestse trvny is a magyar kzssg szmra azt a napot, amit vek ta nneplnk, egy jabb kvet helyezve kzs ptmnynkbe. Az 1848-as szabadsgharc eszmnyei tnylegesen megegyeznek a francia forradalom eszmivel, amelyeket Eurpa sszes npe magv tett: szabadsg, egyenlsg, testvrisg. Ez a hrom rtk ma is rvnyes, ma is aktulis. Mrcius 15. egy olyan forradalom kezdetnek napja, amelynek eszmnyei nem irnyultak egyetlen np ellen sem. Mrcius 15-rl beszlnk, nem 1848-rl, nem 1849-rl. Ezt kell megrtennk, s kizrlag a 19. szzad kzepnek kontextusban kell rtelmeznnk, semmikpp sem a 21. szzad szemszgbl.
Ezrt hisszk, hogyha sikerlne egy sszer, trgyilagos vitt folytatni, akkor lehetsg nylna arra, hogy szavazatukkal tmogassk ezt a trvnytervezetet.
Ezzel a kezdemnyezssel mi nem vesznk el senkitl semmit. nknek sem kell lemondaniuk semmirl. nk anlkl adhatnak, hogy brmit is vesztennek. Ezzel nem lesznek szegnyebbek. Szavazatukkal nk kifejezhetik egyetrtsket a forradalom ltal hirdetett eszmnyekkel, a szabadsg, az egyenlsg s a testvrisg eszmnyvel, s kzsen bizonythatjuk, hogy a trtnelembl azokat az rtkeket visszk tovbb, amelyek mindannyiunkat jobb, ersebb s bizony, sszetartbb tesznek egy kzs jv tervezsben.
Egyenesen mondom, n is kvettem a trvnyrl szl vitkat. Figyelemmel ksrtem az sszes, racionlisnak egyltaln nem mondhat vitt a romniai magyar kzssgrl, annak trekvseirl, a Romniai Magyar Demokrata Szvetsgrl, s gondolatban akaratlanul is visszatrtem a mltba. Nem a tvoli mltba, nem a 19. szzadba, nem az 1848-as szabadsgharchoz s nem az akkoriban megfogalmazott szabadsgeszmnyekhez, amelyeket termszetesen csak gy rthetnk meg, ha az akkori esemnyeket az akkori kontextusban ltjuk, s nem rtelmezzk azokat a 21. szzad szemszgbl.
Nem! Gondolatban csak 30 vet ugrottam vissza, az 1989-90-es vekhez, a kommunista diktatra sszeomlsnak vbe s az azt kvet idszakra. Az akkori remnyre gondoltam, a remny politikjra, amelyet folyamatosan ptettk, s amelyben ma is hiszek. Tbbek kztt abban bizakodtunk mindannyian, hogy magunk mgtt hagyjuk az etnikai kisebbsgeket r diszkrimincit, az asszimilcis politikt, s hogy sikerl majd begygytani a diktatra veiben szerzett sebeket.
A romniai magyarok abban remnykedtek, hogy jogaikat tekintve egyenrang polgrok lesznek. A nemzeti identitsunkat akartuk megrizni, azt szabadon gyakorolni anlkl, hogy megsrtennk msok nemzeti identitst s mltsgt. Ezekrt a trekvseinkrt a parlamenti demokrcia eszkzeivel harcoltunk itt, Romnia Parlamentjben. Teljesen termszetes mdon vlasztottuk a politikai prbeszdet, a romn tbbsg s a kisebbsgben lev magyar kzssg kztti dialgust. Most, 30 v tvlatbl is gy vlem, hogy helyesen vlasztottunk.
Az elmlt hetekben azonban furcsa rzs tlttt el. Az a benyomsom tmadt, hogy a remny politikja ma mr nem mkdik abban az rtelemben, hogy kzsen gondolunk el politikai megoldsokat a magyar kzssg szmra. Az a benyomsom, hogy ma egyesek a remnykelts helyett a gylletet sztjk, s ez akkor sem vigasztal, ha tudom, hogy ez nemcsak a tbbsg-kisebbsg viszonyra, hanem ms terletre is rvnyes.
Igaz, Romnia elrte kt nagy cljt: csatlakozott a NATO-hoz s belpett az Eurpai Uniba. Nincs mr lland nyoms rajta, nincsenek mr azok a kvetelmnyek, amelyeket akkor megfogalmaztak vele szemben, tbbek kztt az interetnikus kapcsolatok tern. Szankcik sincsenek mr. Ilyen krlmnyek kztt egyesek mintha gy gondolnk, hogy eljtt a pillanata a kzs ptkezs lelltsnak, akr kzs munknk lerombolsnak. Ennek jeleit mr 2012-2013 ta ltjuk, de most, a jrvny s a jrvny okozta gazdasgi vlsg, a vilgrend s a globlis erviszonyok jrarendezdsnek idejn felgyorsult a paradigmavlts a romn tbbsg s a magyar kisebbsg viszonyban.
nk bizonythatjk, kzsen bebizonythatjuk, hogy amit az imnt felvzoltam, nem igaz. Megmutathatjk, hogy nincs paradigmavlts, s ami prilis 29. utn trtnt, csupn egy kisikls. Megmutathatjk, hogy amit eddig kzsen elrtnk, az nem csak szemfnyveszts volt azrt, hogy becsapjk a partnereinket a NATO- s az unis csatlakozs eltt. Vagy ppen ellenkezleg: mehetnek tovbb az ellenkez irnyba, ezzel mg jobban elidegentve a romniai magyarokat.
A trvnytervezetet negatvan vlemnyeztk. Mr nem vitatom azt sem, hogy trvnyes volt vagy sem ezt az elutast jelentst elkszteni, hiszen nem rtettek egyet azzal, hogy a trvnytervezetet visszakldjk a bizottsgba.
Mgis arra krem nket, hogy forduljanak a jv fel. Egy olyan jv fel, amelyben a mlt – amelyet amgy sem vltoztathatunk meg – nem fogja radiklisan befolysolni a klcsns tiszteleten alapul kzs jv tervezst. Krem, hogy utastsk el ezt a jelentst. Ez nem jelenti azt, hogy a trvnyt automatikusan elfogadjk. Ez a szavazat pusztn azt jelenten, hogy adnak mg egy eslyt arra, hogy nyugodtabb krlmnyek kztt trgyalhassunk. Csak annak adjk meg az eslyt, hogy folytassuk a remny politikjt a tbbsg-kisebbsg viszonyban.
erdly.ma
|