Hrek : A prtatlansg vge s az utols ember |
A prtatlansg vge s az utols ember
2015.03.24. 19:58

A Friderikusz cm, az ATV-n sugrzott msorszm legutbbi vendge a hres amerikai filozfus, Francis Fukuyama volt, aki a msorvezet felvetsre arra a krdsre kereste a vlaszt, hogyan lehetnek sikeresek olyan llamok, mint pldul Oroszorszg vagy Kna, s meddig mkdhet a "nacionalizmusra pl" politika, pldul Orbn Viktor.
Fukuyama szerint az Orbn-kormny "nacionalista politikt folytat" s Orbn "totalitrius vezet", akinek a nemzetkzi krnyezet miatt mindez csak rvid tvon jelenthet sikert, mert vgl gyzedelmeskedik a liberalizmus. A korbban a neokonzervatv felfogshoz kzel ll amerikai filozgus az Orbn-kormnnyal egy sorban emlegette Oroszorszgot s Knt is.
Fukuyama szerint sok totalitrius vezet – ezen krbe sorolja Orbnt s Putyint is – a nacionalizmust hasznljk arra, hogy npszersget szerezzenek. Szerinte azonban ezek a manverezsek csak rvid ideig hozhatnak sikereket, hossz tvon elkerlhetetlen a baj, hiszen az ilyen orszgok konfliktusba fognak kerlni ms orszgokkal.
A filozfus szerint Magyarorszg hossz tv gazdasgi teljestmnye azon fog mlni, hogy mennyire integrldik Eurpa tbbi rszvel. Hozztette, Magyarorszg Eurpa kzepn egyszeren nem teheti meg, hogy szak-Korehoz hasonlan elszigetelje magt.

Fukuyama szerint egy liberlis demokrcinak hrom komponense van
-
a modern llam, amely szolgltatsokat tud nyjtani az llampolgrainak;
-
a jogllamisg, amely korltozza a hatalomban levket, illetve
-
a demokratikus szmonkrhetsg
A filozfus szerint ezek a sikeres llam kritriumai. A hrom komponensnek egyenslyban kell lennie, ha valamelyik irnyba elbillen, az vagy diktatrt, vagy anarchit eredmnyez. Azzal kapcsolatban, hogy mirt fontos a jogllam vdelmezse Fukuyama elmondta: a jogllam a demokratikus szablyok kszlete, s ha a trsadalom leghatalmasabbjai folyamatosan vltoztatni tudjk a szablyokat, akkor nem lehet jogllamisgrl beszlni.
Fukuyama a Szovjetuni s a bipolris vilgrend sszeomlst kveten vlt hress A trtnelem vge s az utols ember cm mvvel (1992), amely egy korbban (1989) publiklt essz kibvtst jelentette. Ebben a szerz a kommunista rezsimek sszeomlsbl azt a kvetkeztetst vonta le, hogy "a liberalizmus globlis gyzelmet aratott, nincs tbb alternatva, az emberisg egyetlen nagy liberlis demokrciban fog egyeslni." A szerz szerint a hideghbor idszaka, a berlini fal lebontsa utn a vilgban a liberlis demokrcia uralmnak kora kvetkezik, a politikai s gazdasgi liberalizmus elkerlhetetlen gyzelmvel.
Kt vtized mltn, miutn a szabad piacgazdasg dogmjval sszehzastott liberlis demokrcia mgsem aratott globlis s totlis gyzelmet, Fukuyama az Alexander Dugin orosz filozfussal folytatott vitjban elismerte, hogy helyzetrtkelse elhamarkodottnak s pontatlannak bizonyult. Fukuyama az utbbi vekben szaktott korbbi irnyultsgval, ksbbi munkiban mr a lokalizcit npszerstette, s kifejtette, hogy a globalizci jabb hullmt a liberalizmus helyi szint stabilizlsval kell elkszteni, st, jabb rsaiban mr elismeri, hogy a kizrlagosan a strukturlis megszort intzkedsekre ptett kltsgvetsi-s gazdasgpolitika vgs soron az llampolgrok mind nagyobb rsznl vezetett a liberlis demokrcia rtkeinek elimininldshoz.
Fukuyama kiss atavisztikus felfogsa szerint valamennyi civilizci a nyugati rtkrendet s politikai rendszert fogja lemsolni, mert ez valamifle trtnelmi szksgszersg. Az amerikai ideolgus legnagyobb tvedse abban llott, hogy felttelezte: a nem-nyugati trsadalmak a demokrcia s modernizci tvtelvel tnylegesen hasonulni fognak a nyugati trsadalomhoz. A ksbb lefolytatott kutatsok azonban egyrtelmen megllaptottk, hogy a nem-nyugati trsadalmak adaptljk ugyan a nyugati technolgikat s a nyugati politikai rendszer ltszatt, mindez azonban csak kls knyszer hatsra s felsznesen nbsp;trtnik, a liberalizmus pedig nem felttlenl tud gykeret ereszteni a nem-nyugati trsadalmakban. (Erre j plda az arab tavasz is, hiszen az autoriter rezsimekkel val szakts sok esetben pusztn a polgrhbors s anarchikus gcpontok kialakulshoz jrult hozz a trsgben.) Ms civilizcik - ekknt a knai, indiai, eurzsiai - nem hasonulnak a nyugati rtkrendhez; a nyugati ideolgia csak a fels trsadalmi rtegben, az elit kreiben tud meggykeresedni, a trsadalom abszolt tbbsge azonban a nyugati technolgia s politikai rendszer tvtele esetn is a korbbi tradicionlis trsadalom helyi hagyomnyai mentn mozog, s az vezredek alatt kiforrott attitdket rzi meg.
Mivel a nem-nyugati trsadalmak esetben valjban csak az elit kpes hasonulni a nyugati tpus rendszerhez, hossz tvon ez nem a liberalizmus globlis gyzelmt jelenti - pp ellenkezleg: a nem-nyugati trsadalmak a nyugati technolgit felhasznlva sajt erejket egy szintre fejlesztik a Nyugatval, mg vgl a nyugati civilizcit fellml demogrfiai potenciljuknak ksznheten elll egy olyan helyzet, amelyben a nyugati elit esetleg mr nem tudja tbb az akaratt knyszerteni a nem-nyugati trsadalmakra knyszerteni. Mindez nem egy globlis mret liberlis trsadalmi rendhez, hanem egy a civilizcik eregyenslyn alapul multipolris vilgrend kialakulshoz vezet, amelyben a Nyugat csak egy lesz a sok kzpont kzl.
hdf-atv nyomn
|