Hírek : Hajrá, világnemzet! |
Hajrá, világnemzet!
2015.03.24. 18:24
Mi az a magyar kormányzati kezdeményezés, aminek az argentínai pampák mélyén, amerikai gigapoliszokban és Ausztráliában egyaránt örülnek? Hát persze, hogy a Kőrösi Csoma Sándor-program!
Amikor 2010-ben az Egyesült Államokban (Indianapolisban, Clevelandban, Chicagóban) jártam, az egyik legnagyobb meglepetés a helyi magyar közösségek vitalitása volt.
Az óhazában – nem kis részt a kádárista propaganda miatt – sokan máig handabandázó dollárpapáknak meg Horthy-nosztalgiás csökevényeknek tartják a disszidenseket.
Én viszont magyar kultúrájukhoz ragaszkodó civilekkel találkoztam.
Harmad-negyedgenerációs kamaszokkal, akik pezsgő magyar cserkészcsapatokban élték világukat. Élénk protestáns és katolikus egyházi életet. Sikeres vállalkozókat, akik hét-nyolc órát vezettek, hogy más magyar közösségi vezetőkkel programokról egyeztessenek. Magyarul már nem beszélő amerikai nyugdíjasokkal, akik egy clevelandi plázában fenntartják a Magyar Örökség Múzeumát, mert fontos nekik a magyar identitás. (Mai napig őrzőm a „Proud to be Hungarian” feliratú hűtőmágnest.)
Sokan említették akkor nekem, milyen jó lenne, ha a közösségek szervezésében, megtartásában segítségükre lenne Magyarország. És láss csodát, 2012-ben aztán el is indult a Kőrösi Csoma Sándor program, amelynek keretében a magyar állam:
-
48 ösztöndíjas fiatalt küldött
-
a világ 14 országába
Argentínától az Egyesült Államokig, Ausztráliától Dél-Afrikáig, hogy néptáncot vagy magyar nyelvet tanítsanak, vasárnapi iskolát vezessenek, magyar kulturális hagyatékot mérjenek fel. Lukács Csaba a Magyar Nemzet hasábjain 2013-ban megrendítő riportban számolt be arról, micsoda örömet okozott Argentína legmélyén az 1920-as évek óta élő magyar közösségben, hogy a magyar állam közösségszervezőt küldött hozzájuk.
Egy időre szem elől veszítettem a Kőrösi-programot, de most olvasom az MTI-tudósítását, mely szerint idén már
-
32 ország magyar közösségeihez utazik
-
száz fiatal
-
az egymilliárd forintos
költségvetésű kormányzati kezdeményezés keretében. Grezsa István a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkárságának miniszteri biztosa azt is elmondta: azért, hogy megfeleljenek a fogadószervezetek elvárásainak, vannak közöttük pályázatírásban jártas emberek éppúgy, mint a főzés kiváló ismerői.
Az ösztöndíjak odaítélése a napokban is zajlik, és azok nyerhetik el, akik jól ismerik a fogadó ország nyelvét, rendelkeznek a megfelelő végzettséggel, valamint betöltötték a 20. életévüket. A fiatalok hamarosan indulnak a célországokba.
Mit is tehetnénk hozzá: hajrá, világnemzet!
Ablonczy Bálint, hetivalasz.hu
|