Hírek : Erdély üzenete: esélyt és szabadságot |
Erdély üzenete: esélyt és szabadságot
2012.03.16. 12:10
Közelebb került-e az autonómia, sikeres volt-e az elmúlt két évtized magyar érdekképviselete – a március 15-i erdélyi megemlékezéseken az ünnepi „szép szavak” mellett ez a kérdés vetődött fel a leggyakrabban.
„A szabadságot nem lehet kisajátítani, a szabadság minden ember Istentől adott elidegeníthetetlen joga” – jelentette ki Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke Nagyváradon. A közös célok, a nemzet érdeke felülír mindent, jó lenne egymásra találni – mondta a volt királyhágómelléki református püspök, európai parlamenti képviselő az EMNT és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) március 15-i közös ünnepi rendezvényén, a Szacsvay Imre-szobornál.
A Néppárt zilahi ünnepségén Toró T. Tibor elnök már aktuálpolitikai témát is érintett: „A nemzeti ünnepen önvizsgálatot kell tartani: ment-e elébb az autonómia, a magyar szabadság ügye?” A Wesselényi-szobor előtti ünnepségen Toró T. Tibor az „Esélyt és szabadságot az egységes magyar nemzetnek” ’48-as jelszó kapcsán elmondta, Magyarország ma is gazdasági és közjogi szabadságharcot folytat megújulásáért. Arra figyelmeztetett, ma Erdély esélye a régiók és a nemzeti közösségek Európájában van.
Kolozsváron mintegy ezren vettek részt a március 15-i ünnepségen, ahol az RMDSZ szónokai mellett az EMNP vezetői is beszédet mondtak az egykori Biasini szálló falán levő Petőfi-emléktábla alatt.
„Erdély magyarsága most, 2012 márciusában is azért küzd, hogy megőrizze mindazt, amit hosszú évtizedek munkája révén közösen sikerült elérni” – mondta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke Szatmárnémetiben. „A szabadság eszménye közelíti egymáshoz ma is az európai nemzeteket, akárcsak az 1848-as szabadságharc vezetőit, Kossuth Lajost és Nicolae Balcescut” – írta Mihai Razvan Ungureanu román miniszterelnök a romániai magyarokat március 15. alkalmából köszöntő hagyományos üzenetében.
Bécstől Ottawáig ünnepelték március tizenötödikét
• Az amerikai és a kanadai magyarság közösségei, New Yorktól Ottawáig majd tucatnyi helyszínen emlékeztek meg az 1848-as forradalomról, az ünnepi rendezvénysorozat több mint egy héten át tart.
• A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Ungváron, a Petőfi-szobornál emlékezett.
• Bauer Edit és Mészáros Alajos, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja európai parlamenti képviselőinek kezdeményezésére a magyar néppárti delegáció tagjai Strasbourgban néma főhajtással emlékeztek a strasbourgi Petőfi-emlékoszlop előtt.
• A párizsi Saint-Lazare pályaudvar közelében található Kossuth téren a helyi önkormányzattal közösen tartották megemlékezésüket a franciaországi magyar szervezetek és a magyar külképviselet.
• A budapestit megelőző 1848. március 13-i bécsi forradalomról is megemlékezett a magyar nagykövetségen mondott ünnepi beszédében Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke.
• A szlovéniai Lendván, a muravidéki magyarság által szervezett ünnepségen Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes „az erős magyarság és az erős Közép-
Európa ünnepének” nevezte március 15-ét.
MH
|