Hírek : A múltat be kell vallani – Hamarosan a kommunizmus áldozataira emlékezünk |
A múltat be kell vallani – Hamarosan a kommunizmus áldozataira emlékezünk
2012.02.21. 00:56
Szombaton, február 25-én országszerte a kommunizmus áldozataira emlékeznek: 1947-ben ezen a napon tartóztatták le jogellenesen, majd hurcolták el a Szovjetunióba a Független Kisgazdapárt akkori főtitkárát, Kovács Bélát.
Az első Orbán-kormány által 2000-ben elfogadott határozat értelmében ezen a napon minden középfokú oktatási intézményben erre emlékeznek. A Magyar Kormány hivatalos megemlékezésre az Andrássy út 60., az idén 10 éves Terror Háza Múzeum előtt lesz.
A mentelmi jogától megfosztott Kovács Béla nyolc évet töltött börtönökben és munkatáborban. Szabadulását követően 1956-ban tagja volt Nagy Imre kormányának. 1958-ban a Hazafias Népfront jelöltjeként országgyűlési képviselővé választották, bár betegsége miatt ténylegesen nem politizált. 1959-ben, 51 évesen halt meg. Bronzszobra ma mementóként áll az Országház előtt.
A kommunista diktatúrák halálos áldozatait világviszonylatban 100 millióra becsülik. Kelet- Európában a számuk eléri az 1 milliót. Ennyien vesztették életüket éhínségben, kényszermunkatáborban vagy kegyetlen kivégzés által. Jóval többre tehető ugyanakkor azok száma, akiket a diktatúra hétköznapi valósága testileg és lelkileg megnyomorított.
Az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozatával minden év február 25-ét a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapjává nyilvánította. Ezen a napon emlékezünk a több tízezer, családjától elválasztott és kényszermunkatáborba hurcolt honfitársunkra, a koholt vádak alapján mészárszékre küldött nemzettársainkra, az ellenállóként mártírhalált halt hősökre. Ezen a napon emlékezünk mindazokra, akik az erőszakrendszer áldozataivá váltak, családtagjaikra és szeretteikre, akiket a kommunista rezsim meghurcolt és kiszolgáltatott. És ezen a napon emelt fővel emlékezhetünk minderre, mert egy letűnt rendszer bűneit emlegetjük, amelyet a nemzet kitartása és a szabadság iránti olthatatlan vágya örökre eltemetett.
Február 25-én délelőtt Kautzky Armand, Fazekas Andrea, Laklóth Aladár és Gubik Ági színművészek csatlakoznak az előre bejelentett látogató csoportokhoz. A programban részt vevő színművészek egy-egy terem bemutatása mellett személyes, családi élményeikről is beszélnek, hogy a fiatal korosztály közvetlenebb képet alkothasson a korról.
Szombaton az Andrássy út 60. előtti emlékhelyen közös mécses gyújtással emlékezünk a kommunista diktatúra áldozataira. A Kormány 10 és 18 óra között várja mindazokat, akik az áldozatok tiszteletére kívánják elhelyezni az emlékezés mécseseit.
A Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja alkalmából ingyen tekinthető meg a Terror Háza Múzeum, amely az elmúlt évtizedben több mint négy millió látogatót fogadott. A rettegett Andrássy út 60. mára nemzeti emlékhellyé vált.
Hetiválasz.hu
|