Hírek : Hazafiságra nevel az új alaptanterv |
Hazafiságra nevel az új alaptanterv
2012.02.08. 00:29
A haza iránt felelősséget vállaló nemzedék felnevelése a 2013-tól életbe lépő új Nemzeti alaptanterv legfőbb célkitűzése. Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) honlapján hétfőn közzétett vitaanyag szerint a gyerekeket úgy kell nevelni, hogy kifejlődjön bennük a hazafiság érzelemvilága. „Alakuljon ki bennük a közösséghez való tartozás, a hazaszeretet és az a felismerés, hogy szükség esetén Magyarország védelme minden állampolgár kötelessége” – olvasható a bevezetőben.
Az alsó tagozatos oktatás kiemelt feladata lesz a mindennapos művészeti óra, így erősítenék a diákok kommunikációs és kooperácós készségeit. A tanterv szerint a heti öt testnevelés órából kettőt úszásra vagy az adott iskola lehetőségei szerint más sporttevékenységre is lehet fordítani. Az első idegen nyelv oktatását legkésőbb negyedik osztálytól kell megkezdeni, a második nyelv oktatása pedig hetediktől indulhat.
Újdonság lesz, hogy a diákokkal a médiafogyasztási szokásokról is beszélgetni kell, megismertetve őket az értékhordozó audiovizuális művekkel, különösen az európai és a magyar filmművészet alkotásaival. Az alsósok kritikai gondolkodását saját médiafogyasztási szokásaik tanulmányozásával, erre alapozott mű- és műsorválasztással erősítik majd. A felsőbb osztályokban a média társadalmi szerepéről, a médiahasználattal kapcsolatos függőségekről, a normaszegésekről, a médiafinanszírozásról és a saját tartalmak közzétételéről beszélgethetnek.
Részletesen beszámol az alaptanterv a kötelezően tanítandó irodalmi művekről is. Alsó tagozatban a kötelező olvasmányok között szerepel például József Attila Altató vagy Petőfi Sándor Anyám tyúkja című műve, felső tagozaton tanítani kell Arany János Toldiját és Fazekas Mihály Lúdas Matyi című művét, míg a középiskolában a korábbinál hangsúlyosabb szerephez jutnak a kortárs irodalmi alkotások.
Új elemként jelenik meg az alaptantervben az életvitel és gyakorlat oktatása. Ennek keretein belül az alsó tagozatos évfolyamokon téma lesz az öltözködés, a családi gazdálkodás, a takarékosság, és el kell sajátítani a háztartási gépek „biztonságos és energiatakarékos használatát” is. A felsősök gyakorlatába már beépül az otthon alkalmazható gyógymódok elsajátítása, valamint a dísznövények, a hobbi- és haszonállatok gondozása is.
A 9–12. évfolyamon a munkavállalói léttel, és az alapvető adózási, egészség-, nyugdíj- és társadalombiztosítási ismeretekkel találkozhatnak a fiatalok, de tanulniuk kell a gazdasági, pénzügyi intézményekről és folyamatokról is, hogy felismerjék saját felelősségüket az értékteremtő munka és a javakkal való ésszerű gazdálkodás területén.
MH
|