Hírek : A Hűség Napja: A legfőbb közjogi méltóságok is emlékeztek |
A Hűség Napja: A legfőbb közjogi méltóságok is emlékeztek
2011.12.14. 23:37
Idén tíz esztendeje annak, hogy 2001-ben az első Orbán-kormány, az 1921. évi soproni népszavazásra emlékezve, valamint a nemzethez és a hazához való hűségről tanúságot tevő polgárok előtt fejet hajtva december 14-ét a Hűség napjává nyilvánította. A városnak egy Hűségkutat, a szavazásban résztvett településeknek hűségemlékműveket adományozott.
A kormány az önkormányzatok, egyházak, iskolák, civil szervezetek figyelmét is felhívta, hogy országszerte méltóképpen emlékezzenek meg "Sopron népének" helytállásáról.
A kilencven évvel ezelőtti események tiszteletére a héten Sopronban több rendezvényt is szerveznek. Szerdán a kormány kihelyezett ülést tartott. A városba látogatott Orbán Viktor miniszerelnök is.
A napirend szerint a kihelyezett kormányülés protokoll célokat szolgált, hisz emlékülést terveztek a trianoni határdöntést módosító népszavazás 90. évfordulójára, és ennek alkalmából koszorúzást tartanak a Hűség Kútjánál.
A Hűség napja alkalmából Schmitt Pál köztársasági elnök videóüzenetet küldött.
Fodor Tamás polgármester a történelmi eseményekre visszaemlékezve beszédében úgy fogalmazott, a népszavazás lehetősége lyukat ütött a trianoni békediktátumon. "A gyászos évek után felcsillant a remény sugara, hogy talán ismét magyar lehet az, ami mindig is az volt" - fogalmazott a polgármester. Elmondta, a város hűségét nem csak 1921-ben a népszavazáskor bizonyította, hanem 1277-ben és 1989-ben is. ˝Sopron szabad királyi városi rangot kapott 1277-ben, mert hűséges volt a magyar királyhoz, a Szent Koronához. 1989-ben a szabadság eszméjéhez volt hűséges a város˝ - hallhattuk.
A polgármester beszéde után Orbán Viktor egy nemzeti színű szalagot kötött fel a Hűség Koszorúra.
A Hűség Napját a Széchenyi téri Hűségzászlónál tartott városi ünnepség zárta. Bregyán Péter színművész szavalata után a város új díszpolgára, Sarkady Sándor állt a mikrofonhoz. Történelmi visszatekintésében rendre mai párhuzamot is hangoztatott.
Mint mondta, az akkoriak összefogásáról, sikerre vivő hazaszeretetéről elgondolkozhatnának a széthúzó mai magyarok. Sopronyi-Thurner Mihály, a népszavazás polgármesterének dicséretes tevékenysége kapcsán kiemelte: "Mutassuk meg: nem csak ünnepelni, hanem dolgozni is tudunk. A tisztességes munkán áll vagy bukik a jövőnk. Legyünk büszkék arra, hogy a hűség és a szabadság városa vagyunk. Kissé lehajtani a fejet, de a szívet, azt föl, egyre csak föl!"
|