Hírek : „Ismét magyar világ van Gyergyószentmiklóson" |
„Ismét magyar világ van Gyergyószentmiklóson"
2011.11.15. 23:31
Gyergyószentmiklóson egyre több magyar vonatkozású jelképet állítanak vissza eredeti helyére. A két világháború közti időszakban, illetve a kommunizmus éveiben nagy volt az igyekezet ezek eltüntetésére. Most azonban a városvezetés nyíltan felvállalta a település nemzeti jelképeinek megmentését.
A jelképek manapság leginkább a politikai kampányokban nyernek jelentőséget, pedig jelen vannak a mindennapokban is, ráadásul egy multikulturális környezetben a nemzeti önazonosság fontos kifejezői lehetnek. Ehhez persze az is kell, hogy az egymás mellett élő csoportok elfogadják egymás emlékállítási törekvéseit. Az építész szerint az sem mindegy, hogy a jelképek miként jelennek meg az épített örökségen.
Az pedig a huszadik század sajátos öröksége, hogy Székelyföldön a piros-fehér-zöld trikolor is indulatokat vált ki, akárcsak a székely zászló, amelyet a kezdeti botrányok után ma már a közintézmények épületein is megtűrnek.
Mezei János Gyergyószentmiklós polgármesterének eredeti szakmája építészmérnök, így tudja, hogy a város épületei beszédesebbek, mint egy lobogó.
A városban 90 év után idén ősszel visszaállították a trianoni békediktátum után levert angyalos magyar címert az 1914-ben még magyar királyi gimnáziumnak épült iskola homlokzatára. Sokan csak akkor értették meg a címer lényegét.
A szélsőséges román politikusokat érzékenyen érintette a címer visszaállítása, nehezményezték, hogy ismét magyar világ van Gyergyószentmiklóson, holott csak a történelem egyik darabja került a helyére. A múlt jelképei fontosak a közösség számára és a város vezetőinek kell ezt megőrizniük és továbbadniuk a jövő nemzedékének.
Magyar Televízió, Kárpát Expressz
|