Hrek : Mr 1907-ben a magyarokat gyalzta egy romn kpvisel: "Jogtipr zsiai spredk" |
Mr 1907-ben a magyarokat gyalzta egy romn kpvisel: "Jogtipr zsiai spredk"
2009.06.07. 19:56
A trianoni tragdia gykereit kutatk mostansg ismt gyakran emltik az egyik sforrstrtnetet, amikor is egy romn nemzetisgi kpvisel, bizonyos Alexandru Vaida-Voevod 1907-ben a magyar parlamentben elszr „magyargyalzott”.
„Jogtipr zsiai spredk... / Tz tkos szzad ta lskdtk, / Mint vrszomjas poloskk e hazn” – citlta egy „ismeretlen” pota magyarellenes klapancijt a budapesti kpviselhzban egy romn nemzetisg honatya, Alexandru Vaida-Voevod 1907. prilis 8-n. E magyargyalzsrt „semmi bntdsa nem esett” – olvashat mostansg szmos jobboldali internetes portlon, ahol is ezt az esetet a Trianonig vezet engedkeny liberlis politika mintatrtneteknt tlaljk, hozztve, hogy a nemzetisgieket elnyom magyar politika „hazugsg, de jl belevertk a fejekbe”.
A jelzett napon a magyar kpviselhzban az Apponyi Albert kultuszminiszter ltal beterjesztett trvnytervezetet – kzkelet nevn lex Apponyi – trgyaltk. Ebben az a kittel is szerepelt, hogy ngy v utn minden iskols kteles vizsgt tenni magyar nyelvbl. Az orszg lakossgnak 46 szzalka akkoriban nem magyar ajk volt; az ket kpvisel 25 nemzetisgi honatya (az sszes kpvisel 6 szzalka) a srelmesnek tallt trvny fltti szavazst tlbeszlssel prblta megakadlyozni vagy legalbbis elhalasztani. Ezen obstrukcis taktika rszeknt hangzott el az akkor 35 ves Vaida-Voevod sokat emlegetett hozzszlsa.
A romn tbbsg erdlyi Alparten szletett s Bcsben vgzett orvos mr tz ve hivatsos politikusknt, a Romn Nemzeti Prt egyik vezetjeknt tnykedett, kt ve pedig rendszeresen kldte Fidus („hsges”) fednven fogalmazott jelentseit Ferenc Ferdinnd trnrksnek a magyar viszonyokrl, abban remnykedve, hogy trnra lpse utn a fherceg vgrehajtja a Monarchia fderalisztikus tszervezst, vagyis visszaszortja a magyar hegemnit.
Az elzmnyekhez tartozik mg, hogy politikai eszmlsnek idejn, orvostanhallgatknt Vaida gymond megdbbenve olvasta az 1893-ban megjelent Gyrffy Jzsef Politikai Szatri cm knyvecskt s benne A Moknyok cm verset a „kaszakerl” s „hltlan” romn „csrhe tborrl”, mely a magyarokat „a veszlyben mindig elhagyta”, s „legyilkolt nk” maradtak nyomban, mikzben a magyarok „vesztvel versenyt szaporodtak”. A torocki fzfapota verse nemcsak Alexandru Vaida, hanem ccse, Ioan haragjt is kivltotta, olyannyira, hogy a versezmnyt A Magyarok cmmel tfaragta. Az els ngy sorbl pldul („Gzengz np valtok kezdet ta, / Azt sem tudttok, honnan jttetek, / Csak annyi ll, hogy ennek a haznak / Egy ellensggel tbb lett veletek”) hrmat vltozatlanul tvett, csak a negyediket cserlte le „dz rdgeiv lettetek”-re. 14 vvel ksbb, az iskolzs krli vita kapcsn Vaida-Voevod sznoklata msodik rjban ezt a kt verset citlta, mgpedig szakaszonknt vltogatva. A szemlzst azzal kommentlta, hogy a mg kiadatlan vlaszkltemny bemutatja, „mi fog kikelni abbl, ha majd a romnsg jobban tud magyarul, mint ma”, ezrt azt javasolta, hogy az iskolai magyarostssal szemben inkbb „szntessk meg azt a klcsns ellenszenvet, amelynek elriaszt pldja ez a kt kltemny”.
Az alkalmi versmatinnak nemigen volt hallgatsga, a kpviselk tbbsge ugyanis a vgtelentett lsezsbe belefsulva elhagyta a termet. Csupn a kvetkezmnyektl tart Aurel Vlad szszvrosi gyvd s bankalapt rngatta prttrsa karjt, vessen mr vget a felolvassnak – idzte fel az esetet 1945 utn rt, m csak 1998-ban megjelent emlkiratban Vaida.
Msnap aztn kitrt a botrny. Justh Gyula hzelnk napirend eltt bejelentette: „a jegyzknyvbe gyalzkod vers kerlt”, radsul csalrd mdon, mivelhogy szerinte Vaida-Voevod eredetileg halkan s csak rszben olvasta fel a magyar vrt forral sorokat. Ezrt – szgezte le a hzelnk – a naplt „a trtntek szerint korriglni kell”. Mg be sem fejezte mondandjt, mr repkedtek a hazarulz szitkok. Fbry Kroly, a kormnyprti fggetlensgiek kpviselje pldul azt harsogta, hogy Vaida „olh mdon, alattomos mdon jrt el”. A felizzott hangulatban Stefan Cicio-Pop gyvd (a napl nvrsa szerint Pop Cs. Istvn) a romn kpviselcsoport nevben azonnal eltlte kpviseltrsuk megnyilvnulst.
A politikai vlsg napjn Vaida Klvin tri laksn sszegyltek a Szlovk, a Romn s a Szerb Nemzeti Prt kpviseli. Erteljes kapacitlsukra a botrnyokoz msnap a plenris lsen megkvette a Tisztelt Hzat, hangslyozva, hogy „ezeket a verseket n krhoztattam s eltltem”. Ez azonban csak olaj volt a tzre. A fggetlensgiek ekkor mr krusban kveteltk „kidobst”, mg olyan is volt, aki egyenesen „kutyakorbccsal” kergette volna ki a Parlament pletbl. A kpviselhz vgl is „egyhanglag” marasztalta el Vaidt.
A parlamenti napl meghamistsa miatt szmosan (kztk maga Apponyi) kveteltk, hogy Vaida adja vissza mandtumt. Ennek a romn kpvisel nem tett eleget, s kt hnapi tvollt utn jnius 7-n, a Ferenc Jzsef megkoronzsnak 40. vforduljt nnepl kpviselhzi lsen ismt megjelent. Wekerle Sndor miniszterelnk nyomban hozzlpett, s kezt nyjtva arra krte, a botrnyt elkerlend, tvozzon. Vaida azonban maradt. Ezt ltva Eitner Zsigmond brgyros s nagybirtokos, fggetlensgi prti kpvisel szenvedlyes hangon kvetelte, mindaddig ne kezdjk meg az nneplst, amg a teremben „hazarul gazember” tartzkodik.
Az elszabadul szenvedlyek lttn a hzelnk elhagyta az emelvnyt, ezzel is felbtortva a kormnyprti kpviselket, hogy az jbli magyarzkods s bocsnatkrs ellenre Vaidt a klfldi vendgek szeme lttra tettleg tesskeljk ki a terembl. (A hzelnk tvolltben trtntek ugyanis nem voltak hivatalosnak tekinthetk.) Br ifj. Andrssy Gyula belgyminiszter rosszallotta, hogy „az kljog uralmt” bevigyk a parlamentbe, az esemnyeket mr nem lehetett visszacsinlni. A botrny kvetkezmnyeknt ismerkedett meg Vaida-Voevod szmos klfldi tudstval, kztk a „Scotus Viator”-knt ismertt vlt Robert William Seton-Watsonnal. A skt tudst 1905-ben mint „a magyarok nagy bartja” rkezett a Monarchiba, ksbb viszont, a trianoni bketrgyals brit szakrtjeknt, mr a nemzetisgiek kvnalmai szerinti hatrokat javasolt. Rla, illetve „a konferencia kulisszi mgtti” tnykedsrl Vaida – aki maga is jelen volt a bketrgyalson – „soha le nem rhat hlval” rt visszaemlkezseiben. A romn orvost egybknt 1910-ben jra kpviselv vlasztottk, s a Tisza Istvn Munkaprtjhoz tartoz j tbbsg mr nem zaklatta, 1918. oktber 18-n pedig elrkezett szmra a „visszavgs” napja: a budapesti kpviselhzban olvasta fel a Romn Nemzeti Prt „teljes nemzeti szabadsgot” kvetel deklarcijt.
Az 1930-as vekben Vaida – kpviseltrsval, Maniuval egytt – szlssgesen kisebbsgellenes lett. (Egybirnt a Romn Parasztprt vezetiknt mindketten hromszor is miniszterelnki posztot tltttek be. 1945-ben Vaida-Voevod per nlkl kerlt hzi rizetbe, Maniut pedig 1947-ben mint amerikai gynkt tltk el. Mindketten fogsgban haltak meg; elbbi 1950-ben, utbbi hrom vvel ksbb.)
LRINC LSZL rsa nyomn, hvg.hu
|