Nem! Nem! Soha!














































 
Közösség
 
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Kattintson rá!
free counters
 

 
Feltámadunk!

 
Elszakítva

Érdekes Újság (1920)

 
Ars poetica
 
Kiemelt hírek
 
Szavazás
Ki a kedvenc alkotód?

Ady Endre
József Attila
Kosztolányi Dezső
Kós Károly
Németh László
Nyirő József
Rejtő Jenő
Szabó Dezső
Tamási Áron
Wass Albert
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Szerinted melyik rendszerkritikus erő kerülhet a Syriza után kormányra?

Die Linke (Németország)
Jobbik (Magyarország)
LMP (Magyarország)
Nemzeti Front (Franciaország)
Ötcsillagos Mozgalom (Olaszország)
Podemos (Spanyolország)
Sinn Féin (Írország)
UKIP (Nagy-Britannia)
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Zenék!

 
Számláló
Indulás: 2004-01-15
 
Egy új nemzedék hírei
Egy új nemzedék hírei : Trianon hatását hosszú évtizedekig megérezte a magyar sport

Trianon hatását hosszú évtizedekig megérezte a magyar sport

  2020.07.10. 08:53

Az 1920-as trianoni békediktátum következményeként évtizedeken át csak irigykedhettünk azokra a sportolókra, akik a történelmi Magyarország területén születtek ugyan, magyarnak vallották magukat, mégis másik országnak nyertek érmeket a világversenyeken.


Az 1800-as évek végén és az 1900-as évek elején a sport a nemzeti integritás, a különállás kifejezésének fontos eszközévé vált a Monarchiában.

Ez volt az a látványosan megmutatható területe a kultúrának, melyben nyíltan vetélkedhetett, sőt összecsaphatott a Monarchia két egyenrangú államalkotó nemzete, és ahol a politikai egyenjogúságért küzdő cseh és horvát nemzet is megjelenhetett. Természetesnek tekinthető, hogy Közép-Európa elnyomott szláv nemzetei (csehek, lengyelek, horvátok) szintén fontos, a nemzeti függetlenségi propaganda céljaira jól felhasználható eszközt láttak a közösségi tornában és az egyéb sportokban

– írta Szabó Lajos, a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum igazgatója a Trianoni Szemle 2018 első félévében megjelent számában.

Trianon után a sport pluszlökést kapott, hiszen átvehette a békeszerződésben zsugorításra kötelezett hadsereg bizonyos szerepeit. A kormányzatnak meg kellett oldania a kényszerből leszerelt tisztek és altisztek egzisztenciális gondjait, egyúttal meg kellett teremtenie a revansista törekvésekhez elengedhetetlen leendő hadsereg ki- és előképzését is.

Minderre a kötelező testi nevelés bevezetése és a sport fokozott támogatása látszott a leginkább alkalmasnak. Ezt a célt 1921 decemberében a testnevelési törvény elfogadásával kívánták elérni.

Ami sokkal nagyobb probléma volt, hogy a legnagyobb sportági szövetségek, a focisták és az atléták esetében 57 labdarúgó és 27 atlétikai klub került a határokon túlra, de a többi sportág is nagyon komoly vidéki bázist veszített el az ország megcsonkításával.

Összeállításunkban nem vállalkozhatunk arra, hogy a teljesség igényére törekedve felsoroljuk, kik azok a környező országbeli magyar származású sportolók, akik vagy nekünk, vagy már más országoknak nyertek érmeket. Néhány példát azért kiragadunk.

Erdély és Románia

Felsorolni is nehéz lenne azokat a bázisokat Aradtól Gyergyószentmiklósig, amelyek elvesztése alapjaiban rengette meg a magyar sportéletet, ugyanakkor sokan végül Magyarországnak szereztek olimpiai bajnoki címeket. Még Trianon előtt született például a Hargita megyei Alsósófalván az 1928-as amszterdami olimpia bajnoka és az 1924-es párizsi játékok ezüstérmese, a könnyűsúlyú birkózó Keresztes Lajos, valamint az 1936-os berlini olimpia kötöttfogású, légsúlyú bajnoka, a korondi Lőrincz Márton.

Ugyanakkor már a Romániához tartozó Kolozsvárról indult, és lett a magyar vízilabdázás egyik halhatatlanja Jeney László. A kiváló kapus négy olimpián vett rész: 1948-ban Londonban az ezüst-, 1952-ben Helsinkiben és 1956-ban Melbourne-ben az arany-, 1960-ban Rómában a bronzérmet nyert csapat tagja volt. Emellett a 64 válogatott mérkőzésébe az is belefért, hogy 1954-ben és 1958-ban Európa-bajnoki aranyat szerezzen.

1937-től a MAC, 1945-től a Budapesti Vasas, 1956-tól a Ferencvárosi Torna Club, majd 1959-től a Budapesti Honvéd vízilabdázója volt, háromszor lett magyar bajnok (1943, 1947, 1953).

A melbourne-i olimpia után egyike volt azoknak a sportolóknak, akik nem tértek haza: Kárpáti Györggyel együtt egy amerikai bemutató sorozaton vettek részt. Végül 1957 februárjában hazajöttek, ahogy az MTI-nek nyilatkozták akkor, bár profi szerződést kínálták nekik, őket a pénz nem érdekelte, viszont a honvágy mindkettőjüket nagyon gyötörte.

Már első perctől kezdve honvágyat éreztünk, és egyre jobban megérlelődött bennünk, hogy sokáig nem bírjuk ki távol a hazánktól. Nagyon sokat beszéltünk az otthonról az otthoniakról, és gyakran könny csordult ki a szemünkből.

Szilveszter éjszakáján például szinte többet sírtunk, mint nevettünk. Kárpáti Gyurival beszélgettünk, hogy előbb-utóbb kérni fogjuk a magyar követséget, tegye lehetővé hazautazásunkat” – nyilatkozta akkor Jeney, aki állítólag 1956. november 4. és 1991. március 26. között őrizte a Kossuth-címeres melbourne-i magyar olimpiai zászlót.

Más magyar világklasszisok nem Magyarországnak szállították az aranyakat. Sőt, az 1968. január 22-én, a Kovászna megyei Zágonban született Szabó Katalin valójában épp annak köszönheti négy olimpiai bajnoki címét, hogy román színekben versenyzett. Az ónfalvai, majd a dévai tornaiskolában készülő klasszis ugyanis Los Angelesben ért fel a csúcsra, ott, ahol a szocialista blokk nagy része nem indult el. Románia viszont igen, és ez hozta meg Szabónak a sikert, a négy aranyat és egy ezüstöt.

Pályafutása során összesen 28 érmet nyert, ebből 15 aranyat. 1987-ben váratlanul visszavonult, majd Németországban és Franciaországban dolgozott. Tiszteletére a zágoni óvoda felvette a nevét.

Jó tudni, hogy a nevedet évek elteltével sem felejtették el. Ez azt jelenti, hogy mindazt, amit tettél, megbecsülik

– nyilatkozta.

Délvidék és Szerbia/Horvátország

Kétségtelen, hogy akad sok olyan sportoló, akiket irigylünk a dél szomszédoktól, és boldogok lennénk (lettünk volna), ha például a világ- és Európa-bajnok kézilabdázó, Sterbik Árpád vagy a világbajnok birkózó Nemes Viktor bennünket választott volna.

De így vagyunk az olimpiai érmet nyert vajdasági magyar birkózókkal is: az elsőt Horvát István szerezte 1968-ban a kötöttfogásúak 70 kg-os mezőnyében. Őt követte a zentai Törtei József, aki az 1983-as kijevi vb-ezüst után Los Angelesben olimpiai bronzot nyert.

Megemlíthetjük Mester Gyulát, aki 2000-ben, Sydneyben lett olimpiai bajnok a szerb röplabda-válogatottal.

De indulhatott volna magyar színekben az újvidéki születésű Szeles Mónika is, aki kilenc Grand Slam-tornát nyert (négy Australian Opent, három Roland Garrost és két US Opent), háromszor győzött az év végi WTA-világbajnokságon, míg a 2000-es olimpián az elődöntőben a későbbi győztes Venus Williamstől kapott ki, és lett végül bronzérmes. 2007 tavaszán a magyar állampolgárságot is felvette, de miután 2008 februárjában visszavonult, nem indulhatott magyar színekben.

De akadnak olyanok, akikre azért lehetünk büszkék, mert még a Monarchia idején, délvidéki születésűként a magyaroknak szereztek dicsőséget. Ilyen volt Tapavicza Momcsilló, akiről az olimpiatörténeti sorozatunkban külön is megemlékeztünk: az 1872. október 14-én, Nádalján született építész 1896-ban két aranyat is nyerhetett volna súlyemelésben és birkózásban, de sérülten nem volt rá esélye. Ugyanakkor elindult teniszben, és egy győzelem elég volt a 3. helyhez.

Vértesy (Vrábel) József ugyancsak a Vajdaságban, Zomborban született, egyike volt azoknak, akik felvirágoztatták a magyar vízilabdát. 1928-ban olimpiai ezüstérmes, négy évvel később olimpiai bajnok lett, emellett 1926 és 1934 között szerzett négy Eb-aranyat is.

1934-től a Budapesti Egyetemi Atlétikai Club (BEAC) úszószakosztályának edzője, legismertebb tanítványa Csík Ferenc, az 1936-os berlini játékok olimpia bajnoka. 1944-ben, majd 1949-ben a vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya is volt.

Érdekes szereplője a nemzetközi sportéletnek Boros Tamara, akiért akár több nemzet is kapkodhatott volna. A zentai születésű asztaliteniszező a délszláv háború kitörésekor családjával együtt Svédországba menekült, és ugyan felvették a kapcsolatot a magyar szövetséggel, Bátorfi Csilla és Tóth Krisztina mellé nem kellett.

A horvátok azonnal lecsaptak rá, meglátták benne a tehetséget, a családjának munkát biztosítottak, ő pedig ezt három-három Európa-bajnoki arannyal és ezüsttel, öt bronzzal és egy világbajnoki bronzéremmel hálálta meg.

Felvidék és Szlovákia

Igaz, nem Trianon témaköréhez tartozik, de már az 1896-os olimpián is volt olyan sportolónk, aki a jelenlegi Szlovákia területén született. A játékokról a kétszeres bajnok Hajós Alfréd neve vált ismerté, miközben az első olimpiai érmet nem is ő, hanem Szokolyi Alajos szerezte Magyarországnak: 100 méteres síkfutásban a harmadik lett. Amiért megemlítjük: a Rubicon történelmi folyóirat azt írta, az athéni olimpia centenáriumára még bélyeget is kiadtak róla, mint az első szlovák olimpiai érmesről.

Hogy közelebb is jöjjünk napjainkhoz, szintén a jelenlegi Szlovákia területén, Kassán született az 1912-es játékok sportlövő bajnoka, Prokopp Sándor, a 1948-as kalapácsvető bajnok és négy évvel későbbi bronzérmes, Németh Imre, illetve Athén és Peking olimpiai bajnok pólókapusa, a dunaszerdahelyi Gergely István.

Mi pedig adtunk Csehszlovákiának egy olimpiai 4. futót, Vörös (Vohlarik) Vincét, aki az 1920-as antwerpeni játékokon remekelt, később futballedzőként dolgozott, és neki köszönhetően jutott el hazánkba a kézilabda első szabálykönyve.

Kárpátalja és Ukrajna

Ebben a régióban az igazi nagy veszteségeket leginkább a labdarúgásban szenvedtük el. Az ungvári születésű Szabó József így került a magyar helyett a szovjet válogatottba, és lett 1966-ban világbajnoki negyedik, 1972-ben pedig olimpiai bronzérmes.

A munkácsi Beca József a CSZKA Moszkvából került be a szovjet olimpiai válogatottba, amely 1956-ban megnyerte a melbourne-i tornát.

De Rácz Lászlót is említhetnénk: a fancsikai születésű középpályás 1986-ban KEK-et nyert a Dinamo Kijevvel, 1988-ban pedig Eb-ezüstérmes lett a szovjet válogatottal. Mire 1991-ben a Fradihoz került, már csak pár mérkőzésre volt alkalmas.

Velük ellentétben a beregszászi születésű Kalocsai Géza előbb csehszlovák, majd magyar válogatott lett, játékosként szerepelt a Kispestben, a Ferencvárosban, majd az Újpestben. Edzőként tíz magyar klubot is irányított, 1961–62-ben KEK-elődöntőt játszhatott az Újpesti Dózsával, de rövid ideig ült a Ferencváros kispadján is.

A nyolcvanas évek végén, a kilencvenes évek elején Krocskó József is sok rajongót szerzett magának, akit a legjobb ukrán teniszezők között tartottak számon, mégis a magyar színeket választotta. 1993–1997 között a magyar Davis-kupa válogatott tagjaként kétszer is komoly részt vállalt a Világcsoportba jutásban: az argentinok ellen Alberto Mancinit és Javier Franát, az ausztrálok ellen Todd Woodbridge-et és Mark Phillippoussist is legyőzte.

Pincési László, 24.hu

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
2011.08.12. 23:55
2011.06.24. 10:27
Friss hozzászólások
Még nincs hozzászólás.
 
Összetartozunk!

 

 
Plakátmúzeum
 
Riadó


 

 
József Attila

 
Jó hírem van!

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

 
Hozzáadás a kedvencekhez

 
Keresés

 
Üvegablakok


Hamarosan!

 
Reklám
 
Ajánló




 
Linkek



 

...
free counters
 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre