Nem! Nem! Soha!














































 
Közösség
 
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Kattintson rá!
free counters
 

 
Feltámadunk!

 
Elszakítva

Érdekes Újság (1920)

 
Ars poetica
 
Kiemelt hírek
 
Szavazás
Ki a kedvenc alkotód?

Ady Endre
József Attila
Kosztolányi Dezső
Kós Károly
Németh László
Nyirő József
Rejtő Jenő
Szabó Dezső
Tamási Áron
Wass Albert
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Szerinted melyik rendszerkritikus erő kerülhet a Syriza után kormányra?

Die Linke (Németország)
Jobbik (Magyarország)
LMP (Magyarország)
Nemzeti Front (Franciaország)
Ötcsillagos Mozgalom (Olaszország)
Podemos (Spanyolország)
Sinn Féin (Írország)
UKIP (Nagy-Britannia)
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Zenék!

 
Számláló
Indulás: 2004-01-15
 
Egy új nemzedék hírei
Egy új nemzedék hírei : In memoriam Bethlen István

In memoriam Bethlen István

  2015.10.05. 20:48

1946. október 5-én hunyt el gróf Bethlen István, a Horthy Miklós nevével fémjelzett keresztény-konzervatív rendszer legjelentősebb államférfija, aki egy évtizedes kormányzása alatt konszolidálta a politikai életet, növekvő pályára állította a megcsonkított ország gazdaságát, ezzel együtt pedig a korszak kulturális és szociális reformjait is megalapozta. Bethlen, miután következetes konzervativizmusával a második világháború után is megőrizte hitelét, a szovjetek szemében különösen veszélyes politikai ellenfélnek bizonyult, ezért életét moszkvai fogságban, egy börtönkórházban fejezte be.


Az 1874-es születésű politikus apai ágról a Bethlenek, anyai ágról pedig a Telekiek famíliájára vezethette vissza őseit, vagyis nem csak Erdély, hanem az egész ország arisztokratái között előkelő helyet foglalt el. Bethlen István tanulmányait – származásának megfelelően – a bécsi Theresianumban, majd a budapesti egyetem állam- és jogtudományi karán folytatta, később pedig a Mosonmagyaróvári Gazdasági Akadémiát is elvégezte. A gróf az erdélyi politikai életbe már a XIX. század utolsó éveiben bekapcsolódott, 1901-ben pedig országgyűlési képviselőnek is megválasztották, mely pozícióját – az 1919–21 közti időszak kivételével – egészen 1939-ig megtarthatta. Bethlen a dualizmus időszakában előbb a szabadelvűek oldalán, az 1904-es válságot követően azonban ellenzékben, a függetlenségiek, majd az alkotmánypártiak táborában politizált.
 
Bethlen 1918 őszén, a Monarchia összeomlása és Magyarország széthullása idején a Károlyi-féle köztársasági kormányzat konzervatív ellenzékének vezéralakja lett: 1919 februárjában megalapította a Keresztény Nemzeti Egyesülés Pártját, a kommunisták hatalomátvétele után pedig – bécsi emigrációban – létrehozta az Antibolsevista Comitét. Utóbbi szervezet vezetőjeként a gróf jelentős szerepet játszott a Horthy Miklós nevével fémjelzett keresztény-konzervatív rendszer hatalomra kerülésében, ennek megfelelően befolyása tovább növekedett, részt vett például a párizsi béketárgyalásokon is. Az időközben kormányzói pozícióba emelkedett Horthy már 1920-ban szívesen látta volna Bethlent a miniszterelnöki székben, ám a pártok határozottan ellenezték kinevezését; helyette Teleki Pál alakíthatott kormányt, ám miután a híres földrajztudós – az első királypuccs idején tanúsított kétértelmű viselkedésével – diszkreditálta magát, 1921 áprilisában lemondásra kényszerült. Ekkor már nem volt akadálya Bethlen kinevezésének, így április 14-én létrehozhatta kabinetjét, melynek élén egy évtizedig irányította Magyarországot.
 
A hatalomra kerülő miniszterelnöknek 1921-ben két komoly feladata volt: fejlődő pályára kellett állítania a megcsonkított, háborús terhektől és jóvátételtől sújtott országot, ehhez pedig először meg kellett teremtenie azt a stabil politikai rendszert, ahol zavartalanul kormányozhatott. Utóbbi célkitűzés korántsem volt egyszerű, ugyanis a KNEP ebben az időben még meglehetősen erőtlen volt, ráadásul Bethlen István – 1921 októberében – Horthy oldalán lépett fel a második királypuccs idején, ezzel pedig hosszú időre saját pártjának legitimista szárnyát is elidegenítette magától. A miniszterelnök – utóbb sikeresnek bizonyuló – politikai „hadjáratát” 1921 decemberében, a Peyer Károllyal megkötött titkos paktummal kezdte meg, melyben a szociáldemokrata vezér lemondott a vidéki munkásság szervezéséről, feladta a sztrájkjogot, cserében viszont pártja a törvényes kereteken belül politizálhatott.
 
Bethlen tervében a következő programpont a Kisgazdapárt megnyerése volt, mely 1922 februárjában hozzá is járult a kormányfő tagságához; a miniszterelnök tekintélye – és Horthy támogatása – nyomán hamarosan vezetői pozícióba került, irányítása alatt pedig megszületett az Egységes Párt. Bethlen, miután a Kisgazdapárton belül elérte célját, váratlanul miniszterelnöki rendelettel korlátozta a választójogot, így az 1922. évi nemzetgyűlési választások után úgy alakíthatta át az új kormánypártot, hogy ott hívei kerülhessek többségbe. A szóban forgó rendelet máig a kormányfő egyik legvitatottabb intézkedésének számít, mivel eltörölte az 1919-ben megadott általános választójogot, a törvényhatósági jogú városok kivételével pedig mindenütt visszaállította a nyílt szavazást. Bethlen István antidemokratikus lépése azonban nagyon is hatásos volt, hiszen annak nyomán – a dualizmushoz hasonlóan – ismét megszületett egy „leválthatatlan kormánypárt”, mely – az 1926-ban létrehozott országgyűlési felsőház mellett – a keresztény-konzervatív rendszer legfőbb biztosítéka lett. Az Egységes Párt megerősödését az mutatta meg leginkább, hogy Bethlen 1923 során megszabadulhatott a Gömbös Gyula vezette fajvédők szárnyától.
 
A politikai konszolidáció után a fő feladat az ország fejlődő pályára állítása volt, ami a pénzügyek rendbetételén túl a gazdaság és a közigazgatás szerkezetének gyökeres átalakítását jelentette. Mivel a világháborús vereség nyomán Magyarország a hitelezőktől is elszigetelődött, a Bethlen-kormány az első években egyedül a szanálás és az adóemelés eszközével élhetett, önerőből azonban nem érhette el a kívánt eredményt. Ezen a nyomorúságos állapoton aztán a miniszterelnök első jelentős diplomáciai sikere segített: hazánkat 1924-ben felvették a Népszövetségbe, így – a Magyar Nemzeti Bank megalapítása után – lehetőség nyílt arra, hogy – más államokhoz képest kisebb összegben és kedvezőtlenebb feltételekkel – Magyarország kölcsönt szerezzen a világszervezettől.
 
A nyugati államok által hitelezett 250 millió korona megélénkítette a magyar gazdaság vérkeringését, annak köszönhetően növekedésnek indult a termelés, 1927-ben bevezetésre került az értékálló pengő, a prosperitás nyomán pedig Bethlen István kormánya később szociális jellegű intézkedésekre is komoly összegeket fordíthatott. A gazdaság konszolidálásának következtében Klebelsberg Kunó vezetésével megkezdődött – a kultúrfölény jegyében – a népiskolai rendszer kiépítése és az egyetemek fejlesztése, kialakult a kötelező biztosítások rendszere, és javult az egészségügyi ellátás színvonala is. A fejlődés Bethlen István kormányának érdeme volt, amit az 1929-ben kezdődő világgazdasági válság fékező hatása ellenére sem lehet elvitatni.
 
A bethleni konszolidáció túlnyomórészt a külügyek terén is megfontolt intézkedéseket hozott; az egyetlen kivételes eset az 1926-ban kipattant frankhamisítási botrány volt, ennek során ugyanis félig-meddig bebizonyosodott, hogy a kalandos bűncselekmény szálai a legmagasabb kormányzati szintekig vezettek. Bethlen részvétele ebben az ügyben kérdéses volt, mindenesetre az tény, hogy kormányának külpolitikai lépéseit mindenkor a józan belátás vezette. Az ország érdeke 1921-ben azt diktálta, hogy a legitimista érzelmű kormányfő szembeszálljon a visszatérő IV. Károllyal (ur. 1916-1918), és a kisantant szorításában ideiglenesen félretegye revíziós törekvéseit, ő pedig vállalta ezen döntések ódiumát.
 
Bethlen óvatos politikájának eredményeként Magyarországot 1924-ben felvették a Népszövetségbe – ennek fontosságát fentebb részleteztük –, később pedig hazánk szorosabbra fűzte viszonyát Olaszországgal, és támogatókra talált Nagy-Britanniában is. A megfelelő nagyhatalmi háttér kialakítása után a Bethlen-kormány akár elő is állhatott volna a revízió kérdésével – a miniszterelnök célja a magyar többségű részek visszacsatolása, a többi területen pedig népszavazás kiírása volt –, ám a belpolitikához hasonlóan a világgazdasági válság –  az abból adódó új politikai konstelláció – ezen a téren is keresztülhúzta a kormányfő terveit.
 
Az Egyesült Államokból kiinduló krízis két év után, 1931 közepén gyűrűzött be Magyarországra, és néhány hónapon belül megbuktatta az áprilisban tízéves jubileumát ünneplő miniszterelnököt. A válság következtében Magyarország egyszeriben az államcsőd szélére került, a kormányzati intézkedések pedig oly mértékben aláásták Bethlen népszerűségét, hogy politikusi hitele és a konszolidáció eredményeinek védelme érdekében 1931 augusztusában úgy döntött, távozik pozíciójából. A miniszterelnöki székbe ekkor gróf Károlyi Gyula került, elődje pedig a háttérből amolyan „szürke eminenciásként” irányított, és várta az alkalmat, hogy a válság elcsendesedése után visszatérjen a hatalomba. Az események később mégsem Bethlen várakozása szerint alakultak, ugyanis Horthy 1932-ben Gömbös Gyulát nevezte ki Károlyi helyére, akit a konzervatív gróftól teljesen idegen eszmék vezéreltek.
 
A konszolidációt végrehajtó politikus hamarosan szembe is került a vezéri ambíciókat dédelgető Gömbössel, 1935-ben pedig ki is lépett a Nemzeti Egység Pártjából. Bethlen István a Darányi- és Imrédy-kormány alatt a konzervatív ellenzék vezéralakja lett, ennek nyomán elutasította a szélsőjobboldali eszméket, elítélte az 1938 után hozott zsidótörvényeket, és a részleges revíziós sikerek dacára is ellenezte az egyoldalú német orientációt. Bethlen 1939 után – mint felsőházi tag – óva intette a kormányt a hadba lépéstől, a hadiszerencse fordulta után – 1943-tól – pedig minden befolyását bevetette egy angolszászokkal kötendő különbéke érdekében.
 
Bethlen István megítélését jelzi, hogy az 1944. március 19-én kezdődő német megszállás alatt a nácik mindent megtettek azért, hogy kézre kerítsék őt. Bethlen hónapokon át bujkálásra kényszerült, ez az állapot azonban megviselte a 70 éves férfi egészségét, így 1944 során kétszer is agyvérzést kapott. Decemberben az egykori miniszterelnök szovjet fogságba jutott, és bár felajánlotta együttműködését, Sztálin attól tartott – nem is alaptalanul –, hogy a karizmatikus politikus a későbbiekben a riválisnak tekintett jobboldali pártok vezére lesz majd. Mivel a hatalomátvételre készülő kommunista párt sikerét hátráltatta volna Bethlen fellépése, az idős grófot öt hónapig házi őrizetben tartották, majd 1945 áprilisában a Szovjetunióba hurcolták. A Horthy-rendszert konszolidáló államférfi 1946. október 5-én végül egy moszkvai kórházban, feltehetőleg szívbénulásban veszítette életét. Halálával Magyarország a XX. század egyik legjelentősebb politikusa távozott el, aki egyúttal a hazai konzervatív gondolkodás utolsó nagy alakja volt.
 
rubicon

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
2011.08.12. 23:55
2011.06.24. 10:27
Friss hozzászólások
Még nincs hozzászólás.
 
Összetartozunk!

 

 
Plakátmúzeum
 
Riadó


 

 
József Attila

 
Jó hírem van!

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

 
Hozzáadás a kedvencekhez

 
Keresés

 
Üvegablakok


Hamarosan!

 
Reklám
 
Ajánló




 
Linkek



 

...
free counters
 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre