Nem! Nem! Soha!














































 
Közösség
 
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Kattintson rá!
free counters
 

 
Feltámadunk!

 
Elszakítva

Érdekes Újság (1920)

 
Ars poetica
 
Kiemelt hírek
 
Szavazás
Ki a kedvenc alkotód?

Ady Endre
József Attila
Kosztolányi Dezső
Kós Károly
Németh László
Nyirő József
Rejtő Jenő
Szabó Dezső
Tamási Áron
Wass Albert
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Szerinted melyik rendszerkritikus erő kerülhet a Syriza után kormányra?

Die Linke (Németország)
Jobbik (Magyarország)
LMP (Magyarország)
Nemzeti Front (Franciaország)
Ötcsillagos Mozgalom (Olaszország)
Podemos (Spanyolország)
Sinn Féin (Írország)
UKIP (Nagy-Britannia)
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Zenék!

 
Számláló
Indulás: 2004-01-15
 
Egy új nemzedék hírei
Egy új nemzedék hírei : Érte haragszanak, nem ellene: Az Orbán Viktor-sztori kritikus szimpatizánsok szemével

Érte haragszanak, nem ellene: Az Orbán Viktor-sztori kritikus szimpatizánsok szemével

  2015.06.30. 22:48

„Ez legyen az első könyv, amit elolvas, ha kiegyensúlyozott képet szeretne Orbánról” – lelkendezett magyar akcentussal a bemutató utáni fogadáson egy diplomatának tűnő fiatal egy külföldi kollégájának. „A kötet szerzői áttekintik a második Orbán-kormány külpolitikáját, gazdaságpolitikáját, bemutatják a kulturális téren vívott küzdelmeket és rávilágítanak a kormány szociálpolitikájának sajátos dimenzióira is” – ígérte a meghívó, a bemutatót moderáló Nick Thorpe BBC-tudósító pedig egyenesen különlegesnek nevezte, hogy végre olyan könyv született, melyben „a szimpatizánsai kritizálnak egy politikust”. 


A Social Affairs Unit és a Danube Institute közös kiadásában, Londonban megjelent kötetet Budapesten John O'Sullivan brit újságíró, Margaret Thatcher neokonzervatív-neoliberális miniszterelnök egykori tanácsadója, a könyv társszerkesztője, a szintén neokonzervatív gazdasági elkötelezettségű Bod Péter Ákos volt miniszter, majd jegybankelnök és Hörcher Ferenc politikai filozófus mutatta be.
 
Nagyformátumú személyiség: született vezető, határozott, előrelátó, olykor kíméletlen, megnyerő, harciasan ékesszóló; összességében egyfajta emberi buldózer a politikában – ez az Orbán Viktorról kialakult közkeletű kép, és a privát valóság is egyben. 
– jellemzi Tibor Fischer esszéjét esszéjét idézve már a bevezetőjében a miniszterelnököt John O'Suillivan.
 
Az esszégyűjtemény célja: „az orbánizmus történetének első vázlatát” letenni az asztalra. A címe: Orbán Viktor második ciklusa: túl az előítéleteken és a lelkesedésen.
 
Orbánnak szerinte még egy, „a politikában veszélyes” tulajdonsága van: „intellektuálisan vállalkozó szellemű, szeret új ötleteket kipróbálni, és ezzel kockázatot vállalni. Szereti a sponaneitást, nyilvánosság előtt hangosan gondolkodik” – utal az illiberális demokrácia emlékezetes első, tusnádfürdői megemlítésére O'Sullivan, aki szerint a jelzőt félremagyarázták, és általában tévesen állítják be Orbánt Putyint példaképének tekintő diktátornak.
 
A bizonyíték anekdotikus: Orbántól egyszer megkérdezte, nem arra gondolt-e egyszerűen, hogy a nem megválasztott testületek hatalma ne nyúljon túl a megválasztottakén. Orbán pedig állítólag azt mondta: de igen.
 
Háromszor verték meg az ellenzéket
 
O'Sullivan szerint a maga hibáival együtt Orbán Viktor politikai teljesítménye sokkal jobb, mint a megítélése akár itthon, akár külföldön: hiszen, sorolja, a balos sajtó szabadon támadhatja a kormányt, ami viszont három választási győzelmet aratott szoros egymásutánban, mégis szabad a megszállási emlékmű ellen tüntetni.
 
A kormány igenis reagál a választók tiltakozására, a netadót is visszavonták a tömegtüntetés után; a három hatalmi ág létezik és demokratikus (arról nem esik szó, hogy külön is válnak-e); és hiába hívják az ellenzői az EU-t segítségül, „senki sem tud rámutatni, hol lépne túl az alaptörvényben rögzített jogain”.
 
Megkérdőjelezhető pontként a személyre szabott reklámadót és a norvég pénzekből működő alapítványok vegzálását említette meg, de felmerült a közművek és bankok állami tulajdona is. Bod Péter Ákos, aki Orbán Viktor első miniszterelnöksége idején a Miniszterelnöki Hivatal gazdasági főtanácsadójaként tevékenykedett, (de már akkor is túlságosan elkötelezett volt a neoliberális monetarizmus eszméje iránt) utalt a korrupció és a state capture („az állam elfoglalása” egy érdekcsoport által) kockázatára, és felvetette azt is, hogy ugyan a külföldi anyabankok feltőkésítették magyar leányaikat, de ha magyar tulajdonban lesznek, ez a magyar állam és adófizetők felelőssége lesz egy újabb bankválság esetén.
 
Az Orbán-kormány intézkedéseit heterodoxnak (vegyesen konvencionálisnak és nem megszokottnak), és nem unortodoxnak nevezte, beszélt a világrekord 27 százalékos áfáról, különadókról, fékek és ellensúlyok hiányáról is, megemlítve, hogy egyes intézkedések akár marxistának is elmennének. Regionális összehasonlításban túl vagyunk adóztatva, az állam "túl nagy ahhoz, hogy jobbközépnek nevezzük" – mondta. A közmunka hosszú távon nem megoldás, és miközben a magánszektorbban nem mő a foglalkoztatás, az etatizmus "aggasztó": könnyű az állam tevékenységét növelni, egyik szektor után a másikba belépni (közművek, tankönyvek – sorolta a példákat), de annál nehezebb később megnyírni.
 
Az oroszokkal óvatosan
 
O'Sullivan Orbán oroszbarátságát is megemlítette, de szerinte a miniszterelnök „sikeresen egyensúlyoz” a gáz miatt fontos Oroszország és az EU, illetve a NATO között, melyek szankcióit „annak ellenére nem sértette meg, hogy egyértelműen ártanak a gazdaságnak”. Szerinte Orbán Washingtonból joggal ábrándult ki, de „Janus-arcú politikája”, melynek részeként az ukrán válság alatt fogadta Putyint, fenntarthatatlannak látszik.
 
Még mindig posztkommunista világban élünk, Oroszországgal óvatosan kell bánni, különösen, mivel az orosz elnök aktív részese volt a kommunista rendszernek – emlékeztetett Hörcher Ferenc, aki szerint Magyarország egy traumatizált társadalom, melyben Trianon, a Holokauszt és a kommunista hatalomátvétel máig kísértenek. Ezeket a traumákat máig nem tudtuk kibeszélni, máig megosztják az embereket, mondta.
 
Orbán politikai karrierjét érdekes meglátásba helyezte, amikor Nick Thorpe kérdésére válaszolva azt mondta: a miniszterelnök pályafutása beleilleszkedhet abba a sorba, melyben Magyarországon Ferenc József, Horthy és Kádár vezette hosszú ideig az országot.
 
Hörcher szerint Orbán hatalma konszolidálása után kihívó nélküli, először félt, és csak utána szeretett vezetővé válhat, amiből már sokat látott a magyar történelem, és már most tagadhatatlan, hogy Orbán a rendszerváltást követő időszak legfontosabb figurája.
 
A hatalom megszerzése után a megtartása a kihívás, idézte Machiavellit, kifejtve, hogy egy demokráciában is néha kegyetlennek, vakmerőnek kell lenni a hatalomra jutáshoz. Elmondta: Orbán azt hiszi, jó retorika mindig azt mondani, hogy a történelem nagy, döntő pillanatát éljük meg. A legtöbb politikus így látja magát, Orbán is a történelmet akarja megváltoztatni. De előbb-utóbb unalmas lehet, hogy egy-két évente történelmi pillanat van, emlékeztetett Hörcher.
 
Bátor politikai tettek
 
Szerinte most jött el az idő, hogy a történelmi traumákkal lehet foglalkozni, és a „törésvonalak felett átnyúlva” el lehet érni a társadalom azon rétegeit, „akik nem Orbánt támogatták, akik nem a kedvencei” – Orbán legfőbb tehetsége szerint az, hogy mindig megérzi, hogy az adott közönséget hogy kell megnyerni, milyen hangnemet kell megütni. „A politika nemcsak jó döntésekről szól, hanem a hatalomról is, amit sugároz az ember, és a vonzásról, amit áraszt valaki” – fogalmazott.
 
O'Sullivan arról beszélt, hogy veszélyes az autokráciát, azaz tekintélyelvűséget összekeverni a tekintéllyel, határozottsággal. Szerinte a kritikusai sem állítják Orbánról, hogy illegális lenne, amit csinál, csak azt róják fel neki, hogy túl határozott, túl sok tekintélye van. Thatchert is diktátornak nevezte egyszer a New York Times, emlékeztetett, mert „bátor politikai lépéseket tett”, melyek nélkül „csak bénázás van” a határozott politikai vezetés helyett.
 
O'Sullivan hat kulcsélménnyel magyarázza Orbán politikai filozófiáját és intézkedéseit: az első az MSZP, ami szerinte a szocializmus örököse (az érvelés szerint nyilván ellentétben azokkal a pártokkal, ahol nincsenek volt kommunista tisztségviselők pozícióban). O'Sullivan szerint Orbán egyik fő célja, hogy elvegye a hatalmat a kapitalizmusba átmenekített szocialista elittől, hogy „megkérdőjelezhetetlenül anti-totalitárius” államot építsen – a Nyugat pedig azért nem érti meg Orbánt, mert nem mer szembesülni a kommunizmus múltjának bűneivel.
 
A második mozzanat az SZDSZ közeledése az MSZP-hez – a szerző szerint a Fidesz „ekkor kezdett libertárius diákegyesületből fokozatosan jobbközép polgári szövetséggé átalakulni”. A harmadik a váratlan 2002-es választási vereség, ami ahhoz a felismeréshez vezetett, hogy saját médiára, think tankekre és szervezetekre van szüksége a pártnak. A 2008-ban kezdődő válságból pedig egyrészt azt a tnaulságot szűrte le O'Sullivan szerint, hogy helye van a nem ortodox elgondolásoknak a gazdaságpolitikában, másrészt azt, hogy sok területen nagyobb állami befolyásra vagy akár tulajdonra van szükség.
 
Bevándorlásban bevállalósabb, az EU viszont a régi haverokat szereti
 
A rezsicsökkentést, bank- és egyéb különadókat O'Sullivan azzal magyarázza, hogy „2010-ben hatalomra lépve Orbán rádöbbent, hogy a szocialista-liberális koalíció adóssághegyeket hagyott hátra”, és „rájött, hogy nem kérheti a magyar választókat, hogy újabb megszorításokat vegyenek a nyakukba” – inkább „megkereste a kitömött zsebű embereket és intézményeket: a bankokat, magánnyugdíj-tulajdonosokat és külföldi tulajdonú közműcégeket”.
Az EU-val szembeni szkeptikus álláspont pedig annak köszönhető, hogy „Orbán joggal sejthette volna már 2010 előtt, hogy az EU bürokratái, még olyan konzervatívok is, mint Barroso, szívesebben dolgoztak az ismerős, a kommunizmus uralmának hosszú éveiben nyugati elitiskolákban tanult posztkommunista tisztviselőkkel, mint a durva konzervatív új jövevényekkel, akik meg akarták változtatni a dolgokat”. Hörcher szerint azért találkozik ellenérzéssel Orbán az EU-ban, mert „emlékezteti a Nyugatot az adósságár a régióval szemben, amiért az szovjetek kezén hagyták a második világháború után.”
 
A nyugatiak O'Sullivan szerint sokszor csalódnak, amikor ezekről az erényekről beszél nekik, mert szokatlan ez a beszédmód, és egyébként jó érzés távolról felszólalni egy diktátor ellen. Példaként Kertész Imrét hozta fel, aki a New York Times-nak jelentette ki, hogy nincs diktatúra Magyarországon, de az interjúját nem jelentették meg. Külön kiemelte a bevándorlás kérdését is, melyben szerinte „Orbán bátrabb, mint a félénk nyugati politikusok”. Azt azért ő is elismerte, hogy az EU-ellenesség és az EU-ból beáramló támagások között ellentét feszül, de brit lévén megemlítette azt is, hogy szerinte „Orbánnak fontos szövetségesei lesznek majd a nemzeti szuverenitásért vívott harcában európai szinten″.
 
The Second Term of Viktor Orbán: Beyond Prejudice and Enthusiasm. [Orbán Viktor második ciklusa: túl az előítéleteken és a lelkesedésen.] Szerkesztette: John O'Sullivan és Pócza Kálmán. BL Nonprofit Kft, Social affairs Unit és Danube Institute, 2015, £15. A kötet szerzői: Ablonczy Bálint, Balázs Zoltán, Bod Péter Ákos, Csizmadia Ervin, Élő Anita, Hörcher Ferenc, Kiss J. László, Lakatos Júlia, Stumpf András, Szabó Márk és Szolomayer Balázs. Rajcsányi Gellért Lánczi Andrással és Tellér Gyulával készített interjút.
 
index.hu nyomán

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
2011.08.12. 23:55
2011.06.24. 10:27
Friss hozzászólások
Még nincs hozzászólás.
 
Összetartozunk!

 

 
Plakátmúzeum
 
Riadó


 

 
József Attila

 
Jó hírem van!

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

 
Hozzáadás a kedvencekhez

 
Keresés

 
Üvegablakok


Hamarosan!

 
Reklám
 
Ajánló




 
Linkek



 

...
free counters
 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre