Nem! Nem! Soha!














































 
Közösség
 
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Kattintson rá!
free counters
 

 
Feltámadunk!

 
Elszakítva

Érdekes Újság (1920)

 
Ars poetica
 
Kiemelt hírek
 
Szavazás
Ki a kedvenc alkotód?

Ady Endre
József Attila
Kosztolányi Dezső
Kós Károly
Németh László
Nyirő József
Rejtő Jenő
Szabó Dezső
Tamási Áron
Wass Albert
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Szerinted melyik rendszerkritikus erő kerülhet a Syriza után kormányra?

Die Linke (Németország)
Jobbik (Magyarország)
LMP (Magyarország)
Nemzeti Front (Franciaország)
Ötcsillagos Mozgalom (Olaszország)
Podemos (Spanyolország)
Sinn Féin (Írország)
UKIP (Nagy-Britannia)
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Zenék!

 
Számláló
Indulás: 2004-01-15
 
Egy új nemzedék hírei
Egy új nemzedék hírei : Az amerikai demokrácia alkonya?

Az amerikai demokrácia alkonya?

  2015.04.14. 21:48

Amerikában egyre nagyobb az ideológiai megosztottság. A prezidenciális demokrácia kettős hatalmat teremt: az elnök és a törvényhozás egyaránt legitim képviselője a népakaratnak. Az amerikai publicista szerint előbb-utóbb politikai válság köszönt be, hacsak nem vezetnek be parlamentáris demokráciát.

 


Az amerikai alkotmányos demokrácia össze fog dőlni” – olvassuk Matthew Yglesias liberális publicista jóslatát a Vox magazinban.

A baljós előrejelzés alapja Juan Linz politológus 1990-es tanulmánya, amely a prezidenciális demokráciát ingatag intézményrendszerként azonosította. Linz szerint a prezidenciális rendszer kettős hatalmat hoz létre, amelyben a népakaratot egyszerre képviseli az elnök és a törvényhozás. Mivel mindkettő legitim, a végrehajtó és a törvényhozó hatalom konfliktusa a rendszer strukturális sajátossága. Linz ezzel magyarázza, hogy az Egyesült Államokat és Chilét leszámítva sehol sem maradt fent százötven évnél hosszabb ideig prezidenciális kormányzás. Lévén, hogy a két hatalmi központ antagonizmusa elkerülhetetlen, a prezidenciális köztársaság többnyire forradalom vagy polgárháború során bukik meg. Linz a parlamentáris demokráciát sokkal stabilabbnak tartja, mondván, ott mindig világos, hogy ki kormányoz, és amennyiben patthelyzet alakul ki, a miniszterelnök leváltásával vagy új választás kiírásával gyorsan feloldható a válság.

Yglesias szerint Amerikában sűrűsödnek a jelek, amelyek Linz tézisét igazolják. Bush elnök idején a demokrata párt hívei már fasizálódásról beszéltek, most Obamát hasonlítják republikánus ellenfelei a latin-amerikai diktátorokhoz. A politikai megosztottság egyre erősebb, mindkét párt egyre radikálisabb és ideológiai értelemben homogénebb. Amíg a pártok érdekeket és nem világnézetet képviseltek, könnyebb volt kompromisszumot kötni. A választók is egyre radikálisabbak, aminek következtében pártjuktól is elvárják, hogy ne keressen konszenzust a másik féllel. A mérsékeltek inkább elhallgatnak és kivonulnak a közéletből. Ha az elnök pártja kisebbségbe kerül a törvényhozásban, kiéleződik a konfliktus. A törvényhozás radikális eszközökhöz nyúl – utal Yglesias az adósságplafon körüli 2011-es huzavonára. És az elnök is hasonlóan cselekszik: rendeleti úton kerüli meg a törvényhozást, mint például Obama a bevándorlási törvény esetében. Vagyis mindkét fél elmegy az alkotmányos keretek határáig, felrúgva ezzel a politikai konszenzus íratlan normáit.

Mint arra újabban már Francis Fukuyama is felhívta a figyelmet, a hatalmi ágak versengése, a fékek és ellensúlyok túl gyakori bevetése (és az ellenükben alkalmazott rendeleti turbókormányzás) tovább gyengíti a politikai intézményrendszerbe vetett, már most is alacsony bizalmat. Yglesias közvélemény-kutatásokat idéz, amelyek szerint a Kongresszus megítélése minden egyéb intézményét alulmúlja, sőt, a törvényhozás még a csótányoknál, a közlekedési dugóknál és Dzsingisz Kánnál is népszerűtlenebb.

Yglesias mindazonáltal nem pesszimista. Úgy véli, a polgárháború még elkerülhető, ha a prezidenciális köztársaságot parlamentáris demokráciára cserélik. Vagy – mint ahogyan azt Yglesias cikkére reagálvaDylan Matthews megjegyzi – előbb-utóbb az elnöki hatalom a törvényhozás fölébe kerekedik, és kiiktatja a fékeket: „Ha tippelnem kellene, azt mondanám, hogy 2050-re a Kongresszus feladata az elnöki döntések ratifikálására korlátozódik.”

Daniel Drezner közgazdász szerint Yglesias okfejtése teljesen megalapozatlan. A megosztottság mindig jelen volt az amerikai politikában, a XX. század elején még a mainál is erősebben, ám a kormányzásban nem voltak nagy ideológiai kilengések. Válsághelyzetben (az 1930-as évek gazdasági összeomlásakor csakúgy, mint a 2001 szeptemberi terrortámadások után) az elnök a törvényhozásban is többséggel bír, így könnyen kormányozhat. Drezner szerint illúzió azt hinni, hogy a parlamentáris demokrácia hatékonyabb. Elég csak az európai válságkezelés kudarcát említeni. 

metazin.hu

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
2011.08.12. 23:55
2011.06.24. 10:27
Friss hozzászólások
Még nincs hozzászólás.
 
Összetartozunk!

 

 
Plakátmúzeum
 
Riadó


 

 
József Attila

 
Jó hírem van!

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

 
Hozzáadás a kedvencekhez

 
Keresés

 
Üvegablakok


Hamarosan!

 
Reklám
 
Ajánló




 
Linkek



 

...
free counters
 

Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!